wtorek, 5 maja 2015

,,SARAH. KSIĘŻNICZKA,,- ANTONELLA ANGHINONI

Kobiety od zarania dziejów charakteryzowały się nie tylko pięknem, delikatnością i ufnością, ale także hartem ducha, uporem w dążeniu do celu i wytrzymałością w codziennych zmaganiach z przeciwnościami losu. Wydawnictwo Świętego Wojciecha wydało serię książeczek dla dzieci pt.,,Płatki,, których bohaterkami są biblijne kobiety. Pierwsza część pt.,,Sarah.Księżniczka,, poświęcona jest, jak sam tytuł wskazuje, księżniczce Sarah, pramatce ludu Izraela.

Źródło zdjęcia; https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Literatura-dziecieca-i-mlodziezowa/Dzieci/Sarah-Ksiezniczka

Maria opowiada małemu Jezuskowi na dobranoc historię życia pięknej księżniczki Sarah, która urodziła się w rodzinie Teracha, a gdy dorosła została żoną Abrahama. Należała do koczowniczych plemion, które przemieszczały się z jednego pastwiska na drugie, aby zapewnić stadom owiec i kóz pożywienie. Karawana Sarah i Abrahama przemieszczająca się z Ur, przez Babilonię, aż do miejscowości Charan miała szczególny wpływ na Abrahama, który odnalazł jedynego Boga i poprowadził swój lud przez pustynię do Kanaanu, późniejszej Palestyny.
Sarah była narzędziem w rękach Boga i przez nią spełniły się złożone Abrahamowi obietnice. W bardzo późnym wieku urodziła pierworodnego syna Izaaka, a ziemia zakupiona w Hebronie, w kraju Kanaan stała się początkiem Ziemi Obiecanej.


Antonella Anghinoni w niesamowicie ciekawy i obrazowy sposób przedstawiła perypetie biblijnych bohaterów, którzy jawią się jak ludzie z krwi i kości, przeżywają wzloty i upadki. 
Jestem zachwycona staranną szatą graficzną, dopracowaną w każdym szczególe. Kolorowe ilustracje wykonała Alessandra Mantovani.


Tekst w większości jest uwspółcześniony, ale zawiera także wstawki oryginalne z Biblii. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie w tekście komiksów, które z pewnością zachęcają do czytania młode pokolenie. Czcionka jest dosyć duża, a ważne słowa, czy zwroty odznaczone są innym kolorem. Na końcu książeczki znajduje się słowniczek, mapka z zaznaczoną trasą wędrówki Sarah i Abrahama oraz niespodzianki dla dziewczynek, których nie będę zdradzała.

Polecam z całego serca tę książeczkę, z pewnością zachęci dzieci do poznawania biblijnych bohaterów:)


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Święty Wojciech.

 Tytuł: Sarah. Księżniczka Autor: Antonella Anghinoni
Liczba stron: 64
Wymiary: 173x240 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-7516-825-9
Tłumacz: Anna Gogolin
Ilustrator: Alessandra Mantovani
Rok wydania: 2015
Seria: Płatki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech