wtorek, 1 listopada 2016

,,PRZYPOMNIJ MI, KIM JESTEM"- MATTHEW THOMASMatthew Thomas urodził się i wychował w Nowym Jorku. Jego debiutancka powieść ,,Przypomnij mi, kim jestem" została nominowana do wielu prestiżowych nagród. W 2014 roku znalazła się wśród najważniejszych książek według ,,New York Times", ,,Washington Post", ,,Esquire", ,,Publisher Weekly", ,,Entertainment Weekly". Szybko stała się bestsellerem.

Eileen Tumulty urodziła się w rodzinie irlandzkich imigrantów mieszkających w Queens. Jej ojciec pracuje w barze, a matka sprząta biura, pracuje też w cukierni. Po poronieniu matka zaczyna pić i pije jeszcze więcej niż ojciec, który nie stroni od mocnych trunków. Eileen w wieku dziesięciu lat zajmuje się już domem-gotuje, sprząta, pierze, robi kawę matce, podaje aspirynę i opiekuje się nią, gdy jest pijana. Przez dom Tumultych przewijają się członkowie rodziny i znajomi przybywający z Irlandii w poszukiwaniu lepszego życia w Ameryce. Mieszkają w ich malutkim mieszkaniu dopóki nie znajdą pierwszej pracy i własnego lokum.

Eilleen marzy o lepszym życiu niż mają jej rodzice. Chciałaby mieszkać w pięknym domu, podróżować i należeć do elity towarzyskiej. Dużo się uczy, pracuje, zdaje egzamin na prawo jazdy i kończy studia pielęgniarskie. Za pośrednictwem przyjaciółki poznaje naukowca, Eda Leary'ego, który jest zupełnie inny niż mężczyźni, z którymi spotykała się do tej pory.  Eileen ,,pragnie mężczyzny, który byłby jak drzewo o mocnym i grubym pniu, ale delikatnej korze, pięknie kwitnące, choćby tylko dla niej", który będzie podobny do niej, doświadczony przez los, ale nieodarty z niewinności  i ma nadzieję, że właśnie Ed taki będzie. Wychodzi za niego za mąż. Czy jej marzenia się spełnią? 

Matthew Thomas doskonale kreśli przemiany zachodzące w mentalności potomków imigrantów. Eileen dorastała wśród Irlandczyków i dopóki nie skończyła studiów i nie poznała innego świata, nie zastanawiała się nad swoim pochodzeniem. Była dumna w Dzień Świętego Patryka, gdy brała udział w rodzinnych piknikach i maszerowała przy dźwięku zawodzących dud. Kiedy jednak poznała świat poza swoją dzielnicą zrozumiała, że opinia innych odgrywa ważną rolę w określaniu własnych perspektyw. Zaczęła ,,przeszkadzać jej niekwestionowana irlandzkość nazwiska Tumulty, zakorzeniony w niej zapach torfowisk i sentymentalne pieśni powstańcze, i zapalczywość wyssana z mlekiem matki, i natrętny smak porażki, przebijający się w zdradliwej jowialności."  Eileen dzięki Edowi ,,łączyła dwa światy: ten siermiężny, z którego pochodziła, z tym wysublimowanym, do którego aspirowała."  Eileen chce mieć wszystko poukładane i zaplanowane w życiu. Uparcie i z mozołem toruje sobie ścieżkę do życia w klasie średniej i wszystko przebiega zgodnie z jej planem do momentu, gdy orientuje się, że coś złego dzieje się z jej mężem.

Eda nie interesują w pracy znakomite tytuły, zaszczyty i wyższa pensja, ale coś niewymiernego, filozoficznego, coś, czego nie da się przeliczyć na pieniądze. Uważa swoją pracę za niezwykle ważną i wartościową, gdyż ma się przysłużyć rozwojowi nauki. Specjalizuje się w psychofarmakologii, bada efekty działania leków psychotropowych na układ nerwowy. Oddany jest pracy badawczej i nauczaniu studentów, ale w domu lęka się jakichkolwiek zmian i wydawania pieniędzy, woli żyć bez wygód, choć nie jest biedakiem, pielęgnuje wiele dziwactw w sobie. Ed w przeciwieństwie do Eileen nie zamierza brać udziału w wyścigu szczurów i dążyć do spełnienia amerykańskiego snu o prestiżu i szczęściu.

Autor na przykładzie rodziny Learych pokazuje jak zmieniło się życie w Ameryce po II wojnie światowej. Ameryka, w której dorasta syn Eileen i Eda, nie przypomina już tej z ich dzieciństwa. Eilleen ,,miała wrażenie, że ona należy do pokolenia, które stoi okrakiem nad przepaścią powstałą na skutek zderzenia cywilizacji. Jej świat był dla niego tak odległy i zamierzchły jak dla niej-gdy była w jego wieku-historie o pierwszych osadnikach." 

„Przypomnij mi, kim jestem” to wspaniała, epicka, szczera opowieść o rodzinie wywodzącej się z irlandzkich imigrantów, która w Ameryce chce ziścić swój sen o cudownym życiu. Interesujący bohaterowie z krwi i kości, którzy kochają i kłócą się, pracują i dążą do lepszego życia, chorują i umierają, a wszystko to na tle zmian społecznych zachodzących w Ameryce w XX wieku. Ten niezwykły debiut Matthew Thomasa, nad którym pracował 10 lat, naprawdę warto poznać:)Tytuł: Przypomnij mi, kim jestem 
Autor: Matthew Thomas

Tłumacz:Anna Zeller
Wydawnictwo: Wielka Litera
Kategorie: literatura piękna obca
ISBN:978-83-3032-065-9
Data wydania:26.10.2016
Liczba stron:584
Rodzaj okładki:miękka
Rozmiar: 205x145
Cytaty: str. 40,56,146,117