poniedziałek, 2 listopada 2015

,,ZAGINIONY" - MICHAEL KATZ KREFELD-PRZEDPREMIEROWO


Źródło

Michael Katz Krefeld to duński pisarz określany mianem nowej gwiazdy skandynawskiego kryminału. Napisał cykl kryminałów, których głównym bohaterem jest detektyw Ravn (Kruk). Pierwsza powieść z tej serii to ,,Wykolejony", a druga nosi tytuł ,,Zaginiony" i właśnie o niej dzisiaj chciałam napisać.

Mogens Slotsholm przez wiele lat pracował jako księgowy w firmie Axela Pondusa Lauritzena w Kopenhadze znosząc z jego strony ciągłe upokorzenia. Miał dość bycia głupkiem, kretynem i tłuściochem. Pewnego dnia ,,wprawił w ruch coś, o czym od dawna marzył i na planowanie czego poświęcił niewiarygodnie dużo czasu." Okradł sejf firmy, w której pracował i znikł bez śladu.
Siostra Mogensa, Luise, po pół roku od jego zniknięcia, zwróciła się o pomoc w odnalezieniu brata do detektywa Thomasa Ravnsholdta. Ravn jednak nie jest zainteresowany nową sprawą, gdyż nie otrząsnął się jeszcze po śmierci narzeczonej Evy, która została zabita w ich mieszkaniu. Od dwóch lat nie może ruszyć do przodu ze swoim życiem, żyje wspomnieniami. Mieszka na jachcie ze swoim buldogiem Moffe i przesiaduje w lokalu przyjaciela Wydra Morska.
Luise Slotsholm Nielsen, architetka, piękna i elegancka kobieta stopniowo przełamuje opór Ravna, który zaczyna wciągać się w sprawę.

 ,,...brakowało mu rozwiązywania spraw. Był dobrym śledczym. Znajdował ślady, które przeoczyli technicy, umiał skłonić najbardziej zatwardziałych bandytów do przyznania się do winy. Brakowało mu miejsca zbrodni, tego szczególnego uczucia, kiedy pojawiał się tam pierwszy..."

Ravn razem z Luise udaje się na poszukiwania do Berlina. To co tam odkrywają mrozi krew w żyłach. Od dwudziestu lat znikają ludzie, a seryjny morderca jest nieuchwytny.

W powieści teraźniejszość przeplata się z historią. Akcja na zmianę toczy się w Berlinie w 1989 r. i w Danii w latach 2013/2014. Autor zręcznie prowadzi te równoległe wątki. Doskonale umiejscowił akcję na tle upadku muru berlińskiego, ucieczek tunelami przez granicę, demonstracji ulicznych rozpędzanych gazem łzawiącym i armatkami wodnymi z policyjnych wozów opancerzonych.
Przerażające metody pracy służb bezpieczeństwa, podsłuchy, ukryte kamery, tajne cele do przesłuchań w dzień i w nocy, tortury psychiczne i cielesne, wykorzystywanie dzieci do inwigilowania rodziców.
Nie bez przyczyny na okładce książki znajduje się kran z wodą. Woda jest wykorzystywana do wyrafinowanych tortur.

,,Zaginiony" to mocny duński kryminał trzymający w napięciu z licznymi zwrotami akcji i świetnymi, dosadnymi dialogami. Czyta się błyskawicznie i już nie mogę doczekać się trzeciej części:)


Michael Katz Krefeld


PREMIERA 5 LISTOPADA 2015
Tytuł: Zaginiony
Autor: Michael Katz Krefeld
Cykl: Ravn (tom 2) 
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Tłumaczenie: Elżbieta Frątczak-Nowotny
Tytuł oryginału: Savnet
Data wydania: 5 listopada 2015
ISBN: 9788308060445
Liczba stron: 417
Kategoria: thriller/sensacja/kryminał 

Cytaty: str. 20, 256