piątek, 9 grudnia 2022

,,EMILY BRONTE. KRÓLESTWO NA WRZOSOWISKU"-ERYK OSTROWSKI



Moja przygoda czytelnicza z literaturą sióstr Brontë trwa nadal i postanowiłam zapoznać się nie tylko z ich wszystkimi utworami, ale poznać również ich biografię, by lepiej zrozumieć twórczość. Na początek wybrałam Emily Brontë. Królestwo na wrzosowiskach Eryka Ostrowskiego.

Autor szczegółowo analizuje twórczość Emily Brontë, która napisała około stu dziewięćdziesięciu  wierszy, dziewięć miniatur, cztery notatki urodzinowe oraz trzy listy (tylko tyle ocalało, a poza tym bardzo mało pisała listów). Dorobek ten obejmuje zaledwie dwanaście lat, gdyż Emily zmarła w wieku trzydziestu lat. W poezji Emily biografowie poszukują źródeł jej życia, a Eryk Ostrowski przytacza fragmenty tekstów i informacje o Emily zaczerpnięte z biografii rodziny Brontë napisanych między innymi przez Winifreda Gerina, Francisa A. Leylanda, Erica Ruijssenoara, Virginii Moore i Elizabeth Gaskell. Autor zebrał też w tej publikacji nigdy dotąd nietłumaczone na język polski wiersze Emily, a także zdradza sekret z jej życia, który miał wpływ na podejmowane przez nią decyzje. Całe życie Emily Brontë jest odbite w jej wierszach i w jedynej powieści Wichrowe wzgórza, wydanej dopiero po jej śmierci, dlatego historycy literatury z całego świata podejmując się rekonstrukcji biografii Emily bardziej opierają się na domysłach, niż na twardych faktach.

Część znawców literatury angielskiej przedstawia Emily Brontë jako samotniczkę, tajemniczą postać, która włóczyła się po wrzosowiskach i żyła we własnej wyobraźni. Czy ten obraz jest prawdziwy? Jaka była naprawdę? Z analizy twórczości i dostępnych źródeł wyłania się obraz kobiety wyjątkowej, fascynującej, zagadkowej, powściągliwej, ale przy tym wyjątkowo miłej, czerpiącej radość ze sprawienia komuś przyjemności i nie tak wyobcowanej, jak z pozoru ludziom się wydawało. Kobiety z figlarnym urokiem, nadzwyczajną siłą, bezpretensjonalną powierzchownością, niezłomnej w swych decyzjach, wyrozumiałej i z zasady niczego ani nikogo nie oceniającej oraz akceptującej świat takim jaki był.  

Eryk Ostrowski opisuje nie tylko historię Emily Brontë, ale także jej rodzeństwa i niesamowitą więź jaka ich łączyła od najmłodszych lat. Czwórka rodzeństwa stara się nie rozłączać na dłużej, podejmować posady w niewielkiej odległości od domu. Stale do siebie piszą. W dorosłym życiu są wystawieni  na próbę samotności i wtedy szukają w otoczeniu pocieszenia u innych ludzi. Jak podaje autor, Emily zawsze stała z boku, zawsze była z zewnątrz, w cieniu swego nadpobudliwego rodzeństwa, któremu zapewniała komfort wysłuchania i pocieszenia. Ona miała własnych cichych powierników w Gondalu i spacery po wrzosowiskach, gdyż dopuszczała do własnego świata tylko najbliższe osoby. Emocje i uczucia jakich doznawała można poznać z jej wierszy, gdyż poezja jest zawsze poezją-głosem wewnętrznym, głosem duszy, a ten głos nie kłamie. A kiedy słowa podszeptuje serce, są one zawsze wierne

Emily Brontë. Królestwo na wrzosowisku to pierwsza polska biografia ukazująca twórczość i życie autorki słynnych Wichrowych wzgórz. Dzięki tytanicznej pracy Eryka Ostrowskiego można podążać śladami umysłu i wyobraźni Emily Brontë-intrygującej kobiety wyrażającej wewnętrzne przeżycia w twórczości literackiej, głównie w refeleksyjnej poezji. Moim zdaniem publikacja jest warta poznania, gdyż odsłania tajemnice słynnej rodziny Brontë, dokładnie przedstawia życie rodzeństwa i odbicie ich przeżyć w powieściach, a także przybliża gotycki wizerunek Emily Brontë, jaki utrwalił się w literaturze. Dla fanów twórczości rodzeństwa Brontë jest to książka obowiązkowa:)





Tytuł: Emily Brontë. Królestwo na wrzosowisku

Autor: Eryk Ostrowski

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Kategoria: biografia, autobiografia, pamiętnik

Data wydania: 2022-11-10

Liczba stron: 500

ISBN: 9788377798713

Cytaty kolejno: str. 305, 372, 307

15 komentarzy:

  1. Wichrowe wzgórze uwielbiam, więc może i po ten tytuł również sięgnę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam Ci ją Agnieszko. Lepiej można zrozumieć twórczość sióstr Bronte, kiedy pozna się ich życie.

      Usuń
  2. Wichrowe wzgórza uwielbiam, więc może i po ten tytuł również sięgnę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytam różne książki, ale biografie mnie nudzą. Jedyna biografia którą czytałam z ciekawością należy do Dagmary z Królowych Życia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie każdy lubi biografie, rozumiem to. W moim przypadku jest inaczej-lubię je:)

      Usuń
  4. Jak ja się cieszę, że mam tę książkę na swojej półce. Myślę, że w nowym roku do niej zajrzę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawa publikacja pozwalająca spojrzeć na Emily Bronte z innych perspektyw.

      Usuń
  5. To raczej nie moje klimaty, więc tym razem mówię pas :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Chętnie bym przeczytała. Ciekawa postać

    OdpowiedzUsuń
  7. Kiedyś i ja przeczytam tę książkę :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Myślę, że mogłaby mnie zaciekawić ta książka 😊

    OdpowiedzUsuń