sobota, 23 maja 2015

,,MOST TAJNA OPERACJA PRZERZUTU ŻYDÓW,,- DARIUSZ WILCZAK

Izrael to niewielki kraj, który pod względem terytorialnym można przyrównać do województwa mazowieckiego. Przez cały rok jest tam przyjemnie ciepło, nie ma mrozów, jest zielono, a do tego pachną kwiaty i owoce. Do tego niby raju powracają Żydzi z różnych zakątków świata, a głównie z byłych państw komunistycznych. Pokonywana przez nich droga to nie tylko przebycie odległości z jednego państwa do drugiego, ale jest to również droga duchowa jaką przechodzą w procesie samodoskonalenia. Żydzi na tę drogę mówią - alija i mają wręcz obowiązek udać się do Ziemi Świętej. Obowiązek ten wynika z Tory, Talmudu i mądrości rabinów. Wszystko co najlepsze znajduje się w Jerozolimie i nie ważne, gdzie Żyd mieszkał wcześniej, powinien udać się ostatecznie do Izraela.
Dariusz Wilczak- dziennikarz i reportażysta, który był jednym z założycieli polskiej wersji ,,Newsweeka,, napisał książkę pt.,,Most tajna operacja przerzutu Żydów,, w której opisał największą w latach dziewięćdziesiątych aliję podczas, której przerzucono prawie sto tysięcy Żydów na trasie Moskwa-Warszawa-Izrael w ciągu dwóch lat. 

Autor przedstawił dyplomatyczne negocjacje pomiędzy USA, ZSRR, Izraelem i Polską, które doprowadziły do tego, że 14 czerwca 1990 roku boeing 747 izraelskich linii lotniczych El Al zabrał po raz pierwszy z lotniska na Okęciu ok. 350 Żydów-repatriantów ze Związku Radzieckiego. W ten sposób rozpoczęła się tajna Operacja Most- bez precedensu w historii państw i w historii służb specjalnych. Brały w niej udział polskie i izraelskie służby specjalne. Powołana została Grupa Realizacyjna Operacji Most, początek przyszłego GROM-u. Ze strony polskiej zaangażowany był też wywiad, kontrwywiad, Urząd Ochrony Państwa, policyjni komandosi. Ze strony izraelskiej Mosad, Szin Bet i Sayeret Matkal.

Szczegóły tej operacji nie były ujawnione do tej pory opinii publicznej. Dopiero teraz, gdy upłynęło wiele czasu i ludzie biorący udział w tej Operacji przeszli na emerytury lub zmarli zaczęto ujawniać kulisy i przebieg akcji. Dariusz Wilczak rozmawiał w Izraelu z Bogusławem Bagsikiem i Andrzejem Gąsiorowskim, którzy poprzez firmę Art-B współfinansowali aliję. Art-B dzięki wykorzystaniu mechanizmu oscylatora ekonomicznego w krótkim czasie stała się holdingiem i obracała towarami o wartości bilionów ówczesnych złotych. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Art-B jako pierwsza prywatna spółka otrzymała w Polsce koncesję na handel bronią. 
 Świat polityki i wywiadu  miesza się z biznesem.

Autor książki przeanalizował losy sowieckich Żydów na Ziemi Obiecanej. Przedstawił nie tylko ,,suche,, statystyki, ale poparł je konkretnymi przykładami rodzin, z którymi rozmawiał. Ludzie stopniowo przyzwyczaili się do nowych warunków choć nadal istnieją podziały na ,,nowych,, i ,,starych,, mieszkańców. Co ciekawe w ostatnich latach zaznacza się wśród młodych Żydów trend wyjazdu z Izraela i to do Berlina.
Publikacja wzbogacona jest o zdjęcia i całościowe kalendarium wydarzeń.

Myślę, że książka powinna zostać dobrze odebrana przez czytelników zainteresowanych historią współczesną, historią Żydów oraz powiązaniami firmy Art-B z całą Operacją Most, bo jak wiadomo Andrzej Gąsiorowski ścigany był międzynarodowym listem gończym, ale władze Izraela nie wydały go. Natomiast Bogusław Bagsik został aresztowany w Szwajcarii, gdzie przebywał na nartach i wydalono go do Polski, osądzono i zamknięto na kilka lat w więzieniu.Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Fronda.

Znalezione obrazy dla zapytania wydaw fronda


Tytuł; Most tajna operacja przerzutu Żydów
Autor; Dariusz Wilczak
Wydawnictwo Fronda
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 Ilość stron: 226
EAN: 9788364095498