wtorek, 18 sierpnia 2015

,,CUDZE JABŁKA" - AGNIESZKA KRAKOWIAK-KONDRACKA-PRZEDPREMIEROWOŹródło


Ewa i Marek Dragonowie od czternastu lat są szczęśliwym małżeństwem. Ich jedenastoletnia córka Pola chodzi do prywatnej szkoły, dobrze się uczy i zdobywa medale w zawodach pływackich. Marek rozkręca swój własny biznes związany z konserwowaniem owoców w puszkach, a Ewa, która nie ukończyła studiów psychologicznych po urodzeniu dziecka, zajmuje się prowadzeniem domu. Do pomocy ma sprzątaczkę. Dragonowie żyją jak w bajce. Mieszkają ,,na modnym warszawskim Powiślu w apartamencie z widokiem na Wisłę." Jeżdżą po świecie i wydają pieniądze na różne zachcianki. 
Piękna bajka jednak się kończy, gdy firma Marka bankrutuje, a wszystkie dobra zajmuje komornik. Rodzina musi opuścić apartament i przenieść się do domku letniskowego w Sokolinie pod Warszawą. Nie mają pieniędzy i Ewa w tajemnicy przed Markiem podejmuje pracę sprzątaczki w hotelu, który należy do jej szkolnej przyjaciółki Iwony i jej męża Teda.

,,Cudze jabłka" to mądra powieść o miłości, której nie można kupić za żadne pieniądze, bo jest szczera i prawdziwa. Ewa i Marek poznali się jeszcze w szkole, ich pierwsza miłość przetrwała młodzieńcze lata, a zwieńczyło ją małżeństwo.
,,Napisałem tam, że zawsze będziesz dla mnie najważniejsza. To jest moja obietnica. Zapisana w niebie."
Gdy w wypadku zginęli rodzice Ewy, to właśnie Marek, jako młody chłopak zaopiekował się nią.
,,Jestem tu, jestem przy tobie-szeptał. Po prostu przytul się i płacz. Kiedyś smutek minie, ale teraz nie musisz udawać, że jesteś silna."

Powieść Agnieszki Krakowiak-Kondrackiej jest wzruszająca i pełna ciepła, ale nie pozbawiona pazura. Ewa w obliczu zagrożenia zaczyna walczyć o byt dla rodziny. Podejmuje swoją pierwszą w życiu pracę i pomimo różnych przeciwności stara się ją utrzymać.
To także opowieść o przyjaźni, którą bardzo szybko można zweryfikować, gdy traci się pieniądze. Od Ewy i Marka odsuwają się dotychczasowi przyjaciele, z którymi często się spotykali i wyjeżdżali na wakacje. Wszyscy odwołują udział w przyjęciu-niespodziance z okazji urodzin Marka. Przyjeżdża tylko Iwona- ich dawna koleżanka z klasy, która jak się później okazuje też nie jest bezinteresowna.
Pocieszające jest jednak to, że w tym morzu interesownych ludzi znajdują się też prawdziwi przyjaciele.

Autorka napisała książkę, którą czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem. Bardzo dobrze odtworzyła otaczającą nas rzeczywistość i problemy współczesnych rodzin. Daje nadzieję, bo przecież fortuna kołem się toczy, a humor na co dzień  potrafi zaczarować smutną egzystencję.

Jak najbardziej polecam ,,Cudze jabłka":)
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Pani Agnieszce z Wydawnictwa Literackiego:)


Tytuł: Cudze jabłka
Autor: Agnieszka Krakowiak-Kondracka
Wydawnictwo Literackie
Wydanie: I
Format: 130x205 mm
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
ISBN: 978-83-08-06002-5
Seria: Seria z Fasonem
Data premiery książki: 27-08-2015

Cytat: str. 5,28