środa, 25 maja 2016

,,PINOKIO"-CARLO COLLODI


Pinokio
Źródło

O przygodach Pinokia czytałam wielokrotnie i to w różnych wersjach wydawniczych, ale ostatnio Wydawnictwo Vesper wydało ,,Pinokia" Carlo Collodiego w oryginalnej wersji, a do tego w pięknej szacie graficznej i z pierwszymi ilustracjami Carlo Chiostriego żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, nie mogłam sobie odmówić tego wydania.

Stolarz Dżeppetto z kawałka drewna struga pajacyka, który niespodziewanie ożywa i zaczyna się źle zachowywać, jest nieposłuszny, kłamie, nie uczy się i dokucza staremu ojcu. Dżeppetto, wróżka oraz Gadający Świerszcz starają się nauczyć małego pajacyka dobrego zachowania i odróżniać dobro od zła. Początkowo Pinokio ulega podszeptom fałszywych przyjaciół, którzy namawiają go do robienia niewłaściwych rzeczy. Spotykają go za to dotkliwe kary, ale stopniowo uczy się na swoich błędach, dociera do niego, że jego zachowanie względem ojca było egoistyczne. Po wielu przygodach powraca do ojca i opiekuje się nim, staje się dobrym pajacykiem. Za swoją przemianę i dobre serce zostaje nagrodzony-staje się prawdziwym chłopcem.

Pinokio na swojej drodze spotyka bardzo wiele postaci oraz zwierząt, które przekazują mu jakąś życiową mądrość. Bohaterowie są przerysowani i dzięki temu dzieci łatwo mogą odróżnić, kto jest dobry, a kto zły. Pinokio odwiedza baśniowe krainy: Krainę Zabaw, Krainę Głupków, Wyspę Pracowitych Pszczół, a także wnętrzności rekina. Dzieci poznając przygody pajacyka uczą się wraz z nim, że nie należy być próżniakiem, leniem, niegodziwcem czy osobą łatwowierną. By stać się dobrym człowiekiem trzeba się nauczyć odpowiedzialności, miłości, pracowitości i poświecenia dla najbliższych.

Carlo Collodi wykorzystał wiele wspomnień ze swojego dzieciństwa w fabule powieści. Język jest uniwersalny, prosty, sugestywny, a przez to zrozumiały dla dzieci i ponadczasowy. Tekstowi towarzyszą oryginalne ilustracje z pierwszego wydania książki w 1883 roku wykonane przez utalentowanego Carlo Chiostriego. Minimalistyczne ilustracje są bardzo wymowne, staranne i pobudzają wyobraźnię. Muszę podkreślić, że książka jest przepięknie  i starannie wydana: twarde okładki, gruby papier, większa czcionka ułatwiająca dzieciom czytanie i historyczne już ilustracje. Myślę, że to wydanie jest gratką dla bibliofilów i nadaje się na prezent. Ja nie mogłam przejść obojętnie obok niej.

Do przygód drewnianego pajacyka wracam bardzo często, gdyż czytam je synkowi. Jest to jedna z ulubionych opowieści na dobranoc. Serdecznie polecam to arcydzieło literatury dziecięcej małym Czytelnikom i ich rodzicom:)

Tytuł: Pinokio
Autor: Carlo Collodi
Tłumaczenie: Kabat Krystyna, Kabat Eugeniusz
Liczba stron: 224
Format: 16.5 x 23.5 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788377312186
Wydanie: 1
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 18.05.2016r.