sobota, 4 grudnia 2021

,,NOCNY PRZEŚLADOWCA: ŻYCIE I ZBRODNIE RICHARDA RAMIREZA"-PHILIP CARLO

Źródło


Psychopaci nie wiedzą, co to etyka, nie mają skrupułów ani sumienia. Brakuje im czegoś w duszy. Oni po prostu nie są w stanie odczuwać tych emocji. Właśnie dlatego zabijanie przychodzi im z taką łatwością. Społeczeństwo natomiast ma spory problem, by to zrozumieć. 

Kilka miesięcy temu oglądałam miniserial dokumentalny Netflixa Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę, który przedstawia prawdziwą historię jednego z najbardziej znanych seryjnych morderców w historii Ameryki. Film był bardzo ciekawy i przyznam, że wstrząsający, dlatego kiedy zobaczyłam w księgarni Tania Książka publikację ,,Nocny prześladowca. Życie i zbrodnie Richarda Ramireza", której autorem był amerykański dziennikarz i pisarz Philip Carlo postanowiłam zgłębić temat. 

W 1985 roku w Los Angeles następuje seria morderstw i napaści seksualnych. Nocą do mieszkań ofiar wkrada się mężczyzna i w okrutny sposób je torturuje, gwałci i zabija. Ofiarami są mężczyźni, kobiety i dzieci. Zamordowane osoby są w różnym wieku i nic je ze sobą nie łączy. Detektywi prowadzący śledztwa nie powiązują tych morderstw, gdyż nigdy wcześniej w historii kryminalistyki jeden morderca nie był odpowiedzialny za tak wiele przerażających zbrodni. Młody detektyw Gil Carrillo i najlepszy śledczy z wydziału zabójstw Frank Salerno przystępują do pracy. Wspólnie studiują raporty policyjne, szukają wzmianek o wysokim mężczyźnie ubierającym się na czarno, słuchającym heavymetalowej muzyki i posiadającym broń kalibru 22. Śledczy niestrudzenie pracują nad rozwiązaniem sprawy i złapaniem nocnego potwora.

Autor bardzo dokładnie opisuje pracę śledczych, koronera, patologów i innych osób zaangażowanych w tę sprawę kryminalną. Podaje bardzo dużo szczegółów związanych z mordercą, którego przez trzy lata odwiedzał w celi śmierci. Z tego opisu ukazuje się niezwykle brutalny człowiek napędzany złem, dla którego zabijanie ludzi staje się najmocniejszym narkotykiem. Początkowo działa pod wpływem kokainy, która jest jego życiem. Aby ją zdobyć potrzebuje pieniędzy, więc włamuje się do domów kilka razy w ciągu dnia. Zawsze nosi się na czarno, nie zdejmuje rękawiczek, wślizguje się do domów nocą i kradnie wszystko co ma jakąkolwiek wartość. Nie liczy się dla niego spanie, jedzenie, mycie i zmienianie ubrań, dlatego towarzyszy mu wyczuwalny odór, o którym świadkowie mówią policji i w sądzie. Ramirez nie ma przyjaciół, jest bardzo nieufny wobec ludzi, jest zatwardziałym samotnikiem. Przesiaduje w swoim pokoju, zażywa kokainę, ogląda MTV, słucha heavy metalu i fantazjuje o brutalnym seksie: o patrzeniu, jak ludzie cierpią, wiją się i umierają. Od fantazji przechodzi do czynów i w trakcie rabunków torturuje, gwałci i zabija ludzi. Dostrzega, że kokaina sprawia, że popełnia błędy, wpędza go w schizofrenię i może zostać przez to złapany. Odstawia narkotyk i poprzestaje na paleniu trawki oraz piciu alkoholu. Akt odebrania komuś życia staje się dla niego najważniejszym spełnieniem i nadrzędnym celem. Wierzy, że im okrutniejsze i bardziej odrażające będą jego czyny, tym bardziej zadowoli szatana i tym lepiej wkradnie się w jego łaski. Philip Carlo zagłębia się w umysł mordercy i ukazuje ogrom zła, które się w nim kryje.

,,Nocny prześladowca: Życie i zbrodnie Richarda Ramireza" to epicka, prawdziwa, mroczna i brutalna opowieść o seryjnym mordercy siejącym strach przez czternaście miesięcy na ulicach Los Angeles. Wstrząsająca relacja zbrodni, ale też dzieciństwa, życia i procesu sądowego Richarda Ramireza. Książka wywołuje bardzo silne emocje, gdyż przedstawia same fakty. Nie ma w niej fikcji literackiej, stąd polecam ją osobom o silnych nerwach.


Zapraszam do poznawania innych bestsellerów w księgarni Tania Książka.


Tytuł: Nocny prześladowca: Życie i zbrodnie Richarda Ramireza

Autor: Philip Carlo

Wydawnictwo: Mova

Kategoria: biografia, autobiografia, pamiętnik

Tytuł oryginału: The Night Stalker: The Life and Crimes of Richard Ramirez (The True Story of America’s Most Feared Serial Killer)

Data wydania: 2021-10-27

Data 1. wyd. pol.: 2021-10-27

Data 1. wydania: 2006-01-01

Liczba stron: 610

ISBN: 9788367014250

Tłumacz: Robert J. Szmidt

Cytaty: str. 56, 21, 43

10 komentarzy:

 1. Bardzo się cieszę, że mam tę książkę już na swojej półce. Jak będę miała ochotę na takie klimaty to na pewno do niej zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba mieć odpowiedni czas na czytanie tej książki. Często czytałam ją w nocy i jej odbiór był wtedy jeszcze bardziej wzmocniony. Aż strach pomyśleć, że tacy przestępcy grasują po ulicach.

   Usuń
 2. Zima to idealny czas dla mnie na czytanie tak mrocznych książek, więc zapisuję sobie tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten tytuł mam już zanotowany. Będę czytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. I really like the blog and I hope people will have a new blog, thanks for the blog
  Casino Online in Cambodia

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi naprawdę intrygująco. :) Zapewne skusze się na książkę po typowo zimowych lekturach.

  OdpowiedzUsuń