poniedziałek, 20 lipca 2015

,,POWRÓT DO MANDALAJ"- ROSANNA LEY

Źródło

Eva skończyła studia w Bristolu na kierunku renowacja mebli i specjalizuje się w antykach azjatyckich, do których pasją zaraził ją w dzieciństwie dziadek. Lubi swoją pracę w Emporium, gdzie bada autentyczność dzieł sztuki i zajmuje się ich odnawianiem. Szefowa niespodziewanie wysyła ją do Birmy, aby porozmawiała z pośrednikami, zacieśniła z nimi kontakty oraz nawiązała nowe.
Eva cieszy się, że w końcu pozna kraj, o którym tak wiele słyszała od ukochanego dziadka, który w młodości, przed drugą wojną światową pracował przy wyrębie tekowych drzew i spławiał je rzeką Irawadi.

,,O krainie piekącego skwaru i ulewnych monsunowych deszczy. O zielonych polach ryżowych i złotych świątyniach, o wielkich jeziorach i parnej dżungli."

Dziadek prosi Evę przed wyjazdem o przysługę - o odnalezienie w Birmie jego miłości Daw Moe Mya i zwrócenie jej figurki tekowego lwa, którego mu podarowała, gdy szedł walczyć na wojnie. W ten sposób ma zostać przywrócona harmonia, gdyż drugiego bliźniaczego lwa posiada Maya.
 Eva leci do Birmy i stopniowo odkrywa rodzinne tajemnice oraz poznaje przeszłość i miejsca, w których przebywał dziadek Lawrence. Na jej drodze pojawiają się dwaj mężczyźni. Klaus Weber współpracujący z niemiecką organizacją charytatywną oraz Ramon-Birmańczyk, w którego żyłach płynie angielska krew przodków. Będą oni mieli wpływ na losy samotnej dziewczyny.

,,Powrót do Mandalaj" to wielowątkowa powieść. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Autorka nakreśliła życie codzienne birmańskiego społeczeństwa w okresie kolonialnym, II wojny światowej i współczesnym. Widoczne są zachodzące zmiany na przestrzeni lat. Bardzo naturalnie wplotła w akcję opisy zabytków, obyczajów, mitów i historię Birmy oraz nakreśliła losy ostatniej królowej Supayalat.

Widoczna jest wyjątkowa więź dziadka z wnuczką, który miał dla niej zawsze czas i okazywał cierpliwość. Był oparciem w trudnym okresie życia, snuł opowieści o dalekim kraju, ale też zabierał na wycieczki po okolicy i na plażę Chesil.
Trudne relacje matki z córką po nagłej śmierci ukochanego męża i ojca. Stopniowe odsuwanie małego dziecka od siebie, brak rozmów, przytulania, zamykanie się w sobie z rozpaczy. Eva także cierpiała, przeżywała żałobę po ojcu, którego już nie było codziennie obok, który już nie mógł nauczyć jej pływać.
W tej powieści jest dużo miłości i bólu, przeplatają się ze sobą. Pojawiają się też wątki kryminalne.

Na okładce książki napisano, że jest to ,,mądra, wakacyjna książka" i ja się z tym stwierdzeniem całkowicie zgadzam:)Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.


Tytuł: Powrót do Mandalaj
Autor: Rosanna Ley
Przekład: Katarzyna Makaruk
Oryginalny tytuł: Return to Mandalay

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Wydanie: I 2015
Format: 123x197 mm

Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron: 544
ISBN: 978-83-08-05599-1
 
Cyt. str. 31