poniedziałek, 23 listopada 2015

,,NIEPOKORNA KSIĘŻNA" - ANNE O`BRIENŹródło


Rok 1372, posiadłość Kettlethorpe w Lincolnshire. 22- letnia Katarzyna Swynford po śmierci męża na polu walki w Akwitanii odziedziczyła zrujnowaną posiadłość. Kiedyś mieszkała na dworze Lancasterów w luksusowym pałacu Savoy, jako towarzyszka księżnej Blanki, która niestety zmarła, a książę Jan ożenił się ponownie z Konstancją Kastylijską.
Katarzyna była piękna, młoda, szczera, odważna, zdeterminowana, by żyć uczciwie i rozsądnie. O dumie postanowiła na jakiś czas zapomnieć, gdyż miała do wychowania troje dzieci.

,,...perspektywa życia na odludziu, w niedostatku i monotonii ciągnącej się aż do końca moich dni, napełniała mnie niechęcią, by nie rzec: odrazą, zaś życie na królewskim dworze w najbliższym otoczeniu księcia, pośród dawnych przyjaciół, było, mówiąc wprost, niezmierni kuszące."

Katarzyna udaje się do Londynu i prosi o pomoc Jana z Gandawy, syna króla Edwarda III. Książę proponuje, by została jego kochanką. Oburzona Katarzyna odmawia i wraca do swojej posiadłości. Wkrótce jednak książę Jan zaczyna jej pomagać i daje pracę na dworze przy opiece nad swoimi dziećmi. 
Książę odrzuca wszelkie konwenanse i zaleca się do Katarzyny, chce ją zdobyć.

,,będę się o ciebie troszczył, chronił cię i otaczał wielkimi wygodami. Będę cię szanował i traktował godnie. Będziesz moją kochanką i pragnieniem mego serca. Proszę tylko, żebyś powiedziała ,,tak", bo bardzo cię pragnę."

Katarzyna w najśmielszych marzeniach nie przypuszczała, że książę Lancaster będzie chciał mieć ją u swego boku. Targają nią sprzeczne emocje i rozterki, boi się, że prawda wyjdzie na jaw i cały dwór będzie plotkował o niej, i o księciu, że przebywają sam na sam. Mimo wątpliwości ulega wielkiemu urokowi Jana z Gandawy, i decyduje się z nim  być.
Katarzyna Swynford jest świadoma, że największym obowiązkiem księcia są sprawy Anglii, że pragnie on władzy i żadna kobieta nie będzie od  tych spraw ważniejsza. Wie, że Jan zamierza ubiegać się o tron Kastylii i dlatego ożenił się z Konstancją. Anglia potrzebuje takiego sojuszu, gdyż toczy się wojna stuletnia.

,,Pożądanie zmiotło wszelkie względy dyskrecji i gdy książę zamknął drzwi przed całym światem, władzę przejęła namiętność. Żar płomienia wypalił wszelkie słowa, wyjaśnienia, ostrzeżenia i niepokoje. Gdyby w moim sercu pozostały jeszcze jakieś wątpliwości, znikłyby teraz, ale że ich nie było, pozwoliłam księciu uwodzić wszystkie moje zmysły. Żaden cień niepewności nie podkopywał mojej decyzji, by być z nim." 

 Katarzyna Swynford i Jan z Gandawy byli sobie szczególnie bliscy duchem i ciałem. Łączyła ich wyjątkowa więź.
,,...gdy byliśmy na morzu i sztorm szalał w najlepsze, poczułem twoją obecność tak wyraźnie, jakbyś do mnie zawołała, jakby na chwilę, tak krótką jak jedno uderzenie serca, twój umysł dotknął mojego. Było to równie prawdziwe jak to, że jesteśmy tu teraz. To była chwila wielkiej radości pośród rozpaczy i klęski. Nigdy tego nie zapomnę."

Szczęście nie trwa jednak wiecznie i książę Jan starający się o tron chcąc uniknąć skandalu na dworze i utraty poparcia politycznego publicznie przyznaje, że to Katarzyna go uwiodła. Upokorzona i załamana kobieta opuszcza dwór. Czy to już koniec wielkiej miłości? Czy nie będzie jej dane przebywanie z ukochanym mężczyzną, o którego walczyła tyle lat?

Anne O`Brien odmalowała realia średniowiecznej Anglii, stosunki społeczne i życie codzienne. Bohaterowie budzą emocje, można poczuć ich rozterki, smutek i i radość.
Styl powieści jest lekki, słownictwo niewyszukane, i to początkowo mi trochę przeszkadzało w odbiorze lektury, ale już po kilku krótkich rozdziałach historia bardzo mnie wciągnęła i nie mogłam się od niej oderwać. Autorka  wyeksponowała relacje łączące Katarzynę i Jana na tle wydarzeń historycznych-wojny stuletniej, wypraw na Kastylię, śmierci króla Edwarda III i objęcia tronu przez 10-letniego bratanka Jana, Ryszarda II oraz wielu innych faktów.

,,Niepokorna księżna" to przede wszystkim piękna powieść o wielkiej miłości przeplatanej krótkimi chwilami szczęścia i namiętności oraz długą rozłąką i tęsknotą. Prawdziwa i głęboka miłość zrodzona z namiętności między kobietą i mężczyzną z nierównych stanów społecznych, którzy łamią konwenanse, by choć przez krótki czas być razem. Wykradają chwile szczęścia i bliskości.
Jak najbardziej książkę polecam:)
Za książkę dziękuję Wydawnictwu HarperCollins Polska. 

Tytuł: Niepokorna księżna
Autor: Anne O'Brien
Seria: Powieść historyczna 

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Tłumaczenie. Opracowanie zbiorowe
Tytuł oryginału: The Scandalous Duchess
Data wydania: 4 listopada 2015
Liczba stron: 512
Kategoria: historyczna

Cytaty: str. 13, 109, 120, 169