poniedziałek, 21 sierpnia 2017

,,POWRÓT NA MAJORKĘ"-ANNA KLARA MEJEWSKA


Źródło


,,Powrót na Majorkę" Anny Klary Majewskiej to kontynuacja losów bohaterów poznanych w ,,Roku na Majorce". 

Magda zbliża się do czterdziestych urodzin i bardzo cierpi z tego powodu. Na Majorce była królową ze swoimi sto osiemdziesięcioma centymetrami plus szpilki, włosami blond, niebieskimi oczami i słowiańską buzią, ale w Warszawie już królową nie jest. Dla Marka zostawiła majorkańskie życie i dobrze rozwijającą się kawiarnię, w której serwowała makowe torty. Od pięciu lat nie odwiedzała przyjaciół na Majorce i bardzo za nimi tęskni. Po telefonie od zrozpaczonej Ivanki, która przyłapała swojego Paco w łóżku z inną kobietą, Magda za zgodą Marka leci na wyspę, by wesprzeć przyjaciółkę, a także odpocząć od warszawskiego życia i rodziny.

Związek Magdy i Marka pogrąża się w rutynie. Marek pracuje siedem dni w tygodniu, prowadzi dwie firmy, często wyjeżdża służbowo, nie tęskni już tak bardzo za Magdą, nie ma dla niej czasu. ,,Wyluzowany, empatyczny jogin sprzed czterech lat zmutował się do postaci miejskiego pracoholika na skraju totalnego wypalenia." Magda spędza wieczory sama przy telewizji, nie ma z kim porozmawiać, bo narzeczony nawet w dzień nie odbiera telefonów. Pewnego dnia Marek oświadcza Magdzie, że jego była żona Beata przyśle do Polski swoje dzieci, bo rozstała się z mężem i liczy na jego pomoc. Magda nie może pogodzić się z taką sytuacją i ma przed sobą koszmarną perspektywę.

Problemów Magdzie dostarcza też syn Michaś, który ma piętnaście lat i stał się zblazowanym nastolatkiem odpyskującym matce na każdym kroku, porozumiewającym się monosylabami, doprowadzającym nauczycielki do płaczu, a wuefistów do furii. Magda ma dosyć sfingowanych ataków bombowych, rozmów na dywaniku u dyrektora i łagodzenia sytuacji u dziadków po wpadce alkoholowej syna na imieninach babci.

Zbliżające się czterdzieste urodziny, niekończąca się zima w Polsce, nierokujący poprawy syn, wyalienowany narzeczony, praca niedająca satysfakcji i laurów oraz toksyczne relacje z matką powodują, że Magda popada w depresję. Psychoterapeutka uważa, że Magda nadal jest młoda i atrakcyjna, a na poprawę samopoczucia i zminimalizowania depresji zaleca jej znalezienie sobie kochanka... ,,Nic tak nie poprawi pani nastroju jak romans." A jak romans to tylko w ciepłym kraju...

,,Powrót na Majorkę" to ciepła, relaksująca i słodko-gorzka powieść, która pod lekkim stylem porusza problem wkraczania przez kobiety w świat czterdziestolatek, relacji partnerskich i rodzinnych, homoseksualizmu, rodzin patchworkowych oraz szantażu emocjonalnego. Czyta się znakomicie, bo autorka o sprawach codziennych pisze w dowcipny sposób, aż trudno powstrzymać się od uśmiechu. Polecam książkę nie tylko na letni czas:)
WPISY POWIĄZANE: ,,Melanżeria"-Anna Klara Majewska
                                         ,,Rok na Majorce"-Anna Klara Majewska
Tytuł: Powrót na Majorkę
Autor: Anna Klara Majewska
Cykl: Rok na Majorce (tom 2)
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 18 czerwca 2014
ISBN: 9788364142727
Liczba stron: 352
Kategoria: Literatura piękna
Cytaty: str. 60,111