poniedziałek, 27 lutego 2017

,,W ODBICIU"- JAKUB MAŁECKI


Źródło

Natalia i Karol Brylowie, młode małżeństwo przeżywające kryzys. On bezrobotny budowlaniec, który chodzi na kolejne rozmowy w sprawie pracy, zajmuje się domem, łapie dorywcze prace związane z malowaniem mieszkań, jeździ na ulubionym motorze i spotyka się z przyjaciółmi na piwie. Ona pracuje w biurze podróży, dba o kochającego męża, ale w pracy podrywa ją ciągle Jacek-singiel, egoista, cynik gardzący związkami dłuższymi niż dwa tygodnie. Nie przeszkadza mu obrączka na palcu Natalii.
Pani Gienia dowiaduje się, że ma nieoperacyjnego guza mózgu, ale pomimo dramatu jaki przeżywa stara się być pogodna i godzi się na to co nieuchronne. Bardziej martwi się o męża Romka, gdyż po jej śmierci może już nie znaleźć sobie sposobu na życie i też umrzeć ze zgryzoty. A jak powiedzieć dzieciom o śmiertelnej chorobie?
Mariusz-Pielgrzym alkoholik, który przez nałóg stracił żonę i córkę snuje się po ulicach z pijaczką Gurlagą. Siedzą w piwnicach i zastanawiają się skąd wziąć pieniądze na wódkę. Męczy ich ciągłe kombinowanie i zamierzają zdobyć większą sumę pieniędzy, by im na dłużej starczyło na flaszkę. Gurlaga zna samotnego dziadka, kompozytora, który może mieć trochę pieniędzy. Idą do starej kamienicy...

Drogi bohaterów  krzyżują się ze sobą, a ich losy i dokonywane wybory oddziałują na siebie wzajemnie. Wspólnym momentem w ich życiu jest nagły przełom, który niszczy wszystko i zmienia dotychczasowe, znane życie. Każdy z bohaterów reaguje na kłopoty inaczej. Koszmary senne i wewnętrzny strach prowadzą do bezsenności. ,,Dopóki się tego nie doświadczy, trudno wyobrazić sobie, jakie myśli przychodzą człowiekowi do głowy nocą, kiedy sen złośliwie go omija, a pościel zmienia się w drut kolczasty." Jak w krzywym zwierciadle odbijają się wydarzenia z przeszłości, które dręczą duszę i każą analizować, planować i zastanawiać się nad przyszłością.

Autor zaprezentował trzy rodziny, których losy potoczyły się zupełnie odmiennie. Młode małżeństwo Natalii i Karola niepotrafiące się porozumieć. Małżeństwo Mariusza i Kasi, które w wyniku alkoholizmu rozpadło się oraz wieloletnie małżeństwo Gieni i Romka, które musi zmierzyć się z chorobą. Natalia zwróciła uwagę na Karola dlatego, że pośród innych chłopaków, jakich widywała, wydawał się prawdziwy. Karol był mężczyzną zmiennym, humorzastym, porywczym, miał wiele wad, ale jednocześnie potrafił być opiekuńczy, kochający i szanował uczucia innych. Był przeciwieństwem Jacka, który wykorzystywał każdy moment, by ,,tylko zaliczyć" dziewczynę. Jeden nierozważny krok, nieporozumienie i Natalia straciła kontrolę. Mariusz nie stoczył się od razu. Pracował, utrzymywał żonę i córkę, które bardzo kochał. Jedno piwo przed telewizorem pomagało mu się odprężyć po całym dniu pracy. Po kilku latach tych piw było coraz więcej i nie był w stanie dotrzeć na czas do pracy. Kasia dawała mu wiele szans, ale w końcu nie wytrzymała i odeszła. Gienia dla Romka była całym światem i codziennością. Wspólnie wychowali dzieci, które już dorosły, przeszli na emeryturę i mieli czas tylko dla siebie. Mieli dobre życie, ale ciepła i opiekuńcza Gienia martwi się, czy mąż poradzi sobie bez niej, nigdy się przecież nie rozstawali.

,,W odbiciu" autor umiejętnie łączy powieść obyczajową, groteskę i realizm magiczny. Wielowarstwowa powieść zmusza do przemyśleń nad życiem i dokonywanymi wyborami. To co widzimy na zewnątrz to tylko odbicie, bo w każdym człowieku mieszkają demony dochodzące do głosu tylko nocą. Jakub Małecki swoimi spostrzeżeniami celnie charakteryzuje stosunki ludzi we współczesnym świecie, a poprzez balansowanie na granicy jawy i snu prowadzi czytelnika na drugą stronę lustra. Czy sięgnę po kolejne książki autora? Oczywiście:)


Znalezione obrazy dla zapytania powergraph

Tytuł: W odbiciu
Autor: Jakub Małecki
Seria: Kontrapunkty
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: wrzesień 2011 
ISBN: 9788361187172
Liczba stron: 304
Kategoria: literatura współczesna
Cytaty: str. 128