środa, 20 maja 2015

,,CECYLKA KNEDELEK CZYLI KSIĄŻKA KUCHARSKA DLA DZIECI"-JOANNA KRZYŻANEK

Często z moimi dziećmi razem przygotowujemy posiłki. Spędzamy razem czas, a do tego chłopcy uczą się gotować i piec ciasta.  Niezwykle przydatna jest przy tym książka pt. "Cecylka Knedelek czyli książka kucharska dla dzieci" autorstwa Joanny Krzyżanek.

Źródło: http://jednosc.com.pl/product_info.php?products_id=930

Nie jest to zwykła książka kucharska, gdyż oprócz stu trzydziestu przepisów na różnorodne dania zawiera również ponad sto opowiadań, których bohaterkami są Cecylka Knedelek- dziewczynka o niebieskich oczach, ,,pomidorowych,, włosach uczesanych w kitki lub kucyki, która lubi nosić sukienki i uwielbia jeść miodowe placuszki z rodzynkami oraz jej gąska Waleria, a także mieszkańcy Starego Knedelkowa: Pani Ludmiła, która piecze doskonałe torciki, Pan Alojzy-,,złota rączka", który ze starej pralki ,,Frani,, potrafi zrobić maszynę do produkcji lasanii,  Antek wykonujący skomplikowane eksperymenty, Joasia szyjąca lalki z gałganków, bliźniaczki Lusia i Lucia oraz pies Tymianek i kotka Bazylia.
Dzieci zanim przystąpią do przygotowywania potraw poznają warzywa i owoce, uczą się przestrzegania higieny w kuchni  i zasad gotowania, smażenia, pieczenia, kiszenia itp. Dowiadują się np. dlaczego należy myć jajka pod bieżącą wodą, dlaczego świeżych ziół dodaje się do potrawy mniej niż suszonych, jak przygotowuje się sos, zupę czy konserwuje warzywa i owoce na zimę. Wszystko opisane jest przystępnym dla dziecka językiem i zilustrowane.
Gdy mały kucharz pozna zasady obowiązujące w kuchni może rozpocząć swoją kulinarną podróż i przygotować kolorowe potrawy o fantazyjnych nazwach; bezowe owieczki czyli chmurki na talerzyku, kluseczki z deseczki, brzoskwiniowe słoneczniki, nadziewane pomidory czyli czerwone kapelusze, jeżynowe ptasie mleczko, różową piankę czy piegowate babeczki. Smacznych potraw jest naprawdę dużo, podzielone są kolorystycznie i wszystkie zaprezentowane na zdjęciach.
Przepisy są o różnym stopniu trudności, przy niektórych oznaczonych rękawicami kuchennymi i wykrzyknikiem potrzebna jest pomoc dorosłego.
Książka jest przepięknie wydana w dużym formacie z twardymi okładkami, z kolorowymi ilustracjami, zdjęciami na bardzo dobrym jakościowo papierze. 
Moje dzieci są książką kucharską zachwycone. Wieczorem czytamy wspólnie jedno opowiadanie, a drugiego dnia kupujemy potrzebne produkty i przygotowujemy wybrane przez nie danie. 

Polecam książkę wszystkim rodzicom, którzy pragną nauczyć swoje dzieci samodzielnego przygotowywania zdrowych i smacznych posiłków.

 Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Jedność.


Tytuł: Cecylka Knedelek czyli książka kucharska dla dzieci
Autor: Joanna Krzyżanek
Wydawnictwo Jedność
Objętość: 500 stron
Oprawa: twarda
ISBN: 9788379712335
Rok wydania: 2015
Format: 20.50x30.00 cm