piątek, 31 stycznia 2020

,,NIENASYCONA"-KATARZYNA T. NOWAK


 Nienasycona
Źródło

W maju 2018 roku czytałam książkę Katarzyny T. Nowak pt. ,,Rok na odwyku. Kronika powrotu", w której autorka opisała trudny pobyt w zakładzie odwykowym. Była to dla mnie wstrząsająca lektura, dlatego kiedy Wydawnictwo Literackie wydało kolejną książkę autorki pt. ,,Nienasycona" zawierającą historię upadku i czasów przed odwykiem natychmiast postanowiłam zapoznać się z tą w sumie niewielką objętościowo opowieścią.

Współczesny Kraków. Główna bohaterka Agata, wolny strzelec i pisarka, stopniowo traci kontrolę nad swoim życiem i systematycznie stacza się na samo dno uzależnienia od alkoholu, leków uspokajających i zakupoholizmu. Jej dni wyglądają w zasadzie bardzo podobnie i ewidentnie nadają ton fabule, która od połowy powieści w kółko się powtarza, przewidujemy co za chwilę zrobi Agata i dokąd ją to zaprowadzi. A jej codzienność wypełniona jest zachowywaniem pozornego porządku, wyprawami do monopolowego, wynoszeniem pustych butelek po alkoholu, których jest coraz więcej, uśmierzaniem kaca, makijażem kryjącym opuchnięte oczy, mdłościami na samą myśl o jedzeniu, trzęsącymi się rękoma, piciem piwa zamiast porannej kawy, prysznicami dla otrzeźwienia, spaniem w ubraniu, impulsywnymi zakupami w galeriach oraz przez Internet, zaciąganiem pożyczek na bardzo niekorzystnych warunkach, kłamstwami, euforią i przygnębieniem, brakiem ciepła, samotnymi wieczorami spędzanymi na Facebooku, wysyłaniem obraźliwych sms-ów do znajomych w nocy, popijaniem leków nasennych piwem lub winem, spędzaniem całych dni w piżamie z piwem i papierosem w ręku. Są dni kiedy nie myśli o długach i firmach windykacyjnych, żonatym kochanku odwiedzającym ją na piętnastominutowy seks czy tym, że musi znów udać się do lekarza po recepty na benzodiazepiny. Wyluzowanie i spokój mijają jednak szybko i wieczorem znów ogarnia ją silny niepokój, wszystko wprowadza ją w przygnębienie, więc zażywa dwie tabletki uspokajające, osiem nasennych i idzie spać. Rankiem kolejnego dnia idzie do monopolowego, ale wcześniej nakłada na twarz grubą warstwę podkładu i pudru oraz korektor pod podsiniaczone oczy. Niechętnie przygląda się w lustrze. Ubrania ją opinają, oczy wyglądają jak szparki, cera jest ziemista, ale po pierwszej butelce wina i kilku tabletkach znów czuje się piękna. Grunt to zachować pozory...

Katarzyna Nowak dobrze przedstawiła spiralę uzależnienia, stopniowy upadek na samo dno, gdy już nic nie jest ważne poza butelką wina, środkiem uspokajającym i kolejnym zakupem sukienki, mebla,czy innego zbędnego przedmiotu. Agata  popada z jednej skrajności w drugą, a jej emocje udzielają się Czytelnikowi. Wszystko zmierza nieubłaganie do katastrofy, bo Agata jest nienasycona i nie potrafi powiedzieć sobie stop. Czy ktoś wyciągnie do niej pomocną dłoń?


Wpisy powiązane:,,Rok na odwyku.Kronika powrotu"-Katarzyna T. Nowak

Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo literackie
Tytuł: Nienasycona
Autor: Katarzyna T. Nowak
Kategoria: literatura piękna
Data wydania: 2020-01-22
ISBN: 9788308069820
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

26 komentarzy:

 1. Alkoholizm jest okropnym nałogiem...w moim otoczeniu jest wiele osób uzależnionych - ja osobiście nie piję bo nie lubię...Może się skusze, zobaczę jak autorka sobie poradziła z pokazaniem tego elementu w ludzkim życiu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nałogi rujnują życie wielu ludziom. Kiedy poznaje się myśli, emocje i pragnienia uzależnionych robi się bardzo smutno. Nie jest to łatwa książka, ale daje do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że tak ku przestrodze powinni tę książkę przeczytać wszyscy. Ja tez postaram się to zrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, nie zawsze zdajemy sobie sprawę jak łatwo można się uzależnić.

   Usuń
 4. To straszna choroba. Będę mieć tę książkę na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa recenzja, myślę, że warto sięgnąć po tę książkę, ponieważ w dzisiejszym świecie uzależniania od różnych rzeczy, nie tylko substancji są coraz bardziej powszechne. Należy o tym mówić i przestrzegać nie tylko młodzież, ale i dorosłych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można w zasadzie uzależnić się od wielu rzeczy, osób czy stanów, ale wyjść z uzależnienia udaje się nielicznym.

   Usuń
 6. Dla mnie, jako psychologa jest to bardzo interesująca propozycja. 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna recenzja! Tytuł zapisałam. Może niebawem sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo trudna tematyka, ale widzę że autorka sprosta zadaniu, tworząc mądrą, wartościową i pełną emocji historię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Temat trudny, ale prawdziwy, a autorka dobrze oddaje specyfikę nałogu.

   Usuń
 9. Książka z taką tematyką na pewno budzi emocje i nie należy do łatwych. Ale od czasu do czasu warto sięgnąć po podobne historie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedyś bardzo lubiłam książki o tej właśnie tematyce :) okładka jest bardzo zachęcająca

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też czytam o różnych uzależnieniach, a okladka faktycznie udana.

   Usuń
 11. Kiedys zaczytywalam sie w takich książkach

  OdpowiedzUsuń
 12. Mnie też ta książka zainteresowała. Temat na pewno nie jest łatwy, ale chcę poznać tę historię.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zainteresowała mnie ta książka :-) Zapisuję :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wow, taka recenzja rzeczywiście przenosi emocje z książki! Świetnie opisane, aż poczułam dreszcze przy tym wieczornym niepokoju, porankach w drodze do monopolowego...

  OdpowiedzUsuń
 15. Cieszę się, że Ci się podoba :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń