środa, 25 lutego 2015

,,OPOWIEŚĆ O PTAKU SZCZĘŚCIA,,- PETER FEDOR-FREYBERGH, VERONICA LEO


Czy można dokładnie opisać co to jest szczęście? Raczej nie, bo dla każdego człowieka będzie ono czymś innym, każdy inaczej je przeżywa i poda inną definicję szczęścia.


Peter Fedor-Freybergh w 1973 r. napisał bajkę  pt. ,,Opowieść o Ptaku Szczęścia", o dążeniu człowieka do osiągnięcia tego uczucia. Muszę wspomnieć, że autor książki jest szwedzkim lekarzem-położnikiem, psychiatrą dziecięcym i profesorem psychoneuroendokrynologii. Jego bajka terapeutyczna została przetłumaczona na wiele języków i kolejne wydania znikały na przysłowiowym pniu.

Bajeczka zaczyna się od momentu, gdy grupa dzieci puszcza na łące kolorowe latawce. Niestety jednemu z chłopców-Piotrusiowi pomimo tego, że bardzo uważał, wypada sznurek z rączki i latawiec odlatuje. Chłopiec rozpacza za utraconą zabawką, płacze, tylko on stracił latawiec, jest niepocieszony. Nagle na łące pojawia się tajemniczy Starzec, który woła do siebie dzieci i opowiada im historię o Ptaku Szczęścia.
Ludzie, którzy żyli w jego otoczeniu nie czuli zazdrości ani zawiści. Mieszkali obok siebie i dzielili się tym co mieli. Czuli się szczęśliwi i nic im do życia nie brakowało. Pewnego dnia ludzie przestraszyli się, że Ptak może odlecieć i zostawić ich, że stracą swoje szczęście. Dlatego wybudowali ogromną złotą klatkę i podstępem zamknęli w niej Ptaka Szczęścia, aby szczęście ich nigdy nie opuściło.

Czy szczęście jednak można zamknąć i więzić? 
Czy można go zebrać tak dużo, aby wystarczyło na całe życie?
Czy należy się ono tylko niektórym ludziom?
Nie.
Szczęściem trzeba się dzielić. Odnosić się do siebie z szacunkiem i miłością. Trzeba wierzyć w dobro i nadzieję. Nawet w trudach dnia codziennego należy sobie pomagać.
Piękne, kolorowe rysunki wykonała fińsko-szwedzka ilustratorka książek dla dzieci Veronica Leo. Zachwycają, miałam wrażenie jakbym oglądała fantastyczne obrazy w galerii malarstwa.
 Dodam, że bajka stała się inspiracją dla baletu i opery.

Polecam gorąco tę opowieść dla dzieci od czwartego roku życia, ale także dla dorosłych, aby przypomnieli sobie co tak naprawdę jest w życiu ważne:)
Za okazane zaufanie dziękuję Oficynie Wydawniczej ,,Impuls,,
Tytuł: ,,Opowieść o Ptaku Szczęścia,,
Autor: Peter Fedor-Freybergh
Ilustracje: Veronica Leo
Wydanie I, Kraków 2014,
Format B5,
Objętość 32 strony,
Oprawa miękka, klejona
ISBN: 978-83-7850-736-9
Kategoria: Bajki