poniedziałek, 18 maja 2015

,,ELEMENTARZ HALINY POŚWIATOWSKIEJ DLA SZCZĘŚLIWYCH I NIESZCZĘŚLIWYCH KOCHANKÓW"

Z okazji rocznicy urodzin Haliny Poświatowskiej (1935-1967) Wydawnictwo Literackie wznowiło ,,Elementarz Haliny Poświatowskiej dla szczęśliwych i nieszczęśliwych kochanków".


Źródło: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3346/Elementarz-Haliny-Poswiatowskiej-dla-szczesliwych-i-nieszczesliwych-kochankow---Halina-Poswiatowska


,,Elementarz Haliny Poświatowskiej dla szczęśliwych i nieszczęśliwych kochanków"  zawiera wiersze, listy i fragmenty prozy biograficznej przedwcześnie zmarłej poetki. Pomimo ciężkiej choroby serca nie poddawała się i starała się jak najlepiej wykorzystać każdy dzień. Widoczne to jest w wierszach, gdzie miłość przeplata się ze świadomością zbliżającej się śmierci. W 1958 roku poetka przeszła skomplikowaną operację serca w Stanach Zjednoczonych, a po niej podjęła studia w prestiżowym college'u dla dziewcząt Smith College, które ukończyła o rok wcześniej niż zakładał program, a w dodatku nie znając początkowo języka angielskiego. Była tam jednak bardzo samotna i pomimo otrzymania stypendium na studia doktoranckie w  Stanford University w Kalifornii powróciła do Polski.

,,Elementarz..." podzielony jest na kilka części i znajdują się w nim wiersze o miłości, erotyki, wiersze filozoficzne i opisujące piękno przyrody oraz dzieła sztuki, o samotności i tęsknocie, a także fragmenty listów do przyjaciela, rodziny. Zafascynowana słowami tworzy nie tylko liryczne, ale też żywiołowe wiersze, które pokazują, że nie była ckliwą kobietką. 

,,jest cała ziemia samotności
i tylko jedna grudka Twojego uśmiechu

jest całe morze samotności
twoja tkliwość nad nim jak zagubiony ptak

jest całe niebo samotności
i tylko jeden w nim anioł
o skrzydłach nieważkich jak twoje słowa"

,,Elementarz Haliny Poświatowskiej dla szczęśliwych i nieszczęśliwych kochanków" jest bardzo ładnie wydany w twardych okładkach z piękną grafiką. Doskonale nadaje się na prezent dla wrażliwej duszy. Warto poznawać poezję z głębi serca. Polecam:)Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.
Tytuł: Elementarz Haliny Poświatowskiej dla szczęśliwych i nieszczęśliwych kochanków
Autor: Halina Poświatowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie 
ISBN: 978-83-08-05530-4
Data premiery: maj 2015
Format: 145x207 mm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 204 

Cyt. str.  144