Powieść ,,Wehikuł czasu" Herberta George'a Wellsa po raz pierwszy ukazała się w 1895 roku, a obecnie jest uważana za jedną z najważniejszych powieści w historii światowej literatury science fiction.
Podróżnik w Czasie uważa, że istnieją w rzeczywistości cztery wymiary: trzy, które nazywane są trzema płaszczyznami przestrzeni i czwarty-czas. Konstruuje maszynę do przemieszczania się w czasie. Za jej pomocą podróżuje i poznaje przyszłość Ziemi. Kiedy powraca do rodzinnej miejscowości Richmond spotyka się z Bardzo Młodym Człowiekiem, Lekarzem, Psychologiem, Dziennikarzem i Milczącym Gościem, którym opowiada co przeżył i zobaczył w Krainie Czasu.
Główny bohater Podróżnik został przedstawiony przez autora jako przekorny, otwarty, lekko zdystansowany i skłonny do kpin naukowiec, który ma swoje dziwactwa. Po przedostaniu się do roku 802701 snuje rozważania na temat ludzkiej rasy. Ziemię zamieszkują dwa ludy: Elojowie i Morlokowie. Pierwsi są drobni, piękni, przemawiają bardzo miłym i płynnym językiem. Czuć od nich szlachetność i dziecinną swobodę. Morlokowie wyglądem przypominają małpy, są krwiożerczy i odrażający, a za mieszkanie służą im podziemia. Podróżnik obserwuje nowy świat i dochodzi do wniosku, że w trakcie ewolucji wykształciły się dwa gatunki. Eloje wywodzą się od ludzi żyjących dostatnio, bez lęku o przyszłość, zaś Morlokowie to dawna klasa robotnicza, która musiała walczyć o przetrwanie.
Wizja Wellsa jest unikatowa jak na XIX wiek i można ją uznać za metaforę społeczną. Piękni, beztroscy i głupi Elojowie i pomysłowi, ale krwiożerczy Morlokowie, to jak konflikt biednych z bogatymi. Dla dziewiętnstowiecznego Czytelnika ,,Wehikuł czasu" z pewnością był inspirującą lekturą, wywołującą wiele refleksji, ale współcześnie, owszem wywołuje refleksje nad kondycją społeczeństwa i przyszłością Ziemi, ale nie szokuje, nie wciąga, przynajmniej mnie jakoś nie porwała ta powieść. ,,Wojna światów" i ,,Wyspa doktora Moreau" zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie, ale ,,Wehikuł czasu" już mniej. Zabrakło mi choć lekkiego dynamizmu w akcji i emocji, gdyż wszytkie przygody Podróżnika przebiegały na tym samym poziomie.
,,Wehikuł czasu" to sugestywny i pesymistyczny obraz Ziemi w przyszłości, gdzie sielanka przeplata się z grozą. Podczas lektury pojawiają się pytania o ludzką egzystencję i kierunek ewolucji. Niewielka rozmiarowo powieść jest bardzo starannie wydana przez wydawnictwo Vesper i opatrzona ilustracjami Jana Wojciechowskiego. Szybko się czyta, ale wymaga dużego skupienia, bo język jest archaiczny. Powinna przypaść do gustu fanom science fiction:)
WPISY POWIĄZANE:
,,Wyspa doktora Moreau"-H. G. Wells
Tytuł: Wehikuł czasu
Autor: H.G. Wells
Przekład: Feliks Wermiński
Posłowie: Piotr Gociek
Okładka i ilustracje: Jan Wojciechowski
Wydawnictwo Vesper
Format: 140x205 mm
Liczba tron: 144
Oprawa twarda
ISBN: 978-83-7731-379-4
Czytałam w starym wydaniu. Warto znać tę książkę.
OdpowiedzUsuńWydanie tej powieści przez wydawnictwo Vesper jest bardzo udane.
UsuńTym razem raczej nie dla mnie.
OdpowiedzUsuńMoże następnym razem będzie coś dla Ciebie:)
UsuńNie jestem przekonana, czy odnalazła bym się w tej książce.
OdpowiedzUsuńTwoje przeczucia mogą być słuszne. Pozdrawiam:)
UsuńZnam i cenię.
OdpowiedzUsuńTo miło:)
UsuńCzytałam parę lat temu i bardzo mi się podobała. Na pewno sięgnę po jeszcze inne książki autora :)
OdpowiedzUsuńBardzo mnie ciekawi ta książka. Po pierwsze okładka mnie kusi, a po drugie w ciemno ufam, że jeśli wydawnictwo Vesper coś wydaje, to trafi to w mój gust! :D
OdpowiedzUsuń