piątek, 14 lutego 2020

,,ZIEMIA PRZEKLĘTA"-JUAN FRANCISCO FERRANDIZ


tyl Ziemia przeklęta
Źródło

Juan Francisco Ferrandiz, hiszpański pisarz, adwokat i dyrektor generalny programu radiowego poświęconego historii jest uznawany wraz z Ildefonso Falconesem czołowym pisarzem powieści historycznych w Hiszpanii. Mam jeszcze w pamięci przepiękną historię, którą słuchałam na audiobooku ,,Katedra w Barcelonie" Falconesa i przyznam, że porównanie do jego prozy twórczości Ferrandiza sprawiło, iż sięgnęłam po książkę ,,Ziemia przeklęta".

Francja, 861 rok. Młody kapłan Frodoi, syn szlachetnego rodu Rairan z Reims pragnie objąć zaszczytną godność w kościele. Wyobraża sobie swoje biskupstwo z wszelkimi przywilejami, dziesięcinami, niewolnikami uprawiającymi jego pola oraz parafiami przynoszącymi mu wysokie zyski. Podczas audiencji u arcybiskupa Hinkmana, najpotężniejszego prałata Kościoła Francji i doradcy króla Karola Łysego, Frodoi zostaje konsekrowany na biskupa Barcelony. Nie jest tym uszczęśliwiony, gdyż wie, że Barcelona dogorywa na najdalszym krańcu królestwa i doświadcza licznych ataków ze strony Saracenów. Rządzona przez wielu panów pozostaje samotna, niebezpieczna, zapomniana i pogrążona w ciemności. Frodoi robi dobrą minę do złej gry, przyjmuje biskupstwo i obiecuje wywiązać się z głównych zadań jakie stawia przed nim arcybiskup: ma wykorzenić mozarabskie obrzędy z uroczystości religijnych, wprowadzić rzymski mszał i dokończyć budowę katedry w Barcelonie. Wśród garstki osadników wędrujących z młodym biskupem do Barcelony jest młoda karczmarka Eliza i jej świeżo poślubiony małżonek Gali oraz mnich Servusdei, a ich losy splatają się z dwójką rodzeństwa-Rotel, porwaną przez bezwzględnego uzurpatora Drogo de Borr oraz Isembarda, który stara się odnaleźć siostrę.

Akcja tej powieści rozgrywa się na przestrzeni dwudziestu lat, najważniejszych w historii dla Barcelony i hrabstw Marchii Hiszpańskiej. Było to ostatnie miasto Świętego Cesarstwa Rzymskiego i dzięki potężnym murom stawiało opór najazdom Saracenów oraz wewnętrznym walkom sprowokowanym przez hrabiów. Autor przenosi akcję także poza Barcelonę, a dzięki temu ukazuje grę o władzę nad resztkami Cesarstwa Rzymskiego. Kryzys epoki Karolingów, zagrożenia z zewnątrz i wybujałe ambicje magnaterii wykorzystały hrabstwa Marchii Hiszpańskiej, które ruszyły ku wyzwoleniu. Powieść została zainspirowana historycznym odrodzeniem się Barcelony i Bello z Carcassonne oraz jego wnukiem, legendarnym Guifre Włochatym, który dał początek dynastii królów przetrwałej w Królestwie Aragonii do 1412 roku. Postacie historyczne: biskup Frodoi, Hinkmar, król Karol Łysy, magnaci Bellonidzi, Bosonidzi z królową Riquildą, Rorgonidzi, przemieszane są z fikcyjnymi. Bardzo ciekawie i barwnie autor wypełnił luki historyczne fikcją literacką, a dzięki temu powieść czyta się znakomicie z niesłabnącym zainteresowaniem przez prawie osiemset stron.

,,Ziemia przeklęta" to epicka, wielowątkowa opowieść o narodzinach wielkiej Barcelony i ludziach, którzy gotowi byli oddać dusze w walce o jej wolność i dobrobyt. Jest to historia pełna intryg, podstępów, spisków i bezpardonowej walki o władzę, ale też intrygująca opowieść o miłości, namiętności i zemście. Mroczne czasy średniowiecza, krwawe walki, dramatyzm napędzane szybko zmieniającą się akcją, aż chce się czytać więcej. Serdecznie polecam miłośnikom powieści historycznych:)


Znalezione obrazy dla zapytania: wydawnictwo literackie


Tytuł: Ziemia przeklęta
Autor: Juan Francisco Ferrándiz
Kategoria: powieść historyczna
Liczba stron: 760
Tytuł oryginału: La tierra maldita
Data wydania: 2020-01-29
ISBN: 9788308069905
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

16 komentarzy:

 1. Ta książka na pewno zainteresuje moją drugą połówkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. To nie są moje klimaty, ale osoby lubiące takie historyczne opowieści zapewne się skuszę, bo fabuła dość interesująco się prezentuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla miłośników powieści historycznych będzie to przyjemna lektura.

   Usuń
 3. Ciekawe,czy mnie czymś zaskoczy, bo temat znam, ale z pewnością przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może być ciekawie skoro znasz tematykę :)

   Usuń
 4. Lubię wielowątkową fabułę, więc to książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo się dzieje w tej powieści, ale dzieki temu czyta się niezwykle przyjemnie.

   Usuń
 5. Zastanawiałam się nad tą książką, teraz widzę, że nie ma nad czym się zastanawiać, tylko trzeba przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Barcelonę, więc chętnie poczytałabym o jej narodzinach. To musi być wartościowa pozycja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Historia przemieszana z fikcją literacką, bardzo dobrze się czyta:)

   Usuń
 7. Ja spasuję, ale polecę tę książkę mojej kuzynce, która bardzo lubi historyczne powieści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że wybierasz inny typ literatury, ale warto polecić tę powieść pasjonatom historii.

   Usuń
 8. Nie znalazłam w Twojej recenzji ani jednego zdania, które by mnie nie przyciągało do tej pozycji. Wszystko tutaj aż krzyczy, że to moje klimaty. Lecę szukać tej książki!

  OdpowiedzUsuń