Źródło |
Aleksander Majewski- dziennikarz, współautor bestsellerowej książki "Spowiedź psa. Brutalna prawda o polskiej policji" i kryminału non-fiction "Odwet gliny. W imię sprawiedliwości". Autor zbioru wywiadów z dziennikarzami śledczymi "Afery III RP".
W swojej nowej książce pt.,,Bez wyroku" przedstawia prawdziwe historie ludzi, którzy niesłusznie zostali skazani i zamknięci w więzieniu.
Czesław Kowalczyk ,,Czester" miał 33 lata, kochającą żonę i 4-letniego synka, gdy został aresztowany przed swoim domem, bo świadek zabójstwa na lekach psychotropowych wskazał na niego. ,,W ogóle nie brał pod uwagę, że za kratami spędzi 12 lat. 12 lat swoich, 12 lat matki jego dziecka, 12 lat swojego syna. Wspólnych spacerów, posiłków, zabaw i zwykłej szarej codzienności konsumowanej we troje..." Sprawa Czesława była do wyjaśnienia, ale prokurator popełnił błąd. Nie przesłuchał świadka, nie sprawdził alibi, założono z góry, że instruktora jazdy konnej zabił ,,Czester". Zleceniodawca zabójstwa i jego wykonawca byli świadkami w sprawie Kowalczyka. Ostatecznie w 2013 roku Czesław został uniewinniony od zarzutu zabójstwa. Po 12 latach wyszedł z więzienia z reklamówką dokumentów w ręce. Jego dom był ruiną i schronieniem dla bezdomnych. Partnerka pomimo tego, że zaciekle walczyła o niego ostatecznie poddała się, ale najbardziej bolesne było dla niego to, że jako ojciec został skazany na najwyższy wymiar kary-utratę kontaktu z własnym dzieckiem. Nigdy nie usłyszał słowa ,,przepraszam" od prokuratora, który go oskarżył.
Zbigniew Góra został oskarżony o morderstwo starszej kobiety, lekarki, od której wynajmował mieszkanie. Kiedy trafił do aresztu dostał też pozew rozwodowy. Obie sprawy toczyły się jednocześnie i zniszczyły jego życie. Za kratami spędził 3 lata. Został uniewinniony, ale prawdziwy zabójca nadal pozostaje nieuchwytny. Ma świadomość porażki w walce z bezdusznym wymiarem sprawiedliwości. Cała sprawa nie tylko zmieniła jego życie, ale także odbiła się na najbliższych, którzy wytykani byli na ulicy, obrzucani obelgami. Jego matka chciała popełnić samobójstwo z tego powodu. Bolesne są stracone lata, których już nie można odzyskać i przeżyć wspólnie z dziećmi.
Nie tylko Czesław Kowalczyk i Zbigniew Góra bezpodstawnie zostali wrzuceni w machinę biurokracji sądowej, ale także inni bohaterowie książki m.in. Artur Łętowski podejrzany o rozpowszechnianie w Internecie treści związanych z terroryzmem, małżeństwo z trójką dzieci zajmujące się sprzedażą płyt muzycznych z gatunku punki/oi, kolekcjoner staroci oskarżony o handel zabytkami, pracownik naukowy planujący zamach na sejm i wielu innych.
Bohaterowie książki ,,Bez wyroku" byli fałszywie oskarżeni, napiętnowani przez otoczenie, utracili dobre imię w majestacie prawa, zderzyli się z absurdalnymi i sprzecznymi decyzjami sądów, popadli w kłopoty finansowe, rodzinne i zdrowotne, utracili lata wolności. Czy jest w stanie to wszystko naprawić wypłacone odszkodowanie? Czy za pomocą pieniędzy można odzyskać kontakt z dzieckiem, które dorosło? Czy po tych traumatycznych przeżyciach można wrócić do wewnętrznej równowagi i spokoju? Jak nie reagować strachem i wierzyć w sprawiedliwość?
,,Bez wyroku" Aleksandra Majewskiego to mocna, autentyczna i zmuszająca do refleksji książka, która otwiera oczy na wiele spraw publicznych dotyczących w jakiś sposób każdego z nas. Warto ją przeczytać.
Tytuł: Bez wyroku
Autor: Aleksander Majewski
Autor: Aleksander Majewski
Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 24 maja 2016
ISBN: 9788380790483
Liczba stron: 208
Kategoria: literatura faktu
Data wydania: 24 maja 2016
ISBN: 9788380790483
Liczba stron: 208
Kategoria: literatura faktu
Cytaty: str. 13
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz