poniedziałek, 14 września 2020

,,KRÓLOWA LALEK"-PIOTR GÓRSKI

Trójmiasto. Przy obwodnicy zostaje znalezione ciało młodej kobiety ze śladami tortur. Śledztwo prowadzi komisarz Sławomir Kruk i podkomisarz Damian Paczulski. Pomiędzy śledczymi toczy się gra. Niby okazują spokój, uśmiechają się do siebie, ale przez cały czas wypatrują słabości. Taka sytuacja utrudnia prowadzenie śledztwa, bo cienka powłoka iluzji w każdej chwili może pęknąć

Kruk krok po kroku eliminuje sprzeczności w wypowiedziach różnych ludzi, przeprowadza żmudną policyjną robotę, fakty i spekulacje układa w całość i mógłby odhaczyć rozwiązaną sprawę, i napawać się statystyką, gdyby pozbył się wszystkich wątpliwości i uzyskał odpowiedzi na wciąż pojawiające się pytania. Nie daje jednak za wygraną i choć nie ma zaufania do partnera dąży do poznania prawdy. Autor rozbudował nie tylko postać Kruka, ale też innych bohaterów: Damiana Paczulskiego i jego żony Moniki-policyjnego psychologa, Kriss-policjantkę działającą w środowisku gangsterskim pod przykrywką, Jacka Wolnego-biznesmena, który dorobił się na haraczach i wymuszeniach oraz jego córkę Kingę uciekającą z kraju do kraju w obstawie ochrony, Tomasza Rudzkiego-znanego psychiatrę przyjmującego w gabinecie podejrzane osoby. Każda postać jest charakterna, inna, ma swoje dobre i złe oblicza. Najbardziej przywiązałam się jednak do Kruka. W mnogości bohaterów i wątków można się momentami pogubić, dlatego niektóre fragmenty w tym kryminale trzeba czytać z większym skupieniem.

,,Królowa lalek" to dobry kryminał pełen ludzi skrywających tajemnice i uwikłanych w układy, okazujących sobie sympatię i wrogość, zależności, ambicje, trochę zawodowej solidarności, a do tego haracze, wymuszenia, porwania. Autor dobrze ukazuje subtelną grę w zastraszanie i jej konsekwencje. Akcja przebiega dosyć wolno, ale jest ważny trup, makabryczna zbrodnia, poważni ludzie walczący o sprawiedliwość i dzięki temu książkę dobrze się czyta.


Książkę można kupić w księgarni Booktime

booktime.pl

HarperCollins otwiera oddział w Polsce | wirtualnywydawca.pl

Tytuł: Królowa lalek

Autor: Piotr Górski

Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Cykl: Sławomir Kruk (tom 4)

Kategoria: kryminał, sensacja, thriller

Data wydania: 2020-07-08

Liczba stron: 448

ISBN: 9788327650870

Cytaty: str. 31,178

5 komentarzy:

 1. Na dobry kryminał zawsze znajdę czas. Być może więc zajrzę także do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. W moim przypadku jesień sprzyja czytaniu kryminałów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno kryminałów nie czytałam...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam zbytnio za taką tematyką, więc na obecny moment sobie odpuszczę. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń