środa, 18 marca 2015

,,SZKLANE SKRZYDŁA,,- GINA HOLMES

Przemoc domowa może przybierać różne oblicza począwszy od fizycznego i psychicznego znęcania się po przemoc ekonomiczną i seksualną.  Osoba dominująca zadaje fizyczny ból, oskarża, poniża, nęka, zastrasza, szantażuje. Form nacisku na członka rodziny ma bardzo wiele, a wszystkie prowadzą do zniszczenia psychiki i okaleczeń fizycznych, a nieraz i śmierci.

Amerykanka Gina Holmes napisała powieść pt. ,,Szklane skrzydła", w  której główna bohaterka Penny Taylor doświadcza przemocy ze strony męża.

Źródło zdjęcia: https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Beletrystyka-chrzescijanska/Szklane-skrzydla

Latem 1999 roku 17-letnia Penny poznaje na farmie swojego ojca Trenta Taylora, którego zatrudniono do pomocy przy zbiorach tytoniu. Chłopak jest od niej starszy, bardzo przystojny, wysoki, a do tego pewny siebie, wręcz arogancki. Młodziutkiej dziewczynie imponuje jego styl bycia i to, że się nią zainteresował, że mówi jej piękne słówka, których do tej pory od nikogo nie słyszała. Po tygodniu za namową Trenta Penny zostawia list rodzicom, prosząc, żeby jej nie szukali i ucieka z chłopakiem do dużego miasta.

Sielanka miodowego miesiąca kończy się bardzo szybko i Penny doświadcza dzień po dniu przemocy ze strony męża. Nigdy nie wie, czy ręka którą Trent do niej wyciąga zada cios, czy też pogłaszcze po policzku. Jest przez niego opluwana, obrzucana obelgami, bita, kopana, zdradzana i musi znosić pijackie ekscesy jego kumpli w domu. W ten sposób mąż od 10 lat okazuje jej swoją ,,miłość".
Penny spędza większość czasu w domu, jest odizolowana od rodziny, z którą nie może się kontaktować, a  przyjaciół w nowym miejscu nie ma. 
Pewnego dnia Trent ulega wypadkowi w pracy i traci wzrok. Nie może już być jedynym żywicielem rodziny i czy tego chce, czy nie musi pozwolić żonie podjąć pracę sprzątaczki. Penny poznaje w pracy Callie Mae oraz Fatimę, które zaprzyjaźniają się z nią i przywracają jej wiarę w siebie. Pokazują jej jak żyją kobiety w zdrowych relacjach z partnerem, jak wiele mają możliwości. Uczą ją cieszyć się z drobnych przyjemności. Wspierają ją i służą zawsze pomocą.

Czytając ,,Szklane skrzydła,, zastanawiałam się, dlaczego Penny godzi się na takie traktowanie, dlaczego nic z tym nie zrobi, dlaczego miłość utożsamia z cierpieniem. Gina Holmes odpowiedziała na moje pytania i już wiem, że kobiety godzą się na takie traktowanie, bo czują strach, wstyd, miłość do oprawcy, skrępowanie, a często po prostu nie mają świadomości, że to co dzieje się w ich domu nie jest normą. 
Penny i jej błędne rozumowanie jest typowe dla ofiar przemocy. Kłamie, aby ukryć złe zachowanie męża i jego konflikty z prawem. Kryje go przed szefem, kiedy on jest skacowany, żeby pracować. Ciągle wierzy w jego obietnice, że następnym razem już będzie inaczej, że nie będzie upijał się z kolegami, że nie będzie jej bił. Ukrywa, że jest bita nawet wtedy, kiedy jej kłamstwa są widoczne tak jak jej siniaki. Za każdym razem ma nadzieję, że on się zmieni, bo go kocha.
Trent ma wiele typowych cech sprawcy przemocy. Lubi pokazywać, że jest panem sytuacji, wydaje rozkazy, nie prosi, demonstruje swoją siłę i podporządkowuje sobie żonę, która nie może powiedzieć  złego słowa na jego temat kiedy wychodzi z domu. Robi wszystko, aby układ sił nie zmienił się.
Zarówno Penny jak i Trent potrzebują pomocy.

Trudno patrzeć na cierpienie bliskiej osoby z rodziny, czy też przyjaciółkę, która znajduje się w podobnej sytuacji co Penny z powieści i warto szukać pomocy poprzez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie ,,Niebieska Linia,,

,,Izolacja jest najlepszą bronią oprawcy. Jeśli kobieta nie ma w pobliżu żadnych przyjaciół czy rodziny, kto ma jej powiedzieć, że to, co znosi w domu, nie jest normalne? Gdzie pójdzie, jeśli w końcu poczuje, że ma dość? Kto pomoże jej wzmocnić się na tyle, żeby zaczęła w siebie wierzyć i sprzeciwić się temu, o czym i tak gdzieś w głębi serca wiedziała, że jest niewłaściwe? Oprawca wmawia jej, że on powinien jej wystarczyć, ale nikt nie może być nigdy wszystkim dla drugiej osoby."

Polecam książkę Giny Holmes ,, Szklane skrzydła". Przeczytajcie, warto :)

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Święty Wojciech.
Tytuł: Szklane skrzydła
Autor: Gina Holmes
Liczba stron: 340
Wymiary: 140x210 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-7516-743-6
Seria: Rodzinne sekrety
Wydanie: Pierwsze 2015
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech