Źródło |
Aleksander Ashworth po ukończeniu studiów w Oksfordzie powraca do rodzinnego hrabstwa w Hampshire, gdzie przez jakiś czas prowadzi próżniacze i hulaszcze życie. Ojciec nie mogąc znieść trybu życia jedynego syna wysyła go do Londynu, żeby przyuczył się do jakiegoś zawodu. Tam jednak młody dziedzic rzuca się w wir zabaw z bogatą arystokracją, które przerywa dopiero śmierć ojca i powrót do Ashworth Hall. Młodzieńcze szaleństwa schodzą na plan dalszy i Aleksander żeni się z miłą i wdzięczną panną Mary Wharton.
,,Wyglądało na to, że znalazł w niej ziszczenie jednego z tych marzeń, jakie snują młodzi ludzie, o istocie cudownej dla oczu i pokrewnej dla duszy, której poszukiwaniu niektórzy poświęcają całe życie i nigdy jej nie znajdują."
Wydaje się, że ekscentryczne i często obłąkańcze zachowania Aleksandra odchodzą w zapomnienie. Nie upija się, nie klnie, nie bierze udziału w bójkach, nie wyładowuje swojego gorącego temperamentu podczas gry na pianinie, nie strzela na chybił trafił do towarzyszy, nie rozrzuca gorących węgli pod nogi. Zachowuje się wytwornie i szlachetnie, ale czy można długo utrzymywać w ryzach swój temperament?
W ciągu trzech pierwszych lat małżeństwa pani Ashworth rodzi dwóch chłopców, którzy natychmiast zostają oddani niańce na folwarku będącym częścią majątku. Ojciec nigdy nie interesuje się synami, nie rozmawia z nimi, nie pomaga w żaden sposób w ich wychowaniu. Mary cierpi z tego powodu i odbija się to na jej zdrowiu. Kiedy rodzi się córka Aleksander pozwala zostawić ją we dworze przy matce. Wkrótce jednak jego ukochana żona umiera, a wraz z nią odchodzi w zapomnienie jego czułość i przywiązanie do domu.
Aleksander Ashworth traci rodzinę, a majątek zajmują wierzyciele. Zostawia dzieci swojej starzejącej się matce i znika...
Charlotte Brontë rozpoczęła pisanie tej powieści w 1840 roku, ale jej nie ukończyła. Po latach Dorota Combrzyńska-Nogala dokończyła powieść. Przeżycia głównych bohaterów rozpoczynające się oryginalnym tekstem zostały rozwinięte i dokończone przez współczesną polską pisarkę. Jak dla mnie różnicy między tekstami nie ma i musiałam sprawdzać podczas lektury, czy jest to zapis oryginalny, czy też napisany współcześnie.
Powstała piękna powieść w stylu Brontë z akcją osadzoną w wiktoriańskiej Anglii, gdzie losy młodej panny Ashworth, jej braci-Edwarda i Williama oraz wielu innych postaci przeplatają się ze sobą. Bohaterowie poszukują przyjaźni, miłości i szczęścia, ale jak to w życiu bywa, nie zawsze jest tak łatwo. Często o szczęście trzeba walczyć, a fortuna kołem się toczy.
Fani twórczości Charlotte Brontë obowiązkowo powinni sięgnąć po ,,Chcę wszystko".
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MG.
Autor: Charlotte Brontë, Dorota Combrzyńska-Rogala
Przekład: Maja Lavergne
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Str. 320 145×205, oprawa twarda
Cena okładkowa 44,90 zł
ISBN: 978-83-7779-284-1 – wydanie papierowe
ISBN: 978-83-7779-287-2 – wydanie elektroniczne
Cytaty: str. 16
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz