czwartek, 30 lipca 2015

,,STRAŻNICZKA OPOWIEŚCI" - LISA WINGATE

Źródło

Lisa Wingate swoją powieść pt. ,,Strażniczka opowieści" wyśniła pewnej wrześniowej nocy. Obudziła się z gotową historią w głowie. Główna bohaterka powieści Jen Gibbs ma 31 lat i od dziesięciu lat pracuje w branży wydawniczej w Nowym Jorku. Jej marzeniem jest praca w Wydawnictwie Vida. Marzenie udaje jej się spełnić i zostaje redaktorką w dziale literatury faktu.
Pewnego dnia na swoim biurku znajduje tajemniczą kopertę, a w niej około 50 pożółkłych stron luzem owiniętych w seledynową okładkę z odręcznym rysunkiem i starannym napisem ,,Strażniczka opowieści". Jen zaczyna czytać opowieść i zatraca się w niej. Nie wie kto jest jej autorem, kto ją przysłał, ani kto podrzucił ją na biurko. Styl autora skryptu jest jej jakby znany, a jego fragmenty budzą w niej stare wspomnienia, które dobrowolnie wyparła lub zdławiła w sobie. Ktoś podrzuca jej kolejne rozdziały opowieści osadzonej w XIX-wiecznych Appalachach. Jen odkrywa, że została ona napisana w Karolinie Północnej, jej rodzinnym stanie, który porzuciła wiele lat temu.

Szef wydawnictwa wysyła ją do Karoliny Północnej, by odnalazła autora opowieści i uzyskała zgodę na jej wydanie. Jen udaje się w podróż i wie, że będzie musiała zmierzyć się z demonami przeszłości.

Wydarzenia teraźniejsze z udziałem Jen przeplatają się z przygodami Randa i Sarry pod koniec XIX wieku.
Sarra pochodziła z plemienia Melungów odkrytego w 1654 roku przez angielskich odkrywców na terenie Wyżyny Cumberland. Melungowie łączyli w sobie rasę białą, indiańską i afroamerykańską. Byli źle traktowani w społeczeństwie, rozpowszechniano o nich mylne informacje.

,,Melungowie ukrywali się w tych górach od niepamiętnych czasów. Wyróżniają się wyglądem, jak ta dziewczyna-mają ciemną skórę, ale nie czerwoną jak Indianie. Czarne włosy, a przy tym jasne, niebieskie oczy. Takie oczy mogą zaczarować człowieka, posłać do grobu...Siedzi w nich diabeł. Przyzywają wiatr, pogodę, chodzące drzewa i duchy zmarłych z ich miejsca spoczynku, a potem nasyłają na ciebie."

Rand pochodził z zamożnej i szanowanej rodziny z Charleston. Narażał swoje życie, aby uratować Sarrę z rąk oprawców. Nie trudno się domyślić, że młodzi zakochali się w sobie choć wszystko ich dzieliło.

,,Jakby zerwał owoc z nieznanego mu dotychczas drzewa. Nie mógł tego porównać do żadnej innej rzeczy...Wiedział tylko, że nie może opuścić tej dzikiej i niebezpiecznej krainy, dopóki nie znajdzie odpowiedniego miejsca dla Sarry. Bezpiecznego schronienia."

Opowieść o życiu Sarry i Randa jest piękną historią o rodzącej się miłości, przetrwaniu w trudnych górskich warunkach i oddaniu.

,,Strażniczka opowieści" to także powieść o trudnych relacjach w rodzinie, gdzie była nienawiść, strach, kara, bieda, zakaz czytania książek innych niż Biblia, brutalna kontrola stosowana przez ojca w stosunku do żony i dzieci. Jen po uzyskaniu pełnoletności wyjechała z domu i starała się nie myśleć o rodzinnych więzach. Przyjazd do rodzinnej miejscowości w sprawach zawodowych zbliżył ją do dokonania rozrachunku ze swoją przeszłością-ojcem i siostrami.

Lisa Wingate w malowniczy sposób przedstawiła góry Appalachy i piękno przyrody Karoliny Północnej w jej dziewiczym kształcie przed wiekami, jak też współcześnie. Dodała do tego legendy związane z tą krainą. Powieść jest tak dobrze skonstruowana, a bohaterowie wyraziści, że nie mogłam się oderwać od jej czytania. Pozostaje mi tylko polecać tę powieść innym:)
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Święty Wojciech. 


Tytuł: Strażniczka opowieści
Autor: Lisa Wingate
Liczba stron: 436
Wymiary: 138x210
Oprawa: broszura
ISBN: 978-83-7516-772-6
Tłumacz: Iwona Janiak
Rok wydania: 2015
Wydanie: Pierwsze
Wydawnictwo: Wydawnictwo Świętego Wojciecha 
Seria: Smaki życia
Rodzaj: książka
Cytat: str. 39, 202