czwartek, 20 sierpnia 2015

,,UWIĘZIONA" - MARCEL PROUST

Od 2013 roku Wydawnictwo MG wydaje kolejne części wznowionego cyklu Marcela Prousta ,,W poszukiwaniu straconego czasu". Do tej pory ukazały się: ,,W stronę Swanna", ,,W cieniu zakwitających dziewcząt", ,,Strona Guermantes", ,,Sodoma i Gomora", a pięta część pt. ,,Uwięziona" ukaże się 26 sierpnia 2015r. 

Źródło

Albertyna lubi kochać się z kobietami i spędzać z nimi czas. Marcel, który jest w niej zakochany stara się krzyżować w różny sposób te spotkania, gdyż jest o nią bardzo zazdrosny. Jedno spojrzenie Albertyny na inną kobietę wywołuje u Marcela chorobliwą zazdrość, a Paryż dostarcza wielu okazji, by Albertyna mogła oddawać się rozkoszom.

Marcel i Albertyna bawią się w ciuciubabkę, gdyż on z powodu zazdrości i nieznajomości uciech stara się zapobiec zdobywaniu nowych doświadczeń przez dziewczynę, a ona udając niewinną ,,mydli mu oczy." Marcel na zmianę kocha i nienawidzi Albertynę. Prowadzi wewnętrzny monolog na ten temat. 
,,Z każdym dniem wydawała mi się mniej ładna. Dodawało jej uroku jedynie pragnienie, jakie budziła w innych, kiedy dowiadując się o tym pragnieniu, zaczynałem na nowo cierpieć i chciałem im ją wydrzeć. Mogła mi sprawić ból; dać radość-nie. Jedynie samym cierpieniem trwało moje nudne przywiązanie."
Ukrywa przed przyjaciółmi, że Albertyna z nim mieszka. Stosuje różne wybiegi, aby się nie spotkali, gdyż boi się, aby któryś z jego przyjaciół nie zadurzył się w niej.

,,Uwięziona" to doskonałe studium zazdrości mężczyzny o kobietę. Można zajrzeć do jego wnętrza i poznać wszystkie rozterki i mechanizmy postępowania. Raz jest wielka miłość, a za chwilę prawie nienawiść. Przyznam, że jest to niezwykłe doświadczenie.
,,Kochamy-powiadałem sobie niegdyś w Balbec-tym bardziej, im bardziej jesteśmy zazdrośni o postępki danej osoby; czujemy, że gdyby opowiedziała wszystko, łatwo może wyleczylibyśmy się z miłości. Daremnie ukrywamy zazdrość; osoba która ją budzi, przenika ją i ma się na baczności."

Marcel Proust jest doskonałym obserwatorem zachowań ludzkich, a do tego potrafi je pięknie opisać. Swoje doświadczenia dnia codziennego i emocje mu towarzyszące rozkłada na czynniki pierwsze, analizuje. Nie ma tutaj szybkiej akcji, czas płynie leniwie. Język powieści jest malowniczy i co rusz natrafia się na zdanie, które chętnie podkreśliłoby się lub zapisało.
Jest to lektura dla dojrzałych i wytrawnych Czytelników. Polecam:)

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MG.

Wydawnictwo MG

Tytuł: Uwięziona
Autor: Marcel Proust
Cykl: W poszukiwaniu straconego czasu (tom 5)
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Tłumaczenie: Tadeusz Żeleński-Boy
Tytuł oryginału: A la recherche du temps perdu. La prisonnière
Data wydania: sierpień 2015 (data przybliżona)
ISBN: 9788377793114
Liczba stron: 448
Kategoria: klasyka
Cytaty: str. 26,60