niedziela, 14 czerwca 2015

,,POPĘKANE MIEJSCA"- MICHELE PHOENIX

Życie nie pozbawione jest wzlotów i upadków. Często jednak trudności wyzwalają w nas siłę do ich pokonywania.
Michele Phoenix-córka Amerykanki i Kanadyjczyka urodzona we Francji jest pisarką szczególnie wyczuloną na odmienności kulturowe. Przez 20 lat nauczała w Black Forest Academy w Niemczech-szkole dla dzieci misjonarzy. Kiedy zachorowała na dwa rodzaje raka powróciła do USA, aby poświęcić resztę życia na prowadzenie działań edukacyjnych dla kościołów i pisanie książek. 

Źródło: https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Beletrystyka-chrzescijanska/Popekane-miejsca

,,Popękane miejsca" to opowieść o rodzinie, w której dochodziło do przemocy wobec dzieci. Shelby i jej brat Trey byli bici, poniżani, opluwani i wyzywani przez ojca. Odcisnął on piętno na ich dzieciństwie, a ,,poprzez emocjonalną chłostę i karczemne awantury" spowodował, że w dorosłym życiu mieli problemy w relacjach z innymi ludźmi.
Shelby budowała wokół siebie mur obronny, gdyż ciągle spodziewała się odrzucenia, obelg i bólu przeżywanego po raz kolejny. Starała się być niezależna od nikogo w życiu prywatnym i zawodowym.
Niespodziewanie jej świat został wywrócony do góry nogami, gdy dowiedziała się, że w spadku otrzymała bardzo dużą sumę pieniędzy, mieszkanie, kabriolet chevrolet impala 64 i czteroletnią dziewczynkę Shayli.
Chcąc uciec od bolesnej przeszłości wyjeżdża wraz z dziewczynką do Niemiec, gdzie pracuje jako nauczycielka i stara się ułożyć życie od nowa.

,,Popękane miejsca" to nie tylko powieść o przemocy wobec dzieci i toksycznym ojcu. Michele Phoenix ukazała wyjątkowe więzi łączące brata z siostrą. Trey dla Shelby był zawsze obrońcą i przyjacielem.
,,Był ośmiolatkiem, który poklepywał mnie po plecach i ocierał łzy, dwunastoletnim wybawicielem, który przekonywał mnie, nic nam nie będzie, szesnastoletnim rycerzem, który obiecywał, że wszystko naprawi i trzydziestosześcioletnim obrońcą, który wmawiał mi, że ten ostatni cios też mnie nie zabije." Shelby też w każdej sytuacji stawała w obronie brata, ratowała jego życie, wspierała psychicznie.

Autorka przedstawiła na przykładzie Shelby i Shayli z jakimi trudnościami spotykają się Amerykanie mieszkający w Niemczech. Jak przebiega proces przystosowywania się do odmiennej kultury.
W powieści nie zabrakło także rodzącego się uczucia. Scott-trener koszykówki stara się o względy Shelby i musi się wykazać nieustępliwością w tych zabiegach, aby przekonać do siebie młodą kobietę.

Jeśli chcecie poznać jak niekorzystnie tyrania i znęcanie się nad dziećmi wpływają na ich dorosłe życie. Czy miłość może pokonać lęk i dać nadzieję? Jaką tajemnicę kryje mała dziewczynka i dlaczego zmieniła życie Shelby sięgnijcie po książkę. Dodam na koniec, że pomimo trudnego tematu czyta się ją niezwykle lekko i szybko.

,,Nie możesz sobie wybrać tego, co życie ci przyniesie...możesz jednak wybrać, co z tym zrobisz."


 Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Świętego Wojciecha.

Tytuł: Popękane miejsca 
Autor: Michele Phoenix
Liczba stron: 408
Wymiary: 138x210 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-7516-742-9
Rok wydania: 2015
Seria: Rodzinne Sekrety
Wydanie: Pierwsze
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech 

Cytaty: str. 128, 87, 265