czwartek, 5 listopada 2015

,,PRZYWITAJ SIĘ Z KRÓLOWĄ. GAFY, WPADKI, FAUX PAS I INNE HISTORIE" - ŁUKASZ WALEWSKI


Źródło

,,Dyplomacja to sztuka mówienia komuś ,,Idź do diabła" w taki sposób, aby już cieszył się na samą myśl o tym, jak przyjemna czeka go podróż."- stary dowcip polityczny.

Łukasz Walewski - dziennikarz radiowy Trójki, absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim, prowadzący audycje Trzecie oblicze dyplomacji, Trzy strony świata i Europa od kuchni napisał książkę pt.,,Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie", która jest bardzo przydatnym vademecum podczas oficjalnych uroczystości, spotkań biznesowych i prywatnych, a także wprowadza w świat dyplomatycznych ceremonii i symboli.

Gafy popełnia każdy, a popełnionych czynów, czy wypowiedzianych słów nie da się cofnąć. I jak pisze autor ,,można się tylko nauczyć, jak sobie z nimi radzić. Jak obracać w żart albo jak budować na nich lepsze relacje."

Autor krótko zarysowuje historię protokołu w dyplomacji, a w kolejnych rozdziałach dzieli się swoją wiedzą na temat savoir vivre`u i wprowadza w kulisy świata międzynarodowej dyplomacji.
Czytając ten poradnik dowiadujemy się jak organizować przyjęcia, wizyty, czy ważne spotkania, by jego uczestnicy czuli się komfortowo, a osoby skonfliktowane nie zepsuły uroczystości. Jak odpowiednio ubrać się na daną uroczystość, jak powitać gości, jak przygotować konferencję prasową, jak dobrać prezenty, jak wznosić toasty, jak zachowywać się przy stole. Autor zwraca również uwagę na różnice kulturowe, zachowanie współpracowników i drobiazgi, które mogą zniweczyć całe misterne przygotowania. Nie pomija tematu selfie, lajkowania, twittowania. 

Łukasz Walewski zebrał w swojej książce wiele anegdot i wpadek dyplomatycznych z dawnych czasów oraz tych współczesnych, znanych i komentowanych w telewizji. Niektóre z nich są tak głupie, że trudno uwierzyć, że wydarzyły się naprawdę. Są też zabawne i nietypowe, których nie można było przewidzieć, a ,,napisało je samo życie."

Kiksów, wpadek, niedomówień, towarzyskich katastrof jest naprawdę dużo i trudno byłoby o wszystkich wspomnieć. Zwróciłam szczególnie uwagę na faux pas Silvio Berlusconiego, który bardzo często zachowywał się niezgodnie z obowiązującą etykietą i wcale się tym nie przejmował. Można też poczytać o gafach i lapsusach Hillary Clinton, Baracka Obamy, Angeli Merkel, Lecha Wałęsy, Bronisława Komorowskiego, Vaclava Klausa, Davida Camerona, Ronalda Regana i wielu innych znanych osób.

Czytając ten poradnik można się wiele dowiedzieć na temat savoir vivre`u i etykiety nie tylko w dyplomacji. Czyta się go prawie jak powieść, a miejscami można wybuchnąć śmiechem, bo nagromadzenie gaf w jednym miejscu jest olbrzymie i aż trudno uwierzyć, że takie sytuacje miały miejsce w rzeczywistości. Książka jest bardzo ładnie i starannie wydana oraz zawiera liczne zdjęcia.

Jedno jest pewne po przeczytaniu ,,Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie" -trzeba mieć dystans do siebie i rzeczywistości oraz wyciągać wnioski z popełnionych błędów, nie tylko swoich:)

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non.Tytuł: Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie
Autor: Łukasz Walewski
Wydawnictwo: SQN
Data wydania: 4 listopada 2015
ISBN: 9788379244683
słowa kluczowe savoir-vivre, dyplomacja, stosunki międzynarodowe
Kategoria: poradniki

Cytaty: str. 7,