poniedziałek, 24 sierpnia 2020

,,ZIELE MARIANNY"-KATARZYNA ENERLICH

                Dobre zony_500


,,Ziele Marianny" to kontynuacja losów bohaterów z ,,Akuszerki z Sensburga". Galina porzuca habit mniszki wyznania staroobrzędowego i staje się inną kobietą. Żyje na własnych zasadach, odcięta od ludzi w domu ukrytym w głębokim lesie, ma nadzieję na niezależność. W 1937 roku zostaje żoną Marcina Gramsa, właściciela małego gospodarstwa. W czasie wojennej zawieruchy Marianna, córka Stasi, akuszerki z Sensburga ukryta na wozie pełnym ziemniaków przedostaje się do Prus Wschodnich, by szukać matki, której nie widziała już kilka lat...

Katarzyna Enerlich bardzo dobrze oddaje klimat wojennych i powojennych lat na Mazurach. Choć poczynania bohaterów są fikcyjne, to autorka częściowo przywołuje fakty i ważne dla Mrągowa postacie jak choćby doktora Bogdana Nowickiego. Pokazuje jak zmieniały się Mazury na przestrzeni lat, z jakimi traumami musieli zmierzyć się mieszkańcy w czasie II wojny światowej i jak próbowali układać sobie życie na nowo w powojennym czasie, gdy szerzył się socjalizm oraz propaganda lat pięćdziesiątych XX wieku.

Autorka prawdziwie i pięknie opisuje różne oblicza miłości. Spokojną miłość wykluwającą się w czasie wspólnie spędzonych lat między Galiną i Marcinem. Miłość od pierwszego wejrzenia Marianny i Janka, a także miłość zrodzoną z wdzięczności, przyjaźni, a także tą z rozsądku. Galina i Marcin są samowystarczalni, żyją odcięci od świata. Ich codzienność wypełniona jest ciężką pracą, ale kobieta znajduje spokój w obcowaniu z przyrodą. Poprzednie życie w klasztorze zmęczyło ją i nie chce wracać do tamtych czasów. Z Gramsem czuje się szczęśliwa. Ma dom, jedzenia pod dostatkiem, wolność i męża, który mówi jej, że jest mądra i dobra. Marianna i Janek zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, szaleją za sobą, kochają pierwszą, młodzieńczą miłością i wydaje im się, że nic ich nie rozdzieli...

,,Ziele Marianny" to powieść, która przenosi nas do serca Mazur, krainy zaczarowanej, dzikiej, pięknej i pachnącej ziołami, w której kobiety walczą o życie na własnych zasadach, o godność i miłość. Wspaniała opowieść, która będzie miała ciąg dalszy w ,,Domu na Wygonie". Z niecierpliwością czekam na kontynuację:)


WPISY POWIĄZANE: ,,Akuszerka z Sensburga"-Katarzyna Enerlich


Wydawnictwo MG


Tytuł: Ziele Marianny

Autor: Katarzyna Enerlich

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Cykl: Akuszerka z Sensburga (tom 2)

Kategoria: literatura piękna

Data wydania: 2020-07-01

Liczba stron: 300

ISBN: 9788377796238

12 komentarzy:

 1. Myślę że ta historia mogłaby mi się spodobać, więc kiedyś po nią sięgnę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka już czeka na mojej półce. Niebawem będę ją czytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałam oba tomy. Nie porwały mnie jakoś specjalnie, ale podobało mi się tło historyczno-społeczne jakie zaprezentowała autorka ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam już o tej serii, ale nie miałam jeszcze okazji przeczytać ani pierwszego, ani drugiego tomu. Zamierzam jednak dać im szansę, głównie przez ten powojenny klimat i za Mazury. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawie ukazane lata wojenne, do tej pory nie patrzyłam na historię Mazur od strony ukazanej przez autorkę. Nie chcę za dużo pisać o tym, aby nie zepsuć Ci przyjemności z czytania. Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Podrzuce ten tytuł mojej mamie. Autorkę kojarzę ze zbioru opowiadań o mazurach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Kasia pisze o Mazurach i robi to doskonale:)

   Usuń
 6. Z chęcią przeczytam tą książkę... pierwszą część również :).
  Pozdrawiam serdecznie :)!!!

  OdpowiedzUsuń