sobota, 25 lutego 2017

,,GIETRZWAŁD" - GRZEGORZ KASJANIUK


Źródło

Grzegorz Kasjaniuk- dziennikarz, publicysta i ewangelizator. Związany z Polskim Radiem Olsztyn S.A. Był  redaktorem portalu wNas.pl i dyrektorem Radia Profeto. Publikuje w prasie katolickiej. Dziennikarz przeprowadził reporterskie śledztwo w sprawie objawień Maryi w Gietrzwałdzie i zdobyte informacje zawarł w książce ,,Gietrzwałd. 160 objawień Matki Bożej dla Polski i Polaków-na trudne czasy."

Gietrzwałd to mała wieś między Olsztynem a Ostródą, na skraju południowej Warmii. Niewielka miejscowość, zapomniana i niedostrzegana przez podróżnych. Mało kto wie, że w okresie od 27 czerwca 1877 roku do 16 września 1877 roku Maryja objawiła się tam 160 razy wizjonerkom: trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej. Justyna dziękując Matce Bożej za zdany egzamin, dopuszczający ją do pierwszej komunii świętej dostała łaskę objawienia. Dziewczynce towarzyszyła matka i ksiądz proboszcz Augustyn Weichsel. Naocznym świadkiem objawień był też ojciec Barbary, Andrzej Samulowski, który w Gietrzwałdzie prowadził księgarnię. Dwie pozostałe domniemane wizjonerki to wdowa Elżbieta Bilitewska i panna Katarzyna Wieczorek. Ich wizje jednak nigdy nie zostały potwierdzone. Objawienia i  rozmowy z Matką Bożą zaważyły na dalszym losie dziewczynek, które wstąpiły do zgromadzenia sióstr szarytek. Po czternastu latach Justyna z nieznanych przyczyn porzuciła zakon, a Basia podążała dalej za Chrystusem i wyjechała na misje do Gwatemali.

Autor zwięźle prezentuje dzieje Warmii od XV do XIX wieku. Natomiast bardzo szczegółowo opisuje historię powstania Gietrzwałdu i wydarzenia jakie miały tam miejsce w 1877 roku. Zwraca uwagę na to, że mieszkańcy tych terenów lawirowali pomiędzy wojnami i zarazą, a swoje sprawy często próbowali rozwiązać dzięki modlitwie do Matki Bożej. ,,Gietrzwałd okazał się skrywać tajemnicę, którą podkreślała jego historia i pobożność zamieszkujących ją od wieków ludzi." Gietrzwałd czasu objawień był miejscem innym niż w dzisiejszych czasach. Wioskę nagle zaczęła odwiedzać masa pielgrzymów z wszystkich zaborów-ok. pół miliona odwiedzających. ,,Przedstawiciele różnych stanów przybywali wbrew przeciwnościom i zakazom, jakie stawiali zaborcy. Dojeżdżali koleją w skandalicznych warunkach, lżeni przez pruskich kolejarzy, zawracani na granicy przez carskich urzędników i wojsko, często przedzierali się przez lasy i bagna, żeby dotrzeć do Matki Bożej. Wędrowali furmankami, dorożkami i pieszo, również boso. Oskarżani o prymitywną wiejską pobożność pozbawioną wiary, a przepełnioną tylko pogańskim zabobonem, z niezwykłą pokorą dążyli do Gietrzwałdu..." Przed klonem-drzewem objawień w upale i deszczu stali, klęczeli lub padali krzyżem pielgrzymi. Niektórzy swoim nieostrożnym zachowaniem doprowadzili do zniszczenia grobów znajdujących się w pobliżu. Z tego względu trzeba było przenieść cały cmentarz w inne miejsce.

Wydarzenia z Gietrzwałdu są jedynymi z objawień maryjnych zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską i jedynymi tego typu w  Polsce. W 1977 roku, w stulecie objawień Kościół uznał oficjalnie, że Justyna i Barbara miały widzenia Matki Bożej. Polacy częściej pielgrzymują do Medziugorie, które nie jest zatwierdzone jako źródło objawień przez Kościół, niż do rodzimego ośrodka objawień. Guadalupe, Rue du Bac w Paryżu, La Salette Lourdes, Fatima te miejsca są znane i autor zastanawia się, dlaczego tak mało mówi się o 160 objawieniach Matki Bożej w Gietrzwałdzie i wizjonerce Barbarze Samulowskiej w sprawie, której toczy się proces beatyfikacyjny. Czyżby znów miało zastosowanie powiedzenie: Cudze chwalicie, swojego nie znacie?

Autor opisuje nie tylko krok po kroku, jak odkrywał skrywaną przed światem tajemnicę cudownych zdarzeń w Gietrzwałdzie, ale także swoją duchową przemianę. Do Gietrzwałdu trafił wraz z rodziną zachęcony lokalną strawą ,,michą mnicha"  podawaną w karczmie, a aura miejscowości i jej historia sprawiły, że powrócił na łono Kościoła. Odkrył na nowo siebie, swoją duchowość i drzemiącą w nim siłę. Swoją historią podzielił się z innymi, by również zawierzyli modlitwie i Maryi.

Książkę polecam Czytelnikom zainteresowanym tą tematyką.
Książkę można kupić w Księgarni Ludzi Myślących

  

Wydawnictwo Fronda

Tytuł: Gietrzwałd. 160 objawień Matki Bożej dla Polski i Polaków-na trudne czasy
Autor: Grzegorz Kasjaniuk
Premiera: 20 stycznia 2017 roku 

Wydawnictwo: Fronda
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 264
EAN: 9788380791084
Cena detaliczna: 34.90 zł (brutto)
Cytaty: str. 45,208-209