poniedziałek, 29 grudnia 2014

,,GOŁĘBIARKI,,-ALICE HOFFMAN

Masada- niedostępna twierdza wybudowana w I wieku p.n.e. z rozkazu namiestnika Rzymu w Judei - Heroda. Jej położenie było idealne-kilkaset metrów nad poziomem Morza Martwego, na płaskowyżu będącym przedłużeniem Pustyni Judejskiej. W 66 r. n.e. w czasie powstania żydowskiego przeciwko Rzymianom twierdza została zajęta przez  Zelotów, gdy w roku 70 n.e. zburzono Świątynię Jerozolimską ocalała ludność ciągnęła do Masady, aby się w niej schronić. Miejsce to dla Izraelczyków jest symbolem heroicznego oporu, aż do końca.

I właśnie Masada jest miejscem akcji ,,Gołębiarek,, Alice Hoffman.


Źródło zdjęcia: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/169670/golebiarki

Losy cztery kobiet skrzyżowały się w twierdzy, w tytułowym gołębniku, gdzie pracowały.

Jael - córka skrytobójcy, który nienawidzi jej i obwinia za śmierć żony zmarłej przy porodzie. Od dziecka musiała być silna i liczyć tylko na siebie. W czasie ucieczki przez pustynię, podczas której walczono o przetrwanie zrozumiała, że musi być też bezwzględna. Do Masady przybywa będąc w ciąży z żonatym mężczyzną za co ówczesne społeczeństwo potępiało kobiety.  Znajduje się także w żałobie po ukochanym.

Riwka - żona piekarza, który został zabity wraz z innymi mężczyznami przez żołnierzy rzymskich na placu miasteczka, w którym mieszkali. W czasie ucieczki traci też jedyną córkę, którą gwałcili i torturowali zbiegli żołnierze. Opiekuje się wnukami, którzy stracili mowę po traumatycznych przeżyciach.

Aziza - narzeczona wojownika, piękna i dumna dziewczyna, która została wraz z matką zgwałcona przez nomadów. Wychowywana przez przybranego ojca na wojownika. Doskonała łuczniczka bardziej odnajdująca się w świecie mężczyzn i walki niż w świecie kobiet.

Szira - czarownica z Moabu wzbudzająca strach nawet w mężczyznach. Matka Azizy, Nahary i Adira. Przekonana, że jeśli tylko kogoś obdarzy miłością, to narazi ją na śmierć. Zajmująca się magią, rzucaniem uroków i  ziołolecznictwem. Oddana bezgranicznie miłości swojego życia - przywódcy Masady, którym  był ben Jair.

Bolesne doświadczenia każdej z kobiet nie złamały ducha walki o przetrwanie, o przyszłość dla dzieci, o miłość. Stopniowo zaprzyjaźniają się, pomagają sobie w potrzebie, są solidarne.
Historie kobiet są dominujące w powieści, ale nie brak także silnych mężczyzn. Owdowiały zięć Riwki nazywany Człowiekiem z Doliny, brat Jael - odważny i nieustraszony wojownik, charyzmatyczny przywódca ben Jair.

,,Gołębiarki,, to wspaniała, uniwersalna i ponadczasowa powieść o sile kobiet, które dla swoich bliskich zrobią wszystko. Niezwykle szczegółowo zostało odmalowane przez pisarkę życie codzienne w Masadzie, wierzenia, rytuały, zwyczaje. Lektura jest bardzo wciągająca i pomimo prawie sześciuset stron czyta się ją błyskawicznie.
Z całego serca polecam:)


Źródło zdjęcia: http://whc.unesco.org/en/list/1040

                                                                     Masada