Źródło |
,,Mnich" M.G.Lewisa (angielskiego pisarza i dramaturga) wydany po raz pierwszy w 1796 roku od razu wywołał sensację i poruszenie, a obecnie jest uznawany za klasyk powieści gotyckiej.
Głównym wątkiem w powieści jest historia zakonnika Ambrozja, wychowanego od urodzenia w klasztorze. Raz w tygodniu udaje się on do kościoła Kapucynów w Madrycie i wygłasza kazania, na które ściągają ludzie z całego miasta. ,,Grandowie obsypują go podarkami, ich żony nie chcą mieć żadnego innego spowiednika i w całym mieście znany jest pod imieniem Męża Świątobliwego."
Ambrozjo jest wykształcony, nie łamie reguł zakonu, jego reputacja jest bez zarzutu. Ludzie upatrują w nim świętego, a podczas kazań przechodzi przez tłum dreszczyk grozy, gdy mnich patrzy surowym wzrokiem i wytyka grzechy. Rysy twarzy i postawa opata wyrażają głęboką pokorę, ale czy ta pokora faktycznie mieszka w jego sercu? Czy nie grzeszy on pychą?
Ambrozjo jest w wieku, w którym namiętności są najsilniejsze i nieokiełznane. Zostaje poddany przez diabła próbie kobiecych uroków za sprawą podesłanej w przebraniu Matyldy, która uwodzi go i rozbudza niepohamowaną namiętność. Mnich następnie nastaje na cnotliwą, słodką i wrażliwą Antonię. Autor drobiazgowo i bardzo przekonująco przedstawia upadek moralny Ambrozja, który knuje intrygi, gwałci i dopuszcza się morderstw, aby tylko zaspokoić swoje seksualne żądze.
Lewis krytykuje życie klasztorne. Pokazuje na przykładzie mnicha, że choć z natury szlachetny i dobry grzeszy najpierw pychą, a następnie całkowicie oddaje się rozpuście za murami klasztoru. Wiernym zaleca pokutę, ale sam jej nie stosuje. Zakonnice wcale nie są lepsze. W okrutny sposób postępują z Agnes, która dobrowolnie wstąpiła do klasztoru.
Choć ,,Mnich" jest powieścią XVIII-wieczną, to w dzisiejszych czasach też może być uznany za powieść perwersyjną, bo gwałt w otoczeniu trumien, czy też zamurowanie człowieka żywcem w lochu jest przecież nadal przerażające. Autor dosadnie realistycznie opisuje scenerię lochów, grobów i krużganków. Pojawiają się krwiożercze upiory, duchy, a diabeł zostaje przedstawiony jako piękna i pociągająca istota. Powieść Lewisa dostarcza dreszczyku lęku i grozy, budzi silne emocje oraz pobudza erotyczną wyobraźnię. Najnowsze wydanie książki opatrzone jest drzeworytami Georga'a Tute'a, które podkreślają grozę opowieści. Polecam:)
Autor: Matthew Gregory Lewis
Tłumaczenie: Zofia Sinko
Wydawnictwo: Vesper
Tytuł oryginału: The Monk: A Romance
Data wydania: 12 październik 2016
George Tute
Kategoria: Literatura piękna
Cytaty: str. 23
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz