niedziela, 30 marca 2014

,,SAMA NA DRODZE,, - LE TAN SITEK

Le Tan Sitek urodziła się w Chinach, a dzieciństwo i młodość spędziła w Wietnamie. W czasach komunistycznych studiowała architekturę w Polsce. Wyszła za mąż za Polaka, a obecnie mieszka z rodziną w Norwegii. 
Książka ,,Sama na drodze,, zawiera wiele wątków autobiograficznych, a autorka sama ją przetłumaczyła z języka wietnamskiego na polski.


An córka wietnamskich rewolucjonistów mieszka z rodzicami i siostrami w Chinach. Kiedy ma 8 lat jej ukochany tata umiera. Mama odnajduje rodzinę zmarłego męża, której nigdy wcześniej nie poznała i jedzie z dziećmi do wietnamskiej wioski Pho Dong, aby poznać członków rodziny i powiedzieć im o śmierci. Spotkanie jest bardzo udane pomimo towarzyszących im okolicznościom. Szczególna więź tworzy się od razu pomiędzy An a babcią, obie mają wrażenie jakby znały się od zawsze.  Mama musi wracać do pracy w mieście, ale An zauroczona życiem na wsi, które jest czymś nowym dla niej i kierowana chęcią poznania ukochanych miejsc taty, po rozmowie z babcią, zostaje w wiosce. Mama wyjeżdża z młodszą siostrą i po wakacjach ma zabrać An z powrotem. Sytuacja jednak się komplikuje i dziewczynka pozostaje u babci dłużej. Zaczyna chodzić do pierwszej klasy w szkole podstawowej, a także uczy się wykonywać różne prace w domu z ciocią i babcią. Wujek zastępuje jej nieżyjącego tatę. Po roku mama przysyła po nią znajomego kierowcę, aby zabrał ją do domu. Jednak dziewczynka po tym jak dowiedziała się, że mama wyszła ponownie za mąż, kategorycznie nie chce wracać. Wkrótce wybuchają walki wyzwoleńcze z Francuzami, powrót jest niemożliwy, i tak z krótkiej wizyty pobyt An przeciąga się do 9 lat.
W tym czasie nie widuje się z mamą ani rodzeństwem, piszą tylko do siebie listy.
Dziewczynka otoczona miłością babci, wujków, cioć wdraża się do nowego życia. Nawiązuje przyjaźnie, dojrzewa, kończy szkołę średnią, przeżywa pierwsze porywy serca, pisze wiersze.

,,Mówisz,
Że zapomniałam 
To dlatego wciąż marzę
W nocy widzę cię we śnie
W dzień za mgłą
Źródło mej poezji
Mówisz,
Że zapomniałam
To dlaczego ciągle czekam
Wbrew czasowi, który mija
Wbrew mgłom, wiatrom i wichurom
Wciąż ta sama pozostanę
Mówisz,
Że zapomniałam
to dlaczego przy zmierzchu
Żółte liście na wiejskim firmamencie więdną
Czuję kłucie serca
Mówisz,
Że zapomniałam
To dlaczego czuwanie nocą dawno minęło
Zimna nocna rosa opuściła gałęzie
Wciąż marzę o tobie
Łza spadła w moją duszę - zamarznięta.,,

 Uczy się tkać, hodować jedwabniki, uprawiać warzywa i owoce, gotować. Poznaje tradycje, obyczaje oraz święta wietnamskie. 
Bardzo zżywa się z nową rodziną, ale też tęskni za matką i rodzeństwem.
Kiedy w 1957 roku wojna się kończy wybucha wielka radość. Okres kolonialnego panowania Francji w Wietnamie zakończył się. Następuje odbudowa kraju w duchu komunistycznym. Po 9 latach rozłąki nadszedł czas na spotkanie An z matką, rodzeństwem i ojczymem. An już nie jest samotną, małą dziewczynką, ale młodą kobietą. 
Jak przebiegło spotkanie po latach? Jakie relacje nawiąże matka z córką? Który dom wybierze An?
Aby poznać odpowiedź zapraszam do lektury:)

W powieści podobały mi się opisy życia codziennego na wietnamskiej wsi, tak inne niż w Polsce. Przygotowywanie tradycyjnych potraw, hodowanie jedwabników, teksty wietnamskich piosenek.
Tło historyczne, czyli wojna wietnamsko - francuska i uparty, zaciekły, pełen poświęcenia ,,pęd,, Wietnamczyków do wolności.
Nie podobało mi się natomiast prowadzenie narracji w trzeciej osobie, wręcz mnie to irytowało na początku. W miarę czytania przyzwyczaiłam się do tego, ale uważam, że pisanie w formie pamiętnika byłoby o wiele lepsze. Język powieści jest dość prosty, ale to pewnie wynika z tłumaczenia.

Książkę polecam Czytelnikom zainteresowanym krajami Dalekiego Wschodu, historią i kulturą Wietnamu.
Nie polecam tym, którzy nastawieni są na porywającą i wciągającą lekturę, bo całkowicie się zrażą. 

http://www.almamer.pl/instytut_wietnam_wydarzenia.php
Le Tan Sitek

Dalsze losy An można poznać w książce ,,Na rozdrożu,, gdzie opisuje swój pobyt w Polsce.

21 komentarzy:

 1. Zaznajamianie się z obcą kulturą w formie lektury jest ogromną wartoscią dla czytelnika. Nie zawsze mamy okazję poznawać nowe kultury czy kraje, chociażby ze względów finansowych, a tutaj oprócz historii An mamy tę całą otoczkę, czyli kulturę, obyczaje, tło historyczne. Jak będę miała taką możliwosć, na pewno sięgnę po książkę Le Tan Sitek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią bym sięgnęła po tę książkę:) Mimo wszystko wydaje się interesująca:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie egzotyczne klimaty, a jeszcze bardziej, gdy historia opisywana jest przez osobę pochodzącą z danego kraju.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy jakoś nadmiernie nie byłam zainteresowana kulturą Wietnamu, ale mimo to powyższa książka ma w sobie coś takiego, co mnie intryguje, dlatego postanowiłam, że dam jej szansę poznania, jeśli tylko trafi w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Interesująca pozycja jeżeli chce się poznać choćby trochę Wietnam.
  Sama pisarka jak czytam miała dość ciekawe życie, które przyniosło jej wiele zmian.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo zachęcająca recenzja. Szczególnie zainteresowało mnie w tej książce tło historyczne (mam nadzieję, że naprawdę dobrze zarysowane), a wolno rozwijająca się fabuła to zazwyczaj atut większości powieści.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam jeszcze żadnej książki opisującej wietnamską wieś, więc z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety to nie dla Mnie! Ale wiem komu ją polecę!
  Buziaczki wiosenne kochana

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka wydaje się interesująca, szczególnie wątek historyczny. Sama fabuła także ciekawa, ze względu na miejsce - wątki rzadko opisywane w literaturze. Czuje się zaciekawiony książką oraz autorką, której dzieł wcześniej nie miałem okazji poznać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka dla mnie, chętnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam jakiś czas temu, niestety nie wspominam jej zbyt dobrze, wynudziłam się strasznie podczas lektury i z tego co pamiętam jest to jedna z tych niewielu książek, których nie byłam w stanie nawet doczytać, a szkoda bo lubię opowieści o dalekim wschodzie

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo zachęcająca recenzja. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. W tej książce na pewno znajdę coś dla siebie. Ostatnio ogarnęła mnie fala malowania dzieci z innych kultur,takich jak Tybet, Chiny,Afryka, Ciekawi mnie wygląd i dzieje ludzi, a przede wszystkim los tamtejszych dzieci - pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawa! Nigdy nie czytałem takiej książki, więc może się skuszę ;D
  Dodaję do obserwowanych i zapraszam do siebie:
  http://kamilczytaksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo mało wiem na temat kultury Wietnamu, a myślę, że skoro autorka wychowywała się w tamtym kraju, książka jest rzetelnie napisana i warto po nią sięgnąć:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. również tak myślę :) a książki, podobnie jak Agnieszka nie czytałam jeszcze

   Usuń
 16. Ciekawe. Lubię książki, gdzie można poznać nieznane obyczaje!

  OdpowiedzUsuń
 17. Lubię poszerzać horyzonty, więc może kiedyś po nią sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Autorka jest przepiękną kobietą!

  OdpowiedzUsuń
 19. Zachęcająca recenzja - pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń