niedziela, 1 maja 2016

,,BLIZNY" - REBECCA ST.JONES, NANCY RUE


Źródło

Rebecca St. James to znana piosenkarka i autorka tekstów piosenek, zdobywczyni nagród Grammy i Dove, a także autorka powieści. Nancy Rue jest autorką ponad stu książek dla nastolatków, dzieci i dorosłych. Często zapraszana jest do programów radiowych jako ekspert w sprawach nastolatków. Te dwie utalentowane kobiety napisały wspólnie powieść pt.,,Blizny,,

Kirsten ma dwadzieścia dwa lata, studiuje architekturę w Bozeman, w Montanie i spotyka się od trzech lat z Wesem, który także jest studentem. Chłopak naciska na nią, by rozpoczęli życie intymne, ale Kirsten wzbrania się przed tym, chce przekroczyć tę sferę dopiero po ślubie. Wes zapewnia, że ją kocha i chce jej powiedzieć coś, co poprawi ich relacje. Po rozmowie telefonicznej Kirsten spodziewa się oświadczyn i z tego powodu przygotowuje kolację ze świecami. Kiedy słyszy podjeżdżający pod dom samochód natychmiast biegnie do okna i widzi, jak jej chłopak namiętnie całuje się z jej najlepszą przyjaciółką. Jest w szoku i nie chce słuchać tłumaczeń Wesa. Zamyka się w łazience i nożyczkami próbuje naciąć skórę, by uwolnić się od wewnętrznego bólu wywołanego zaistniałą sytuacją. W zdenerwowaniu robi to zbyt głęboko i rozrywa tętnicę, a krew zalewa wszystko. Na szczęście Wes wyważa drzwi i wzywa pogotowie.

Po tym wypadku głęboko skrywana tajemnica Kirsten wychodzi na jaw. Od ośmiu lat nacina sobie skórę, by poradzić sobie z bólem związanym ze świadomością, że nikogo nie obchodzi. Ojciec traktuje ją jak ruchomą część majątku, matka lekceważy, mężczyzna, którego kochała okazał się niewiernym pasożytem.

,,Jeśli nie potrafisz być idealna, to ja nie potrafię cię kochać."

Kirsten nie potrafi poradzić sobie w inny sposób z negatywnymi emocjami, jak tylko przez samookaleczenie. Drapie się paznokciami do krwi, wykałaczkami, spinaczami do papieru, żyletkami robi malutkie cięcia, aż dochodzi do tego, że ma cały zestaw do nacinania się wykonany ze stali nierdzewnej schowany w pudełku.

,,To było takie uczucie, jakbym uwalniała się w szybkim tempie od samych złych rzeczy i od bólu po tym, by móc przestać się kręcić w miejscu i wrócić do normalnego życia."

Kirsten żyła w poczuciu winy, nie umiała mówić o swoich uczuciach i frustracjach. Obwiniała się o wypadek, który zmienił życie rodziny i doprowadził do rozwodu rodziców. Nie wiadomo, jak potoczyłoby się jej życie, gdyby nie trafiła na farmę w Bellwether do Frankie, która prowadziła trzydziestodniowy program rekonwalescencji dla młodych kobiet z zamierzonym samookaleczeniem bez intencji samobójczych.  Kirsten stopniowo oddala się od życia, które prowadziła przed pobytem w szpitalu. Zaczyna rozumieć, że nie trzeba być idealnym, by zasłużyć na miłość, czasami trzeba sobie pozwolić na to, by się rozsypać i przeżyć rozczarowanie. 

,,Blizny" to poruszająca powieść, która chwyta za serce. Autorki bardzo wnikliwie przedstawiły dramatyczną historię Kirsten, ale pomimo trudnego tematu okrasiły ją sporą dawką humoru i dały nadzieję wielu młodym kobietom, które borykają się z problemem okaleczenia. 
 Logo Wydawnictwa Święty Wojciech

Tytuł: Blizny
Autor: Nancy Rue, Rebecca St.James

Seria: Rodzinne sekrety
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Tłumaczenie: Opracowanie zbiorowe
Tytuł oryginału: The Merciful Scar
Data wydania: 13 kwietnia 2016
ISBN: 9788375167290
Liczba stron: 408
Kategoria: Literatura piękna

Cytaty: str. 57, 62