piątek, 23 sierpnia 2019

,,NIE MOGĘ SIĘ DOCZEKAĆ...KIEDY WRESZCIE PÓJDĘ DO NIEBA"-FANNIE FLAGG


tyl Nie mogę się doczekać... kiedy wreszcie pójdę do nieba
Źródło

Chyba nie ma takiego miłośnika literatury amerykańskiej, który nie czytał albo chociaż nie słyszał o najsłynniejszej powieści Fannie Flagg-,,Smażone zielone pomidory". Nie jest to jedyna książka autorki, która cieszy się popularnością. Wydawnictwo Literackie wydało ,,Boże Narodzenie w Lost River", ,,Całe miasto o tym mówi", ,,Nie mogę się doczekać...kiedy wreszcie pójdę do nieba", a wkrótce ukaże się ,,Wciąż o tobie śnię". W czasie urlopu miałam przyjemność przeczytać ,,Nie mogę się...doczekać kiedy wreszcie pójdę do nieba" i wrażeniami z tej lektury chcę się z Wami podzielić.

Elmwood Springs, Missouri. Elner Shimfissle, zwariowana staruszka w czasie zrywania fig zostaje pogryziona przez szerszenie i spada z drzewa. W szpitalu lekarze stwierdzają zgon. Wiadomość o śmierci Elner rozchodzi się lotem błyskawicy po całym miasteczku, a jego mieszkańcy szczerze żałują bardzo lubianej starszej pani. Elner jednak nie mówi jeszcze ostatniego słowa i po odwiedzeniu nieba wraca na ziemię...

W tej powieści na uwagę zasługują przede wszystkim sympatyczni bohaterowie. Główna bohaterka Elner to osiemdziesięciodziewięcioletnia uparta staruszka o niewinnych oczach, rumianych policzkach i spiętych w kok białych włosach, która nie zakłada aparatu słuchowego i przez to mało słyszy. Zapomina zamykać drzwi na klucz, źle się odżywia, nie przyjmuje leków zapisanych przez lekarza i nie pozwala uprzątnąć starego domu, w którym mieszka. Kocha wszystkie zwierzęta, owady i ślimaki, pomaga ludziom w miasteczku i jest ogólnie lubiana. Norma Warren, siostrzenica Elner jest jej najbliższą żyjącą krewną i robi wszystko, by ciocię otoczyć opieką, a nie jest to zbyt łatwe, bo sama zmaga się z atakami paniki i strachu, ma bzika na punkcie czystości i chciałaby rozwiązywać problemy wszystkich ludzi. Autorka malowniczo przedstawiła mieszkańców Elmwood Springs i czytając o nich uśmiechałam się sama do siebie. Sąsiadka Erny Tot Whooten, chuda, żylasta, ruda fryzjerka z upodobaniem od lat siedemdziesiątych nadużywa bladoniebieskiego cienia do powiek. Druga sąsiadka Erny Ruby Robinson, drobna kobieta o stu pięćdziesięciu pięciu centymetrach wzrostu nosi dwuogniskowe szkła i w przeszłości pracowała jako siostra przełożona w dużym szpitalu. Kobiety spotykają się prawie każdego wieczoru przed domem Elner i podziwiają zachód słońca, omawiają bieżące wydarzenia oraz dyskutują o życiu. 

Powieść Fannie Flagg przepełniona jest zabawnymi pomyłkami, zbiegami okoliczności i zwrotami akcji. Język jest bardzo prosty, ale w pełni oddaje  w tym przypadku cukierkowy świat małego amerykańskiego miasteczka, gdzie obok siebie współistnieją ludzie o odmiennych zaopatrywaniach na życie. Dla mnie wnioski z lektury są takie, że należy optymistycznie patrzeć w przyszłość, bo dobre rzeczy są tuż-tuż obok nas tylko trzeba je dostrzec. Każdy jest kowalem własnego losu, uśmiech rozpromienia świat i od nas zależy jak będzie wyglądało nasze życie:)


Podobny obraz

Tytuł: Nie mogę się doczekać... kiedy wreszcie pójdę do nieba
Autor: Fannie Flagg
Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc
Cykl: Elmwood Springs (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Tytuł oryginału: Can't Wait to Get to Heaven
Data wydania:14 sierpnia 2019
ISBN: 9788308069196
Liczba stron: 344
Kategoria: literatura piękna

20 komentarzy:

 1. Podoba mi się, że uśmiechałaś się sama do siebie podczas tej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ogromną ochotę poznać tę historię. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko wziąć książkę do ręki i czytać :)

   Usuń
 3. Czyli powieść w typowym dla Autorki stylu? Na razie czytałam tylko jej ,,Boże Narodzenie w Lost River". Bardzo sympatyczna, nastrojowa lektura :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Typowy styl Fannie Flagg, jeśli lubisz takie klimaty w książkach to powinnaś być zadowolona z lektury.

   Usuń
 4. Przekonałaś mnie :) Z wielką ciekawością sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam opinie, że to bardzo pozytywna książka :) chętnie się z nią zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fannie Flagg pisze pozytywne powieści, może trochę przesłodzone,ale pod płaszczykiem lekkości przekazuje prawdy życiowe.

   Usuń
 6. Czytałam tę powieść już kilka lat temu, w starym wydaniu i bardzo miło ją wspominam ;). Ogólnie twórczość pani Flagg jest bardzo pozytywna i ciepła...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to była pierwsza książka autorki i zgadzam się z tym co o jej twórczości napisałaś.

   Usuń
 7. Warto przeczytać książkę, która wywołuje uśmiech na twarzy:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Miałam ogromne szczęście wygrać na początku tygodnia tę książkę w konkursie organizowanym przez bonito.pl, więc wkrótce będę czytać. Bardzo się cieszę, że przede mną bardzo dobra lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo zaciekawiłaś mnie ta książką :-)

  OdpowiedzUsuń