sobota, 6 lutego 2016

,,PRZEZWYCIĘŻYĆ LĘKI" - JOëL PRALONGStrach pojawia się w obliczu zagrożenia i ma spowodować, że odpowiednio zareagujemy, aby się obronić. Są jednak ludzie, którzy wszędzie dostrzegają niebezpieczeństwo i reagują nieadekwatnie do okoliczności. Uporczywy strach, to już stany lękowe, które nie pozwalają normalnie funkcjonować.

Joël Pralong - kapłan w szwajcarskiej diecezji Sion zajmuje się duchowością psychiatrii. Szczególnie stara się pomagać osobom cierpiącym na depresję i rodzinom dotkniętym śmiercią dziecka. 

W swojej książce pt.,,Przezwyciężyć lęki. Obudź orła, który jest w tobie" radzi, by pomocy szukać w żarliwej modlitwie do Boga. Może to być modlitwa indywidualna lub wspólnotowa.
Dusza człowieka otwiera się na nową perspektywę życia, ale wcześniej człowiek musi pogodzić się z samym sobą, pokonać wewnętrzne sprzeczności, dostrzegać w innych ludziach nie wrogów, ale bliźnich.
Autor przedstawia ciekawą charakterystykę ludzi wierzących:
-Nawiedzony,
-Formalista,
-Wierzący niepraktykujący,
-Faryzeusz,
-Intelektualista,
-Wierzący sercem,
-Zacheusz.
W zabawny sposób pokazuje, jak ludzie pojmują i praktykują wiarę. Przyznam, że spostrzeżenia są bardzo trafne i każdy może odnaleźć w tych opisach siebie.

Joël Pralong dzieli się wspomnieniami ze swojego życia, otwarcie mówi o własnej walce duchowej i wewnętrznej przemianie za sprawą Ducha Świętego.
Jeden z rozdziałów książki poświęcił na przybliżenie postaci św. Teresy z Lisieux, która w dzieciństwie ,,zmagała się z okresowymi napadami chorobliwego strachu, graniczącego z psychozą."

,,Przezwyciężyć lęki. Obudź orła, który jest w tobie" to książka autentyczna, która wyznacza kierunkowskazy do uwalniania się od lęku. Nie daje gotowej recepty, ale pokazuje, że należy osobiście zaangażować się w uzdrowienie, zaufać swojemu wnętrzu, zaufać innym ludziom i Bogu każdego dnia.
Tytuł: Przezwyciężyć lęki. Obudź orła, który jest w tobie
Autor: Joël Pralong
Liczba stron:176
Wymiary: 135×205 mm,
Oprawa miękka,
ISBN:  978-83-7516-802-0
Cena 24,90 zł

Cytat: str. 115