wtorek, 3 maja 2016

,,ŚWIĘTY WOJCIECH. ŚLADAMI PIERWSZEGO PATRONA POLSKI"-LONGINA CYWIŃSKA, MARIA FRELA
Święty Wojciech /ok.955-997/ pochodzący z książęcego rodu Sławnikowiców zamieszkujących w Libicach jest jednym z głównych patronów Polski. Uczył się w Magdeburgu, po powrocie do Czech został biskupem Pragi, ale w obliczu wielu trudności związanych z zarządzaniem diecezją zrzekł się tej funkcji i wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie. W 995 roku udał się do Rzymu i na wieść o zniszczeniu rodzinnych Libic pozostał tam, aż do momentu, gdy za namową cesarza Ottona III i w porozumieniu z Bolesławem Chrobrym przybył do Polski pod koniec 996 roku, a następnie razem z bratem Radzimem Gaudentym i prezbiterem Benedyktem Boguszą udał się z misją do pogańskich Prusów. Podczas tej wyprawy zginął śmiercią męczeńską. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i sprowadził do Gniezna, gdzie zostało pochowane, a w 1000 roku papież dokonał kanonizacji św. Wojciecha i ogłoszono go pierwszym patronem Polski.

Dzieje św. Wojciecha w wersji dla dzieci przygotowały Longina Cywińska i Maria Frela w książce pt. ,,Święty Wojciech. Śladami pierwszego patrona Polski" wydanej przez Wydawnictwo Świętego Wojciecha. 
Dzieci poznają wesołą i ciekawą rodzinkę, która zainspirowana słuchowiskiem o dziejach świętego Wojciecha wyrusza na wycieczkę jego śladami. W trakcie wyprawy Franek zadaje wiele pytań rodzicom, a oni wyjaśniają mu historię Polski z okresu, gdy żył św. Wojciech, tłumaczą niezrozumiałe pojęcia, jak np. chrystianizacja, porównują dawne czasy z tymi współczesnymi. Postać pierwszego patrona Polski ukazana jest nie, jak postać historyczna, ale jak człowiek z krwi i kości, który raz jest słaby, a innym razem mocny, bywa zagubiony, ale też odważny. 

Książka zawiera bardzo dużo szczegółowych informacji, ale podanych w mądry i przystępny sposób, by mogły zrozumieć je dzieci. Do tego jest pięknie i starannie wydana: twarde okładki, bardzo dobrej jakości papier, kolorowe ilustracje wykonane przez Elżbietę Kidacką. Uważam, że to bardzo mądra i wartościowa publikacja dla dzieci. Z całego serca polecam:)


Logo Wydawnictwa Święty Wojciech

Tytuł: Święty Wojciech. Śladami pierwszego patrona Polski
Autor: Longina Cywińska, Maria Frela
Liczba stron: 96
Wymiary:210x225 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7516-982-9
Ilustrator:Elżbieta Kidacka
Rok wydania: 2016
Wydanie: Pierwsze
Wydawnictwo: Wydawnictwo Świętego Wojciecha
Rodzaj: Książka