wtorek, 7 marca 2023

,,WIĘZY"-MARCIN MICHAŁ WYSOCKI


Więzy Marcina Michała Wysockiego to kolejna książka w dorobku autora, która miała swoją premierę 25.01.2023r. Dla mnie było to pierwsze spotkanie z prozą autora, ale już wiem, że nie ostatnie, gdyż zaciekawił mnie sposób przedstawiania współczesnych problemów natury obyczajowej i seksualnej.

Główna bohaterka powieści, Hanna-żona Tomka, matka trójki dzieci i zapracowana księgowa jest spełnioną kobietą, która od początku małżeństwa z równą siłą kocha męża i od dwudziestu pięciu lat wspólnie z nim podróżuje, wychowuje dzieci i wspiera w trudach życia. Będąc razem od wielu lat zmienili się fizycznie i psychicznie. Wypracowali na wspólnej drodze wiele rutyn w każdym obszarze życia, również w sferze potrzeb seksualnych. U mężczyzny potencjał seksualny zaczyna spadać, a u kobiety jeszcze rośnie. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak pary mają poradzić sobie z tym problemem? I tutaj autor zauważa, że ludzie podejmują różne strategie. Jedni nie robią nic i akceptują koniec pożycia. Inni obrażają się i odchodzą od partnera bez walki, po cichu oddalając się od niego mentalnie i fizycznie. Niektórzy godzą się na ‘’otwarty” związek. Część par się rozwodzi i rozwiązuje problem formalnie. Część ludzi chce ratować związek i szukają magicznych rozwiązań-farmaceutyków, gadżetów, seksownej bielizny. Walczą o związek, bo nadal kochają partnera, choć popęd osłabł lub zniknął. Ci, co się najmocniej kochają-walczą do końca. Poszukują wszelkich sposobów na zadowolenie obydwojga i satysfakcjonujące życie. Każdy związek doświadcza erotycznej erozji w swoim czasie i tempie. Erotyczny kryzys dosięga także Hanię i Tomka, choć kochają się gorącą, prawdziwą i nieskończoną miłością. Po licznych rozmowach ustalają, że dołączą do grupy swingersów i otworzą się na nowe doznania erotyczne oraz spełnią swoje fantazje. 

Warstwa obyczajowa została bardzo dobrze nakreślona przez autora i wyraźnie widać kolejne etapy życia oraz przemiany zachodzące w bohaterce. Hanna wychowywała się w rodzinie góralskiej, gdzie od kołyski wpajano jej przywiązanie do tradycji regionalnych, narodowych i wszelkich innych. Wiara, Bóg, duma, ciupaga i krzyż to symbole z jej dzieciństwa. Konserwatywna rodzina nie była przyjazna dla osoby z otwartym umysłem, szukającej wiedzy i autorytetów zamiast zbożnych formuł. Rodzice ciągle wmawiali jej, że jest do niczego, trzymali ją w ryzach i na niewiele pozwalali. Kiedy ojciec zaczyna poważnie chorować na młodziutką Hanię spadają najważniejsze rodzinne obciążenia i dziewczyna musi szybko dorosnąć. Przez to staje się twarda, zaradna, nie postępuje stereotypowo, nie toleruje hipokryzji, obłudy, fałszu i kroczy własną drogą.

Warstwa emocjonalno-erotyczna jest równie ciekawa jak warstwa obyczajowa, ale tutaj miałam wrażenie, że pod koniec powieści pojawiają się sprzeczne emocje i bohaterka przeżywa nie tylko euforię przy czerpaniu radości z seksu, ale pojawia się też uczucie paniki i niesmaku. Brutalne sceny rażą i nasuwają pytanie o bezpieczeństwo. Autor wyraźnie ukazuje przesuwanie granicy w sferze doznań seksualnych. Pokazuje, jak w Hannie budzi się kobiecość i erotyzm. Jej pierwszy prawdziwy, bardzo dojrzały i namiętny partner odbiera jej każdą emocję, wyczuwa wahania, raz jest czuły, a innym razem namiętny. Rozwija w niej potrzeby, o których istnieniu nie miała pojęcia. Od kolejnych mężczyzn Hanna oczekuje tej samej finezji w seksie. W jej życiu zaczynają się kolejne erotyczno-uczuciowe uniesienia, których aura wibruje na stronach książki.

Autor podaje, że oparł fabułę powieści na prawdziwych wydarzeniach i gdzieś tak od połowy powieści dostrzec można, że cała opowieść nie jest oparta na historii jednej osoby, ale jest to zlepek różnych przeżyć i różniących się od siebie ludzi, których przeżycia zostały przypisane Hannie. Na początku wszystko jest bardzo spójne, ale stopniowo widać coraz więcej doczepionych elementów, jakby autor chciał wykorzystać wszystkie zebrane materiały do książki. Moją uwagę zwróciła również osobowość głównej bohaterki i jej tok myślenia oraz słownictwo, dlatego że miałam nieodparte wrażenie, iż w kobiecą postać został wbudowany pierwiastek męski. Sposób wysławiania się, rozumowania i postępowania wskazywał na płeć męską, ale w ciele kobiety:)

Więzy to bardzo ciekawa i wciągająca obyczajowo-erotyczna opowieść o realizowaniu najskrytszych fantazji, o pierwszych doznaniach seksualnych, o szalonych przygodach i romansach, o pocałunkach, o miłości od pierwszego wejrzenia i niepowtarzalnym uczuciu wypełniającym każdy centymetr przestrzeni między kochankami. To zapis wspomnień smaku ust, zapachu, gładkości skóry, pożądania, bliskości, błysku w oku na widok partnera i słodkich słów przechowywanych w nieśmiertelnej pamięci...Książkę można kupić w księgarni Booktime.plTytuł: Więzy

Autor: Marcin Michał Wysocki

Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Gatunek: literatura obyczajowa, romans

Data wydania: 2023-01-25

Data 1. wyd. pol.: 2023-01-25

Liczba stron: 288

ISBN: 9788327693662

Cytaty kolejno: str. 65, 64, 11

3 komentarze:

  1. Nie czytam zbyt często książek z wątkiem erotycznym, ale ta akurat mnie zaciekawiła.

    OdpowiedzUsuń
  2. Od czasu do czasu lubię poczytać takie powieści z erotyką w tle.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubię historie z erotyką w tle, dlatego jak znajdę wolniejszą chwilę, to chętnie przeczytam ,,Więzy''.

    OdpowiedzUsuń