środa, 18 listopada 2015

,,MICK&KEITH. ROLLING STONESÓW PORTRET PODWÓJNY- CHRIS SALEWICZ


Źródło

Chris Salewicz to brytyjski dziennikarz polskiego pochodzenia, który obserwował narodziny punka i ekspansję reggae. Efektem zafascynowania kulturą popularną było wydanie przez niego kilkunastu książek m.in. biografii Boba Marleya ,,Nieopowiedziana historia króla reggae". 
W 2010 roku był narratorem dokumentalnego filmu ,,Beats of Freedom. Zew wolności", w którym opowiadał o roli polskiego rocka w czasach komunizmu. Oglądałam ten film dwa razy i polecam wszystkim zainteresowanym tematem.

Chris Salewicz od wczesnych lat siedemdziesiątych zna także Micka Jaggera i Keitha Richardsa-dwóch bardzo znanych członków zespołu The Rolling Stones i właśnie im poświęcił swoją najnowszą publikację pt.,, Mick & Keith. Rolling Stonesów portret podwójny".

Autor niezwykle ciekawie przedstawił etapy przyjaźni  Micka i Keitha. Zaczyna od samego początku, czyli od poznania się siedmioletnich chłopców w lutym 1951 roku w Wentworth Junior County School, gdzie razem się uczyli, a później opisuje znamienne spotkanie 17 października 1961 roku na stacji Dartford i ich niespodziewane spotkanie po latach, które było początkiem  wielkiej kariery muzycznej. Wraz z głównymi ,,aktorami" wspinamy się na kolejne szczeble ich kariery, bierzemy udział w koncertach i życiu prywatnym.

Przemiana chłopców z pokaźnymi bokobrodami i fryzurami zaczesanymi w kaczy kuper, którzy spotykali się w wesołym miasteczku, gdzie jeździli elektrycznymi samochodami, przesiadywali na ogrodzeniu przy torze wyścigowym, wymiotowali na karuzelach, bili się i słuchali z głośników najlepszego rock and rolla przy unoszącym się w powietrzu słodkim zapachu waty cukrowej, w genialnych rockowych muzyków, którzy swoimi utworami inspirowali kolejne pokolenia słuchaczy.

Autor doskonale ukazuje skomplikowane relacje między tym muzycznym duetem.
Wspólne spotkania z alkoholem i narkotykami, miłosne trójkąty, zdrady, kłótnie, zemsty, rywalizację, ale też prawdziwą męską przyjaźń i trudną współpracę w zespole, który stał się wielkim przedsiębiorstwem.
Chris Salewicz sięga do źródeł uzależnienia Keitha od heroiny, a także wykreowania alter ego Micka w ,,przerysowaną wersję seksualnie ambiwalentnego szamana, Jumpin`Jack Flasha...oraz gangstera, amoralnego rzezimieszka, dla którego wszystko podporządkowane jest zyskowi."

Mick i Keith byli nierozłączni, wzajemnie się uzupełniali. Inni członkowie zespołu przychodzili i odchodzili, ale oni zawsze byli razem. Mick wyciągnął Keitha z narkotykowego nałogu.

W książce znajduje się bardzo dużo szczegółów i anegdot z życia zespołu. Przytoczę tylko jedną, która mnie szczególnie rozbawiła i dotyczy Polski. Podczas koncertu zespołu w 1967 roku w Warszawie, w sali Pałacu Kultury i Nauki pierwsze rzędy zostały zajęte przez elegancko ubranych widzów-dzieci partyjnych aparatczyków. Było to odzwierciedlenie ówczesnych  reżimowych realiów. W trakcie koncertu Keith podszedł do krawędzi sceny i krzyknął- ,,Spierd...cie stąd i pozwólcie innym przejść do przodu. Gapił się nienawistnie, dopóki nie opuścili sali."

,, Mick & Keith. Rolling Stonesów portret podwójny" to wciągająca biografia dwóch indywidualności rocka, to obraz społeczeństwa, a szczególnie młodzieży lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, to opowieść o drodze na szczyt, której towarzyszyły praca, zabawa i skandale.

,,Sex, drugs and rock`n`roll"- to kwintesencja jednego z największych zespołów rockowych. Jeśli lubicie muzykę The Rolling Stones i chcecie poznać ich bliżej to zapraszam do lektury:)
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non.


Tytuł: Mick & Keith. Rolling Stonesów portret podwójny  
Autor: Chris Salewicz
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Tłumaczenie: Piotr Czarnota
Tytuł oryginału: Mick and Keith: Parallel Lines
Data wydania: 21 października 2015
ISBN: 9788379244355
Liczba stron: 424 

Kategoria: biografia/autobiografia/pamiętnik
Cytaty: str. 16, 176