niedziela, 5 kwietnia 2015

,,WIELE HAŁASU O STARE KOŚCI"- BRIGITTE KRAUTGARTNER

Mała Kiki jest bohaterką serii książek detektywistycznych dla młodych czytelników w wieku 11-14 lat. Większość wydarzeń ma miejsce w opactwie benedyktyńskim.


Źródło zdjęcia: //www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Literatura-dziecieca-i-mlodziezowa/Dzieci/Wiele-halasu-o-stare-kosci

W powieści pt. ,,Wiele hałasu o stare kości" sympatyczna dziewczynka Kika spędza wakacje w klasztorze Bernau, w którym jej wujek Nick jest opatem.
Założycielem i pierwszym przełożonym tego opactwa w 1173r. był Henryk von Hollenberg. Jego szczątki znajdujące się obecnie w bocznej kaplicy klasztornej kościoła były niekompletne, brakowało prawej stopy. Po wieloletnich poszukiwaniach udało się nagle odnaleźć brakującą relikwię i skompletować szkielet. Jeśli relikwia Henryka okaże się prawdziwa, to powinny spłynąć na ludzi modlących się przy niej błogosławieństwa i zdrowie.
Z Watykanu mają przyjechać eksperci i sprawdzić, czy szczątki są autentyczne.
W opactwie jednak mają miejsce niespodziewane wydarzenia. Ktoś grozi, że zamorduje Kiki, a stary zakonnik Innocenty chodzi i donośnym  głosem opowiada wszystkim o straszliwej przepowiedni związanej z relikwią. 

Powieść czyta się bardzo dobrze. Z wielkim zainteresowaniem śledzi się kolejne wydarzenia.
Bohaterowie są barwni i mają oryginalne imiona np. siostra Blandyna, siostra Pryscylla, zakonnik Sofroniusz. W trakcie rozwiązywania zagadki Kiki poznaje chłopca, który jest muzułmaninem i na przykładzie dzieci autorka książki Brigitte Krautgartner pokazuje, że pomimo innego wyznania dzieci mogą się razem bawić i mieć podobne zainteresowania.

Książka zawiera zabawne czarno-białe rysunki Niny Hammerle. Na jej końcu umieszczono słowniczek ze wskazówkami dotyczącymi wymowy trudniejszych nazw i nazwisk niemieckich, łacińskich i tureckich. Jest to bardzo przydatne, gdyż adresatem powieści są dzieci.
Powieść zawiera wiele ciekawostek historycznych, religijnych i kulturowych, a wszystkie okraszone zostały humorem.

Polecam tę powieść starszym dzieciom, które lubią zagadki detektywistyczne i chcą się dowiedzieć o co tyle hałasu:)Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Święty Wojciech.Tytuł:Wiele hałasu o stare kości
Autor:Brigitte Krautgartner
Ilustracje:Nina Hammerle
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech
Liczba stron:165
Wymiary:135 x 205 mm

Oprawa: miękka
Wiek dziecka: od 11 lat
ISBN: 978-83-7516-643-9


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz