piątek, 27 lutego 2015

,,BAJKI TERAPEUTYCZNE,,- HANNA SZAGA

Dzieci zanim nabiorą doświadczenia życiowego i nauczą się radzić sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami są bardzo zagubione.  Rodzice w głównej mierze uczą ich właściwych zachowań i pokazują jak można rozwiązać problem. Niestety czasem nie pomaga rozmowa, spokojne tłumaczenie i dziecko nadal np. boi się psa, ciemności czy pająka. W takiej sytuacji przydatne są tzw. ,,Bajki terapeutyczne,, autorstwa Hanny Szagi.

Hanna Szaga to polonistka, bibliotekarka, nauczycielka pracująca od wielu lat z dziećmi w grupach socjoterapeutycznych. Prowadzi także zajęcia z bajkoterapii z najmłodszymi dziećmi.
Książka ,,Bajki terapeutyczne,, zawiera siedem bajek tematycznych. Jedną z bohaterek bajki jest Kasia, która uczęszcza do klasy Ia i po raz pierwszy ma sama wracać autobusem szkolnym ze szkoły do domu. Do tej pory zabierała ją mama, ale po miesiącu stwierdziła, że dziewczynka musi być już samodzielna. Kasia jest podekscytowana tym, że sama będzie wracać i bardzo chce pokazać rodzicom, że jest już duża i potrafi sobie sama poradzić. Po zjedzeniu obiadu na stołówce szkolnej idzie do szatni po kurtkę, ale okazuje się, że szatnia jest zamknięta. Zanim woźna otwiera szatnię autobus odjeżdża i Kasia do niego nie wsiada. Płaczącą dziewczynkę znajduje na korytarzu nauczycielka, która radzi jej, aby poszła do świetlicy i tam poczekała na kolejny autobus. Uradowana biegnie do świetlicy, ale jej drzwi też okazują się już zamknięte. Zrozpaczoną i płaczącą Kasię słyszy bibliotekarka, która zaprasza ją do biblioteki. Tam dziewczynka oglądając książki zapomina o tym, że nie dotrze do mamy, do domu. Kiedy nadchodzi pora odjazdu kolejnego autobusu bibliotekarka wysyła ją do kierowcy. Kasia wraca szczęśliwie do rodziców.Teraz już codziennie wraca sama do domu szkolnym autobusem i już wie, że może poprosić o pomoc kogoś dorosłego ze szkoły.

Bohaterami kolejnych bajeczek są nieśmiałe dzieci, bojące się ciemności, nieumiejące nawiązywać przyjaźni, bojące się pójść do szpitala na operację, samotne i stęsknione za rodzicami, którzy bardzo późno wracają z pracy oraz przeżywające śmierć ukochanego zwierzątka.

Bajki terapeutyczne doskonale przydają się w rozwiązywaniu dziecięcych lęków. Można dziecko posadzić na kolanach lub utulić kołderką przed snem i przytoczyć odpowiednią opowieść. Maluch słucha, uruchamia wyobraźnię i zauważa, że inni też mają problemy podobne do jego. Uczy się, że istnieją sposoby na jego rozwiązanie i może liczyć na pomoc innych. 

Polecam ,,Bajki terapeutyczne,, gdyż dzięki nim możemy pomóc dziecku uporać się z przykrymi sytuacjami dnia codziennego, problemami i lękami.


Za okazane zaufanie dziękuję Oficynie Wydawniczej ,,Impuls,,
Tytuł: Bajki terapeutyczne
Autor: Hanna Szaga
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ,,Impuls,,
Wydanie I, Kraków 2014, 
Format B5, 
Objętość 66 stron, 
Oprawa miękka, klejona, folia matowa
ISBN: 978-83-7850-640-9