poniedziałek, 9 marca 2015

,,ŚLADY MAŁYCH STÓP NA PIASKU"- ANNE-DAUPHINE JULLIAND

Nieuleczalna choroba dziecka dla rodziców to coś najgorszego i niewyobrażalnego na świecie. Co zrobić, jak się zachować, jak pomóc małej kruszynce, której pozostało zaledwie kilka miesięcy życia? Przed takim dylematem została postawiona dziennikarka francuska Anne-Dauphine Julliand i jej mąż Loic.

Źródło zdjęcia: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/155141/slady-malych-stop-na-piasku

 ,,Ślady małych stóp na piasku" to poruszająca opowieść o szczęśliwej i kochającej się rodzinie, która nagle przeżywa wstrząs, gdy  dowiaduje się, że  ich dwuletnia córeczka Thais cierpi na chorobę genetyczną układu nerwowego-leukodystrofię metachromatyczną. Oboje zdrowi rodzice będący nosicielami anomalii genetycznej przekazali defektywny gen dziecku, u którego komórki nie produkują specjalnego enzymu. Choroba rozwija się stopniowo, następuje utrata chodu, mowy, wzroku...aż do zniszczenia całego układu nerwowego.
 Kiedy Anne-Dauphine dowiaduje się o chorobie córeczki jest w piątym miesiącu ciąży. Ma nadzieję, że trzecie dziecko, bo mają jeszcze starszego chłopca,  urodzi się zdrowe. Niestety spada na nią kolejny cios i po serii badań okazuje się, że malutka Azylis też jest chora na leukodystrofię.
Rozpoczyna się wyścig z czasem i poszukiwanie dawcy szpiku kostnego dla Azylis, który może zatrzymać rozwój choroby lub zmienić jej przebieg. Cała rodzina wyjeżdża z Paryża na długie miesiące i udaje się do Marsylii, gdzie ma zostać przeprowadzony zabieg.
W tym samym szpitalu hospitalizowane są obydwie dziewczynki. Azylis leży w sterylnej izolatce, gdzie oczekuje na przeszczep ratujący życie, a Thais znajduje się na oddziale, gdzie ma zostać poddana zabiegowi wymiany sondy nosowo-żołądkowej, przez którą przyjmuje pożywienie.
W wynajmowanym mieszkaniu pod opieką dziadków pozostaje niespełna pięcioletni Gaspard.
Rodzice starają się podzielić swój czas pomiędzy wszystkie dzieci. Ale czy jest to możliwe?

 ,,Ślady małych stóp na piasku" to z jednej strony smutna, refleksyjna i bolesna opowieść o życiu, cierpieniu i chorobie dziecka, a z drugiej strony jest to świadectwo bezwarunkowej miłości rodzicielskiej.  ,,Kiedy nie można dodać dni do swojego życia, trzeba dodać życia swoim dniom." Cała rodzina stara się, aby w tym tragicznym czasie życie toczyło się normalnie, ale wciela to motto do dnia codziennego i robi wszystko, aby przedłużyć życie Thais i Azylis.
Rodzina Julliand pokazuje jak nie zwątpić w obliczu tragedii, jak nie stracić nadziei w otchłani rozpaczy.
Pokazuje jak ważna jest solidarność, wzajemne wspieranie się i miłość.
Z całego serca polecam:)
Za okazane zaufanie dziękuję Wydawnictwu Święty Wojciech.Tytuł: Ślady małych stóp na piasku
Autor: Anne-Dauphine Julliand
Liczba stron: 224
Wymiary: 130 x 200
Oprawa: broszura
ISBN: 978-83-7516-474-9
Tłumacz: Sylwia Filipowicz
Wydanie: Pierwsze 2013
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech