poniedziałek, 17 lipca 2017

,,ESTERA" - REBECCA KANNER


Źródło

Suza-stolica Persji, 480 r. przed Chr. Elitarne oddziały królewskich żołnierzy: Nieśmiertelni jeżdżą po prowincjach imperium i porywają dziewice, które mają służyć w królewskim haremie w Suzie. W jednej z wiosek w raz z innymi dziewczętami porywają czternastoletnią Esterę, której rodzice zostali zamordowani w czasie tłumienia buntu w Babilonie. Młodziutka Estera próbuje ucieczki i przekupstwa, gdyż nie chce spędzić całego życia w haremie. Jednak jest zbyt piękna, by żołnierze ją wypuścili. Ze związanymi rękoma, wraz z setką innych dziewic wędruje przez pustynną równinę do siedziby króla Kserksesa.

Rebecca Kanner bardzo dobrze pokazała przemiany zachodzące w postawie i życiu Estery. Ból po stracie rodziców, życie w domu kuzyna Żyda Mardocheusza, porwanie przez żołnierzy i trudną wędrówkę przez pustynię podczas, której umiera jej przyjaciółka. Roczne przygotowania w haremie poprzedzające spotkanie z Kserksesem. Walka z ulubienicą króla Halanną, która pozbywa się wszystkich dziewic zagrażających jej pozycji. W ogromnym pałacu Kserksesa Estera czuje niepokój, który rozdziera jej żołądek, ale wspominając żołnierza Ereza, który okazał jej wiele litości i pomocy podczas wędrówki przez pustynię postanawia, że będzie lekceważyć tyle okropności ile zdoła. Będzie żyć jeśli da radę, będzie walczyć, jeżeli będzie musiała. Zrobi wszystko, co konieczne, by trwać. Estera stopniowo zdobywa sprzymierzeńców chroniących ją i gotowych poświęcić za nią swoje życie. Wreszcie Kserkses wybiera ją na swoją królową-małą Isztar, ale to nie kończy walki na dworze o wpływy. Estera musi pokazać, że jest godna, by trwać u boku króla i znaleźć w sobie odwagę, by bronić swojego ludu.

Króla Kserksesa autorka przedstawiła jako bezwzględnego władcę podbijającego kolejne terytoria, który za nic ma ludzkie życie. Niewielu ludzi widywało władcę. Gdy jadał z możnymi siedział za parawanem, a do towarzystwa zapraszał tylko garstkę ludzi. Wtargnięcie i zobaczenie go bez zaproszenia stanowiło zbrodnię karaną śmiercią. Wszyscy w pałacu mieli ambicje. Każdy radny chciał zostać królem. Kserkses przebywał w ciągłym niebezpieczeństwie i nawet pośród Nieśmiertelnych miał żołnierzy, którzy wspierali Hamana-pierwszego radnego i możnego imperium. Kserkses starał się za wszelką cenę utrzymać przy władzy, był bezwzględny i okrutny. Jaki człowiek rozkazuje porywać tysiące dziewcząt z ich domów, by spędzić z nimi tylko chwilę? Jedna noc z królem, a reszta życia spędzana z setkami kobiet i eunuchów w zamknięciu. Dziewczyny pędzone do haremu zostawiały za sobą kurz, pot i krew...

,,Estera" to powieść o bohaterstwie, odwadze, ukrytej miłości, oddaniu i lojalności zasadom, ale też o spiskach i walce o wpływy na perskim dworze za panowania Kserksesa. Czyta się dobrze i jeśli lubicie powieści inspirowane biblijnymi historiami sięgajcie po tę książkę.

Tytuł: Estera
Autor: Rebecca Kanner
Tłumaczenie: Anna Wawrzyniak-Kędziorek

Seria: Na osi czasu
Wydawnictwo: Wydawnictwo Świętego Wojciecha
Tytuł oryginału: Esther
Data wydania: 25 maja 2017
ISBN: 9788380650619
Liczba stron: 444

Kategoria: literatura współczesna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz