sobota, 19 października 2019

,,ŚNIEŻNA SIOSTRA"-MAJA LUNDE


Norweska pisarka Maja Lunde pisze książki dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Przeczytałam do tej pory dwie powieści dla starszych czytelników: ,,Historię pszczół" i ,,Błękit", a za sprawą ,,Śnieżnej siostry" poznałam także twórczość autorki przeznaczoną dla dzieci i o tej właśnie książce chcę dzisiaj napisać.

Nadchodzą święta Bożego Narodzenia wyczekiwane przez cały rok. W Wigilię dziesięcioletni Julian obchodzi urodziny, ale jego rodzina przeżywa żałobę po śmierci starszej siostry chłopca Juni. Rodzice nie cieszą się z choinki, prezentów i wspólnie spędzanego czasu. Julian chciałby, aby powróciły dawne, radosne święta, ale nie wie jak pomóc rodzicom. Iskierka nadziei zapala się kiedy poznaje na basenie rozgadaną i szaloną Hedvig.

W tej pięknej historii o rodzinie Wilhelmsenów Maja Lunde porusza temat śmierci, żałoby i emocji towarzyszących rodzinie w czasie świąt Bożego Narodzenia, gdy przy wigilijnym stole znajduje się puste miejsce po bliskiej osobie. Rodzina chłopca nie może otrząsnąć się po nagłej śmierci szesnastoletniej Juni i choć w domu jest Julian oraz Augusta, to rodzice pogrążeni w smutku jakby tego nie zauważają. Nie poświęcają już dwójce żyjących dzieci całej swojej uwagi, żyją wspomnieniami i w marazmie, nie dostrzegają tego, co się wokół nich dzieje. Julian tęskni za dawnymi rodzicami. Mamą, która opowiada śmieszne historie jakie przydarzyły jej się w pracy i tatą planującym, co będą robić w weekend i podskakującym z radości na krześle. Życie Juliana przed poznaniem piegowatej Hedvig jest smutne i dopiero ta szybko mówiąca dziewczynka wnosi do jego życia śmiech i radość, której od śmierci siostry nie czuł.,,Śnieżna siostra" to opowieść idealna do czytania w okresie świąt Bożego Narodzenia, gdy dom przystrojony jest świerkowymi gałązkami, słucha się kolęd i wszędzie rozchodzi się zapach pierniczków, cynamonu i wanilii. Wszystko jest wtedy cudowne, piękne, ciepłe i lśniące. Autorka pokazuje, że czas przepełniony magią świąt nie dla każdego jest taki sam, bo są ludzie, którzy w tym czasie tęsknią za bliskimi i przechodzą proces żałoby. Jednak pomimo smutku i cierpienia jest także w tej opowieści miejsce na nadzieję, odmianę losu, wybaczenie i przyjaźń. Dodam, że książka zachwyca starannością wydania i ilustracjami Lisy Aisato dostosowanymi do zmieniającego się nastroju bohaterów. Przepiękna historia dla dzieci na świąteczny czas, a także doskonały prezent pod choinkę. Polecam:)WPISY POWIĄZANE:
,,Błękit"-Maja Lunde
,,Historia pszczół"-Maja Lunde


Znalezione obrazy dla zapytania wydaw literackie
Tytuł: Śnieżna siostra
Autor: Maja Lunde,
Ilustracje: Lisa Aisato
Tłumaczenie: Milena Skoczko
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Tytuł oryginału: Snøsøsteren
Data wydania:16 października 2019
ISBN: 9788308069455

16 komentarzy:

 1. Święta już niebawem, więc warto się skusić na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, czas pędzi tak szybko, że za dwa miesiące będziemy mogli cieszyć się świętami. Książka jest przeznaczona dla dzieci, ale dorosłych przy wspólnym czytaniu też zadowoli.

   Usuń
 2. Myślę ż,e świetnie byłoby spędzić święta w tą książką. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiem, komu mogę podarować w prezencie tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, ze zawita do mnie na święta ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książka jest tak pięknie wydana, że już to zachęca do czytania ;). Może sprawię ją moim dzieciakom na święta, będzie dla nich fajnym prezentem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepięknie wydana, a do tego wartościowa treść, więc na prezent idealna:)

   Usuń
 6. To musi być naprawdę piękna historia. Sama z przyjemnością bym ją przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna książka, z chęcią ją przeczytam :).

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla mnie ta książka jest za smutna...Prawdziwa świąteczna opowiesc powinna wnosic dużo radości i świątecznej atmosfery.Tu niestety jest za dużo smutnych wspomnień i żalu.Bardziej pasuje do Świeta Zmarłych niż na Boże Narodzenie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest w niej smutek, ale też nadzieja. W okresie Bożego Narodzenia nie każdy przeżywa radość, ludzie chorują, ulegają wypadkom, a moim zdaniem autorka pokazała w tej książce, że jest w życiu miejsce na żałobę, smutek, ale też na powrót do radosnego przeżywania świąt, gdy uporamy się z problemami. Takie jest moje zdanie, ale oczywiście każdy może odbierać tę powieść inaczej. Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam:)

   Usuń