środa, 4 maja 2016

,,RUT PRZYJACIÓŁKA" I ,,MIRIAM TANCERKA" - ANTONELLA ANGHINONIAntonella Anghinoni jest autorką przepięknych książek dla dzieci z serii ,,Płatki", które przybliżają dzieje biblijnych kobiet. Pisałam już o Sarze księżniczce TUTAJ i Rebece wymarzonej pannie młodej TUTAJ, a dzisiaj kolej na dwie następne interesujące kobiety.

W książce pt. ,,Rut przyjaciółka" autorka przybliża postać Rut mieszkającej w Moab, krainie na wschodnim wybrzeżu Morza Martwego, której mieszkańcy oddawali cześć bóstwu o imieniu Kemosz. Składali mu ofiary z ludzi, bo wierzyli, że dzięki temu zapewnią sobie dostatek. Rut została oddana do świątyni Kemosza i miała zostać złożona w ofierze. W warsztacie jubilerskim poznaje Machlona, który nie czci tego bożka. Jest zafascynowana Machlonem i chłonie jego słowa o Bogu Izraela. Stopniowo zakochuje się w mężczyźnie, ale jest pełna wątpliwości. Ostatecznie wychodzi za niego za mąż i porzuca świątynię Kemosza, gdzie otoczona była bogactwem i przywilejami. Gdy dokonała wyboru wreszcie poczuła się wolna i szczęśliwa. Jej życie całkowicie się zmieniło, była bardzo odważna, podążyła drogą wiary pomimo piętrzących się później przeciwności losu. Uosabiała dobroć, życzliwość względem cudzoziemców i niezależność.
Książka pt. ,,Miriam tancerka" zawiera historię o Miriam, jej mamie Jokebed i bracie Mojżeszu. Mała Miriam od najmłodszych lat towarzyszyła mamie przy narodzinach dzieci. Pewnego dnia zostały wezwane do faraona, który zakazał im zajmować się noworodkami płci męskiej, gdyż obawiał się, że może narodzić się chłopiec, który zagrozi jego władzy. Jokebed wbrew zakazowi nadal pomagała rodzącym, a wkrótce sama urodziła chłopca. Aby go uratować włożyła do kosza i położyła na wodach Nilu. Dziecko znalazła księżniczka Bitia i zaopiekowała się nim. Kiedy szukała mamki dla maleństwa Miriam zgłosiła swoją mamę Jokebed. Bitia nadała chłopcu imię Mojżesz i otaczała  troskliwą opieką. Miriam poślubiła Kaleba, urodziła Besaleela i zapoczątkowali w ten sposób ród Dawida, z którego wywodził się Mesjasz. Mądra i zaradna Miriam bardzo kochała taniec i zarażała  wszystkich radością. Odwagą i sprytem od najmłodszych lat pomagała Mojżeszowi, który wyprowadził uciśniony lud z Egiptu. ,,Miriam była matką miłości, morza i wysokich wód."
Publikacje dla dzieci z serii ,,Płatki" są mądre, interesujące i dzięki nim maluchy poznają w przystępny i urozmaicony sposób historie biblijnych postaci. Książki są przepięknie wydane, kolorowe ilustracje wykonała Alessandra Mantovani. Papier jest najlepszej jakości. Na końcu książki umieszczone są dodatki do historii i dzieci mogą np. wyciąć papierowe laleczki i ubrać w stroje z epoki Rut i Miriam albo wykonać bębenek, czy torbę na zakupy. Jestem zachwycona tymi książkami:)Logo Wydawnictwa Święty Wojciech
Tytuł: Rut. Przyjaciółka
Autor: Antonella Anghinoni
Liczba stron: 64
Wymiary:173 x 240 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN:978-83-7516-932-4
Tłumacz:Anna Gogolin
Ilustrator:Alessandra Mantovani
Rok wydania:2016
Seria:Płatki
Wydanie:Pierwsze
Wydawnictwo:Wydawnictwo Świętego Wojciecha
Rodzaj: Książka


Tytuł: Miriam. Tancerka
Autor: Antonella Anghinoni
Liczba stron:64
Wymiary:173 x 240 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN:978-83-7516-928-7
Tłumacz:Anna Gogolin
Ilustrator:Alessandra Mantovani
Rok wydania:2016
Seria:Płatki
Wydanie:Pierwsze
Wydawnictwo:Wydawnictwo Świętego Wojciecha
Rodzaj:Książka
Cytaty: str. 47