wtorek, 16 grudnia 2014

,,WARTO BYĆ DOBRYM,, - KRZYSZTOF ZIEMIEC

Z pewnością wiele osób kojarzy dziennikarza radiowego i telewizyjnego Krzysztofa Ziemca, który prowadzi m. in. ,,Wiadomości,, Dla mnie jest to dziennikarz wiarygodny, kompetentny i obiektywny. Pamiętam jak w 2008 roku uległ poważnemu poparzeniu, gdy wybuchł pożar w jego mieszkaniu.
W jednym z wywiadów opowiadał o tym jak wiele osób pomogło jego rodzinie w tym trudnym okresie, gdy pozostawał bez pracy i był leczony, a następnie przechodził rehabilitację.
Krzysztof Ziemiec jest autorem kilku książek i ostatnio miałam okazję przeczytać jedną z nich pt. ,,Warto być dobrym,,

Warto być dobrym
Źródło zdjęcia: http://wydm.klubpdp.pl/literatura-faktu/1469-warto-byc-dobrym-9788375958294.html?search_query=warto+byc+dobrym&results=1

W swojej książce Krzysztof Ziemiec stara się zaprzeczyć obiegowej opinii, że Polacy nie są narodem filantropijnym i pomagają tylko własnej rodzinie. Udało mu się zebrać grupę ludzi, którzy konsekwentnie pomagają innym w potrzebie, robią to tylko i wyłącznie z ,,potrzeby serca,, nie oczekując niczego w zamian. Dziennikarz rozmawia z osobami znanymi publicznie i znanymi tylko lokalnie o tym jak niosą pomoc potrzebującym, pyta ich o motywy tych działań, co chcieliby osiągnąć i co udało im się już zrobić, czy są szczęśliwi widząc radość u innych ludzi, co sprawia, że chcą dawać siebie innym.

Krzysztof Ziemiec przybliża sylwetkę i działalność charytatywną m. in. Anny Dymnej-aktorki filmowej i teatralnej, która prowadzi Fundację ,,Mimo Wszystko,, pomagającej ludziom niepełnosprawnym umysłowo.
Księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego prowadzącego ośrodek dla niepełnosprawnych w Radwanowicach, Fundację im. Brata Alberta.
Księdza Jacka Stryczka, który założył Stowarzyszenie Wiosna realizujące projekt pod nazwą ,,Szlachetna Paczka,, i ,,Akademia Przyszłości,, Znanego z nowych i czasem kontrowersyjnych metod ewangelizacji.
Janiny Ochojskiej-założycielki Polskiej Akcji Humanitarnej, która konwoje z pomocą kierowała m. in. do Czeczenii i Somalii.
Jerzego Owsiaka, który prowadzi najbardziej znaną w Polsce akcję charytatywną - Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Wymieniłam tylko kilka osób, ale w książce jest ich znacznie więcej i są to ludzie jak najbardziej zasługujący na szacunek za to co robią i w jaki sposób. Bohaterów książki dziennikarz spotkał podczas swojej pracy i podczas podróży po Polsce. Stali się inspiracją do napisania książki. Oczywiście jest to tylko niewielki procent osób, które pomagają w całym kraju.
Myślę, że warto zapoznać się z tą książką i bliżej poznać ludzi próbujących ulżyć doli bliźniego, wyciągających pomocną dłoń w codziennych sytuacjach.

Pamiętajmy o tym ,że dobro darowane z dobroci serca wraca do nas ze zdwojoną siłą:)


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Pani Dorocie z Wydawnictwa M.