wtorek, 4 sierpnia 2015

,,DZIECI GNIEWU" - PAUL GROSSMAN

Od dawna chciałam przeczytać kryminał retro i na pierwsze spotkanie z tym gatunkiem wybrałam książkę Paula Grossmana pt.,,Dzieci gniewu".


Źródło

Willi Kraus-młody detektyw z Berlina w październiku 1929 roku odnajduje w kanałach jutowy worek z wygotowanymi kośćmi różnych kształtów i rozmiarów. Jak się okazuje są to kości chłopców powiązane ze sobą ,,jakąś żylastą nicią" na kształt bukietu. ,,Co mogłoby skłonić kogoś do zrobienia tych przerażających kompozycji. Pogański rytuał? Okultystyczny sakrament? W Berlinie nie brakowało ludzi o dziwnych upodobaniach. Ale z drugiej strony ta Biblia" i zakreślony w niej fragment drugiego listu do Efezjan: dzieci gniewu.
Przełożony Will'ego przekazuje tę sprawę innemu detektywowi-Freksie, a w zamian zleca mu rozwiązanie sprawy zatrutych kiełbasek po zjedzeniu, których zmarło piętnaście osób, a 1,5 tys. zachorowało. Willi Kraus jest z tego bardzo niezadowolony i prowadzi śledztwo związane z dzieciobójstwem na własną rękę.

Seryjny morderca szaleje na terenie miasta i znajdowane są kolejne worki z wygotowanymi kośćmi. Berlińczycy są coraz bardziej przerażeni, a do tego nasila się kryzys ekonomiczny. ,,Ceny spadają. Bankructwo za bankructwem." Napięcie niewyobrażalnie rośnie, gdyż w Niemczech rozwija się ideologia nazistowska i incydenty antysemickie spotykane są coraz częściej. Willi, który jest Żydem doświadcza poniżania w pracy. 

Paul Grossman w malowniczy sposób opisał międzywojenny Berlin- ulice, charakterystyczne miejsca, a także życie codzienne, obyczaje, stroje. Jest to z pewnością gratka dla Czytelników lubiących nie tylko kryminały, ale też historię. Opisy są bardzo sugestywne i z jednej strony znajdujemy się w pięknych teatrach, galeriach, pojazdach, a za chwilę w mrocznych i odrażających zaułkach biedoty, gdzie sprzedawane jest mięso. Po opisie całego przemysłu mięsnego począwszy od uboju zwierząt po produkcję kiełbasy stwierdziłam, że nie tknę  mięsa dopóki nie zapomnę choć trochę tego co przeczytałam.

Bohaterowie są wyraziści, charakterni, a postać Willa Krausa jest odpowiednikiem postaci historycznej Bernharda Weissa, pierwszego Żyda, który został komendantem głównym policji w Berlinie.
Pierwsze spotkanie z kryminałem retro uważam za bardzo udane:)


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non.


Tytuł: Dzieci gniewu
Autor: Paul Grossman
Tytuł oryginału: Children of Wrath
Tłumaczenie: Agnieszka Brodzik
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 15 lipca 2015
Cena okładkowa: 34,90 zł
Format: 140 x 205 mm
Liczba stron: 368 tekst
ISBN: 978-83-7924-326-6
Cytaty: str.9, 56,97