wtorek, 8 listopada 2016

,,BIOGRAFIA LEOPOLDA TYRMANDA. MOJA ŚMIERĆ BĘDZIE TAKA, JAK MOJE ŻYCIE"-MARCEL WOŹNIAK


Źródło

Leopold Tyrmand (1920-1985)-polski pisarz i publicysta, który zasłynął powieścią kryminalną ,,Zły" oraz ,,Dziennikiem 1954". Dał się poznać jako błyskotliwy dziennikarz piszący recenzje teatralne, muzyczne, sportowe w ,,Ekspresie Wieczornym", ,,Tygodniku Powszechnym", ,,Dziś i Jutro", ,,Rzeczpospolitej", ,,Ruchu Muzycznym", a także reportaże dla ,,Przekroju" i ,,New Yorkera". Pisał o ukochanej Warszawie i był uznawany za specjalistę od jazzu, organizował festiwale i koncerty.

Marcel Woźniak-dziennikarz, scenarzysta, humanista, były spiker i reporter w Radiu Sfera UMK i Radiu Plus Toruń, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i adaptacji filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej podjął się napisania kompletnej biografii Leopolda Tyrmanda.

Autor włożył wiele pracy w poznanie życia Leopolda Tyrmanda, by móc napisać jego biografię w pełni, a nie we fragmentach, jak ukazywała się do tej pory. Opisał historię rodziny, dzieciństwo oraz młodość, którą Leopold Tyrmand spędził w Warszawie. Rodzice-Mieczysław Tyrmand i Maryla Oliwenstein-różnili się od siebie pod względem statusu społecznego, środowiska, wieku, stosunku do religii, ale łączyła ich miłość, której owocem był Lolek. Ojciec pochodził z rodziny ortodoksyjnej, a matka z zasymilowanych mieszczan i nie przywiązywała wagi do religii. Dwa odrębne światy rodziców i zderzenie kultur miały wpływ na dzieciństwo Leopolda. 
Przed wybuchem II wojny światowej młodzież pochodzenia żydowskiego miała utrudniony dostęp do studiów wyższych. Dzięki stypendium z francuskiej ambasady Lolek wyjechał na studia do Paryża, na Akademię Sztuk Pięknych. Tam zakochał się w jazzie, którego był specjalistą w późniejszym okresie życia. Po roku nauki w 1939 roku  przyjechał do Polski na wakacje i jeszcze wtedy nie przypuszczał, że będzie musiał zmienić swoje plany na przyszłość. W Paryżu spędził tylko rok, ale poznał wielki świat, kulturę i obyczajowość Francuzów. 

Wybuch II wojny światowej zmienił życie ludzi, nigdzie nie było bezpiecznego miejsca. Lolek trafił do Wilna i w 1941 roku został aresztowany przez NKWD. Po pobycie w więzieniu i przesłuchaniach wraz z kolegami został wrzucony do wagonu, który miał ich wywieźć na Wschód. W pociąg uderzyła niemiecka bomba i dzięki temu udało im się uciec. Wkrótce Poldek trafił na roboty do Niemiec i spędził tam dwa lata pracując jako kelner, kreślarz, robotnik kolejowy. Jego tułacze życie podczas wojny, w ukryciu, by nie rozpoznano w nim Żyda wiodło go dalej do Skandynawii. W 1944 roku uciekł z niemieckiego statku w norweskim porcie Stavanger, jednak został schwytany i osadzony w obozie koncentracyjnym Grini, koło Oslo. Przebywał tam aż do końca wojny. Przez rok jeszcze pracował w Danii i Norwegii zanim na stałe wrócił do Polski w 1946 roku. Pracował dla wielu gazet i pisał książki, a dwie z nich (,,Zły", ,,Dziennik 1954") stały się polskimi bestsellerami. W 1966 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych na stypendium i postanowił tam zostać na stałe.

Marcel Woźniak nie skupia się tylko na drodze zawodowej Leopolda Tyrmanda, ale pisze też o jego życiu rodzinnym i uczuciowym. Pierwsze małżeństwo Tyrmanda z Małgorzatą Rubel-Żurowską, absolwentką ASP nie przetrwało długo. Drugą żoną została Barbara Hoff, dziennikarka i projektantka mody, ale to małżeństwo też nie przetrwało. Po raz trzeci Tyrmand ożenił się z Marry Ellen Fox, swoją czytelniczką, doktorantką iberystyki na Uniwersytecie Yale. Urodziły się im bliźnięta: Rebecca i Matthew. 

Autor przeanalizował materiały źródłowe, odkrył wiele nowych faktów, dokumentów, zdjęć, listów, rozmawiał z osobami, które znały Leopolda Tyrmanda. Dzięki tej ,,mrówczej pracy" biografia jest bardzo szczegółowa i w całości oparta na faktach, a nie domysłach. Wiele nieprawdopodobnych anegdot okazało się prawdą. Marcel Woźniak odkrył fakty z życia Tyrmanda, o których nawet nie wiedziała rodzina. Pokazał go jako prawdziwego człowieka, z wadami i zaletami, popełniającego błędy i odnoszącego sukcesy. Publikacja opatrzona jest bardzo dużą ilością zdjęć co ją z pewnością wzbogaca.

,,Tyrmand od dziecka stworzony był do pisania-słowo było jego miłością i orężem. W słowie odnajdywał się przez całe życie-umiał nim czarować i atakować, malować i uwodzić."

Zapraszam w fascynującą podróż przez życie Leopolda Tyrmanda:)


WPISY POWIĄZANE: ,,Tyrmand warszawski"-Leopold Tyrmand

Tytuł: Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie
Autor: Marcel Woźniak
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 464
Oprawa twarda, 165x235
ISBN: 978-83-7779-310-7
Cytat: str.384