piątek, 23 kwietnia 2021

,,RYCHEZA. PIERWSZA POLSKA KRÓLOWA. MINIATURA W CZERNI I CZERWIENI"-JANINA LESIAK

 

Źródło

Rycheza Lotaryńska, córka Matyldy Saksońskiej i palatyna reńskiego Erenfrieda Ezzona, poślubiła Mieszka II. Stała się ,,zakładniczką pokoju" kończąc długoletnią wojnę polsko-niemiecką. W 1025 roku wraz z mężem została koronowana na królową Polski. W 1031 roku po objęciu władzy przez Bezpryma, najstarszego syna Bolesława Chrobrego wygnanego przez Mieszka II z Polski, Rycheza udała się do Niemiec wraz z insygniami królewskimi. Wkrótce wyjechał za nią syn Kazimierz zwany później Odnowicielem, który dążył do wzmocnienia władzy monarszej i odbudowania kraju. Przez fakt ucieczki z insygniami królowa przez wieki była postrzegana jako osoba przekupna, która zdradziła interesy Polski. Trudno powiedzieć, czy tak było w istocie. Uczeni, znawcy i badacze dawnych dziejów spierają się o przebieg wydarzeń. Udowadniając swoje racje, używają słów: prawdopodobnie, istnieje taka możliwość, być może, wydaje się...

Wszystkie wydarzenia w tej książce są prawdopodobne i Janina Lesiak opierając się na skąpych faktach historycznych puszcza wodze fantazji, buduje obraz pierwszej polskiej królowej, jakby była żywą kobietą pełną nadziei, lęków, rozpaczy, ambicji, pragnień. W moim odczuciu wychodzi jej to doskonale. Uwielbiam styl autorki i z wielką niecierpliwością czekam na kolejne powieści, które pisarka ku mojej radości wydaje regularnie. 

Janina Lesiak skłania się ku temu, że wizerunek Rychezy został zniekształcony przez kronikarzy. Utrwalili w pamięci społecznej fałszywy, nieuczciwy i stronniczy obraz królowej. Wszystko co dotyczy Rychezy jest tajemnicze i nie do udowodnienia na sto procent. Oskarżano ją o niewdzięczność i pogrążenie przybranej ojczyzny po ucieczce od Mieszka II, który ją jawnie zdradzał, a po ataku Bezpryma uciekł do Czech. Ślady po życiu Rychezy są niewyraźne, przeźroczyste, jakby ich wcale nie było. Można tylko wyobrażać sobie jak wyglądało jej życie. Autorka wypełnia białe plamy w życiorysie Rychezy fantazją i przypuszczeniami, że tak to mogło kiedyś wyglądać. Rycheza wydaje się twarda i nieustępliwa, cierpliwa i rozważna, z pozoru wątła i delikatna, ale o żelaznym charakterze. Jest mężna, mądra, umie oceniać i analizować rzeczywistość, oddziela rzeczy ważne od nieistotnych, wybiera to co pożyteczne, choćby to było trudne. Ważne jest dla niej wychowanie i przyszłość syna, ale też umocnienie upadającego państwa Polan. Choć otoczona ludźmi jej nieprzechylnymi, narażona na wrogość i gniew dąży do obranego celu. Wznosi kościoły, krzewi kult świętego Mikołaja, podtrzymuje pokojowe więzi między Piastami a domem panującym Rzeszy. 

Życie Rychezy przedstawione jest w tej książce jak na miniaturce, którą Janina Lesiak maluje barwnymi punkcikami-faktami wydobytymi z mroków historii. Portret pierwszej polskiej królowej pod piórem autorki ożywa, tętni życiem, marzeniami i wielkimi planami. Znów po wiekach nabiera blasku i jaśnieje. Dziękuję autorce za to, że mogłam zanurzyć się w tych dawnych wydarzeniach. Serdecznie polecam ,,Rychezę. Pierwszą polską królową. Miniaturę w czerni i czerwieni":)


WPISY POWIĄZANE: 

,,Wspomnienia o Cecylii, smutnej królowej"-Janina Lesiak

,,Eleonora z Habsburgów Wiśniowiecka. Miłość i korona"-Janina Lesiak

,,Dobrawa pisze CV"-Janina Lesiak

,,Miłosna kareta Anny J."-Janina Lesiak

,,Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa. Album rodzinny"-Janina Lesiak

,,Ja, Bona"-Janina Lesiak

,,Marysieńka Sobieska. Autoportret"-Janina Lesiak

,,O grzybach, rybach , kobietach i sensie życia-rozmówki z Alusiem Curunią"-Janina Lesiak
Tytuł: Rycheza, pierwsza polska królowa. Miniatura w czerni i czerwieni

Autor: Janina Lesiak

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Kategoria: literatura piękna

Data wydania: 2021-03-10

Liczba stron: 144

ISBN: 9788377796894

Cytaty: str. 33

20 komentarzy:

 1. Wielbiciele historii, na pewno docenią wartość tej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana że tak ponieważ każda zJej książek to perełka..

   Usuń
 2. Dobrze ,że w czasach współczesnych odświeża się taką tematykę.Dzięki temu nudna,podręcznikowa historia staje się bardzo atrakcyjna do czytania -)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieki temu dawne postacie ożywają, masz rację:)

   Usuń
 3. Dobrze, że ta postać tak ożywia na kartach książki. To jest bowiem mocno zachęcające.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postacie są pełne emocji, wrażeń i ma się odczucie, że rozumie się ich postępowanie choć żyły wieki temu.

   Usuń
 4. Mam w planach tę książkę ;). Lubię czytać o ciekawych postaciach historycznych, zwłaszcza o kobietach. Trochę się jednak obawiam tej lektury, bo poprzednia książka pani Lesiak mnie strasznie rozczarowała ("Marysieńka Sobieska").

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorka ma swój specyficzny styl i wszystkie jej powieści tym się charakteryzują,więc jesli,, Marysieńka Sobieska" nie przypadla Ci do serca, to tak samo może być z najnowszą książką.

   Usuń
  2. Ja uwielbiam styl autorki i czytam wszystko co się ukazuje na rynku księgarskim:)

   Usuń
 5. Z wielką ciekawością poznam tę postać bliżej!

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie bym przeczytała, lubię takie powieści.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja ostatnio mam właśnie fazę na średniowiecze :) Bardzo interesuje mnie ten okres dziejów. Książka idealna dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie pochłoniesz tę powieść w jeden wieczór:)

   Usuń
 8. Również jestem zainteresowana tą książką. Chętnie ją przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiem komu ją polecić :-)

  OdpowiedzUsuń