wtorek, 21 lutego 2017

,,POTOP. CZAS HAŃBY I SŁAWY 1655-1660"- SŁAWOMIR LEŚNIEWSKI


Źródło

Bardzo lubię sięgać po książki historyczne i kiedy zobaczyłam nową książkę Sławomira Leśniewskiego ,,Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660" wiedziałam, że muszę ją przeczytać.

Sławomir Leśniewski jest popularyzatorem historii, autorem kilkunastu książek historycznych m.in.: ,,Poczet hetmanów polskich i litewskich", ,,Historia Polski", ,,Jan Zamoyski-hetman i polityk", ,,Wojsko Polskie w służbie Napoleona",,Poczet polskich królów i książąt." Publikował m.in. w ,,Polityce", ,,Rzeczpospolitej" i ,,Focusie."

W połowie XVII wieku Rzeczpospolita przeżywała wyjątkowo trudny i burzliwy czas. Król Jan Kazimierz w obliczu szwedzkiego najazdu w 1655 roku został praktycznie sam w obliczu trudnej próby, gdyż w większości magnateria i szlachta przeszły do obozu szwedzkiego króla Karola X Gustawa. Rzeczpospolitą Obojga Narodów wstrząsała wojna z Kozakami, nawała moskiewska, potop szwedzki i najazd księcia siedmiogrodzkiego Jerzego Rakoczego. Wojny wyniszczyły kraj, zdziesiątkowały ludność, zniszczyły plony i całe miasta.

Autor na tle wojennych wydarzeń przedstawił zakulisowe rozgrywki pomiędzy możnymi, królem i innymi osobistościami z różnych krajów Europy, które pragnęły zasiąść na polskim tronie. Wrogowie zwierali szyki i zawierali sojusze, by wspólnie zsynchronizować atak na Rzeczpospolitą. Skandynawowie zapewniali Zygmunta Rakoczego, że wesprą jego starania o polski tron. Ożywiły się stosunki szwedzko-kozackie. ,,Dla Bohdana Chmielnickiego, prowadzącego od samego początku niekonsekwentną, doraźną i chaotyczną politykę, zamorski sojusznik był kolejnym już pożądanym partnerem w rozgrywce o Ukrainę pod jego panowaniem." Rzeczpospolita wstrząsana wewnętrznymi sporami stanowiła łakomy kąsek dla sąsiadów.

Bardzo interesująco został przedstawiony konflikt podkanclerzego Hieronima Radziejowskiego z królem Janem Kazimierzem. Był to jeden z najsłynniejszych i najbarwniejszych zatargów personalnych w polskiej historii. Rodzinno-finansowe spory Radziejowskiego z parą królewską były powszechnie znane. Przez kilka lat królowa Maria Ludwika była protektorką Hieronima Radziejowskiego. Zarządzał on żupami wielickimi i bocheńskimi, które przynosiły duże dochody, a wraz z posagami po żonach uczyniły z niego bardzo majętnego człowieka. Dzięki wsparciu królowej kupił urząd podkanclerzego koronnego, co wywołało zatarg z marszałkiem Lubomirskim. Podczas wyprawy beresteckiej przeciw Kozakom król i Radziejowski ruszyli wspólnie, ale w listach do Marii Ludwiki podkanclerzy krytykował prowadzenie kampanii przez władcę i zasugerował, że ma on romans z jego żoną Elżbietą. Jeden z takich listów trafił w ręce króla i wybuchł skandal. Radziejowski za jednym zamachem utracił zaufanie królowej i wystawił się na gniew Jana Kazimierza oraz uczynił z własnej żony zawziętego wroga. Sprawa zatargu pomiędzy władcą a Radziejowskim z osobistej szybko przekształciła się w polityczną. Hieronim Radziejowski utracił majątek i po cichutku wyjechał za granicę, gdzie rozpoczął knowania. W kraju bronił go najbardziej miecznik sieradzki Stefan Zamoyski. Z biegiem czasu grupa wrogów króla szybko wzrosła.

Sławomir Leśniewski niezwykle barwnie przedstawił dramatyczne starcia wielkich armii. Niektóre wydarzenia przypominają scenerie jak z powieści płaszcza i szpady. Bohaterowie historyczni są charakterni, temperamentni i doskonale widać jak ścierają się w nich wszelkie namiętności, wybujałe ambicje, chęć wzbogacenia się, a przede wszystkim dążenie do uzyskania władzy. Spiski, pojedynki, najazdy i miłość na tle wojennej zawieruchy. Prawdziwe wydarzenia zostały opisane jakby były wytworem wyobraźni. Historia jak najwspanialsza powieść, a do tego bardzo ładnie wydana i urozmaicona ilustracjami. Dla miłośników literatury historycznej książka obowiązkowa. Polecam:)





Tytuł: Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660
Autor: Sławomir Leśniewski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania:16 lutego 2017
ISBN: 9788308063071
Liczba stron: 384
Kategoria: historia
Cytaty: str. 45

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz