niedziela, 22 maja 2016

,,AMELIA I KUBA. STUOKI POTWÓR" - RAFAŁ KOSIK


http://powergraph.pl/wp-content/files/okladki/AiK_SP_front_500.jpg
Źródło

Rafał Kosik to polski pisarz science fiction, który pisze powieści zarówno dla dorosłych, jak i nastoletnich Czytelników. Bardzo znana jest jego seria książek dla młodzieży ,,Felix, Net i Nika", które ukazały się w latach 2004-2015 i liczą czternaście tomów. Autor stworzył też odrębną serię książek o przygodach Amelii i Kuby przeznaczoną dla dzieci w wieku 7-12 lat. Do tej pory ukazały się: ,,Kuba i Amelia. Godzina duchów", ,,Amelia i Kuba. Godzina duchów", ,,Amelia i Kuba. Kuba i Amelia. Nowa szkoła", a 18 maja 2016 roku miała premierę czwarta część z cyklu ,,Amelia i Kuba. Stuoki potwór".

Główni bohaterowie Amelia i Kuba mają jedenaście lat, mieszkają w Oak Residence-Zamku, chodzą do tej samej szkoły i bardzo się lubią, choć czasem udają, że nie. Amelia projektuje stroje, ma psa Imbira i przyjaźni się z Klementyną, której często robi zdjęcia aparatem otrzymanym od rodziców. Jej dziesięcioletni brat Albert jest bardzo inteligentny, ma zespół Aspergera i w swój specyficzny sposób odbiera otaczający go świat, a przez to całkiem różni się od siostry, która jest roztrzepana i emocjonalna. ,,Świat jej brata był logiczny, rozsądny i podlegał jasnym zasadom. Nie było w nim miejsca na uczucia i rozterki artystycznej duszy." Kuba jest miłym i lubianych chłopcem, opiekuje się młodszą siostrą, gdy rodzice są jeszcze w pracy. Jego siostra, sześcioletnia Mi robi mu zwariowane psikusy.

Pewnego dnia Amelia robi śmieszne zdjęcie koleżance i bez zastanowienia umieszcza je w internecie. Jakie będą tego konsekwencje? Kuba z kolegą buduje Niepodsłuchiwalne Połączenie Kablowe, które zaczyna działać jak radio. Mi po rozmowie z akwizytorem sprzedającym koce z merynosów za wszelką cenę próbuje dowiedzieć się, co to jest merynos i zdobyć jednego dla siebie. Dziewczynka ma uczulenie na sierść i w domu może mieć tylko legwana Franka żującego liście bazylii, ale nie da się go przytulać.
Mieszkańcy osiedla zakładają monitoring i przez to wszyscy się podglądają i komentują zachowania innych, ale pomimo tego nie zauważają Stuokiego Potwora czającego się w pobliżu apartamentowca.

Rafał Kosik stworzył bardzo interesujących bohaterów. Przeżycia dzieci i dorosłych pokazał w krzywym zwierciadle, wywołują uśmiech, ale są prawdziwe i odzwierciedlają codzienną rzeczywistość. Wzajemne podglądactwo sąsiadów, komentowanie zachowań innych, czepianie się o drobiazgi, robienie sobie nawzajem złośliwości. Autor zaprezentował całą paletę bohaterów: pani Kożuszek-upierdliwa emerytka mieszkająca z kotem Gomułką, która dzwoni do ochrony budynku z każdą najdrobniejszą sprawą; Celebrytka-znana piosenkarka, o której rozpisują się portale plotkarskie, a która nie wyjdzie z domu bez odpowiedniej fryzury i stroju; Informatyk-uważający się za bardzo inteligentnego i twórczego, a w rzeczywistości dysponujący ograniczonymi  informacjami z zakresu informatyki, ale nie przyznający się do popełniania błędów; Bardzo Ważny Dyrektor banku-otaczający się wszystkim co drogie, eleganckie i prestiżowe. To tylko kilka przykładów barwnych postaci z przywarami.

Pod warstwą humoru i zabawnych sytuacji autor zwraca uwagę na zagrożenia płynące z sieci internetowych szczególnie groźne dla młodych użytkowników, pokazuje jak ważna w życiu jest empatia, prywatność, przyjaźń, dotrzymywanie danego słowa, odpowiedzialność, naprawianie popełnionych krzywd i przeprosiny, a także że pewnych spraw nie powinno się załatwiać prostym SMS-em czy e-mailem, ale osobiście.

Trzeba dodać, że oprócz walorów dydaktycznych książka posiada też walory estetyczne. Jest starannie wydana: twarde okładki, gruby papier, duża czcionka ułatwiająca dzieciom czytanie, czarno-białe ilustracje Jakuba Grocholi.

,,Amelia i Kuba. Stuoki potwór" to mądra powieść z dynamiczną akcją, która tryska humorem, lekkością i trafnymi spostrzeżeniami dotyczącymi współczesnej rzeczywistości i zachowań ludzkich. Uczy i bawi młodego Czytelnika, czego chcieć więcej:) Serdecznie polecam:) 

Tytuł: Amelia i Kuba. Stuoki Potwór
Autor: Rafał Kosik

Seria: Amelia i Kuba
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania:18 maja 2016
ISBN: 9788364384486
Liczba stron: 272
Kategoria: Literatura dziecięca

Cytaty: str. 26
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz