Źródło |
Czy pieniądze dają szczęście? Czy można za nie kupić wszystko o czym się zamarzy? Czy są jedynym miernikiem sukcesu? Każdy z pewnością trochę inaczej odpowie na te pytania. Jeden z bohaterów książki ,,Wszystkie pieniądze świata"- Jean Paul Getty wkładał całe serce w zdobycie fortuny. Pieniądze były jego miłością. ,,Kochał je gorąco i w trwającym przez całe życie romansie z bogactwem okazał się partnerem wiernym, sumiennym i troskliwym, który bogactwo troskliwie pomnażał i strzegł jak oka w głowie przez ponad sześćdziesiąt lat."
Początek fortunie Gettych dał George Frankiln Getty, który dzięki zyskom z boomu naftowego w Oklahomie w 1903 roku dorobił się milionów. Jego syn Jean Paul Getty I dzięki wytężonej pracy i niezwykłej intuicji w biznesie zarobił miliardy i stał się najbogatszym człowiekiem w Ameryce. Co ciekawe, sam nie potrafił określić dokładnie jak wielki posiadał majątek.
Jean Paul Getty I we wczesnej młodości był samotnikiem, który trudno nawiązywał kontakty. Jego pasją było czytanie książek. W parze z miłością do czytania szła obsesja na punkcie płci przeciwnej, która towarzyszyła mu przez całe życie. Dla kobiet był niezwykle uprzejmy i czarujący. Nigdy nie zdawał się na szczęśliwy los, tylko zaprzęgał do pracy swą inteligencję u upór. Po pobycie w Oksfordzie stał się zagorzałym podróżnikiem. W wieku dwudziestu trzech lat zarobił samodzielnie pierwszy milion. Polubił pracę na polach naftowych. Poznawał tajniki inżynierii naftowej od podszewki, a wieczorami popijał z robotnikami z platformy, chodził z nimi podrywać dziewczyny, a jeśli trzeba było, to załatwiał z nimi sprawy za pomocą pięści. Gustował w nimfetkach w stylu Lolity i skłonność ta doprowadziła do wielu dramatów w rodzinie. Pięć małżeństw zakończyło się rozwodem, a kolejne żony mogłyby być córkami Paula. Pierwsze małżeństwo zawarł w wieku trzydziestu lat z siedemnastoletnią Jeanette Dumont, pół-Polką i szkolną pięknością. Z tego związku narodził się syn George Franklin Getty II. Ojcostwo nie pociągało go wcale, prowadził nadal nocne życie w Los Angeles i wkrótce małżeństwo zakończyło się rozwodem. Zabiegi o przyszłą małżonkę Paul traktował jako coś romantycznego i podniecającego, ale już trwanie w małżeńskim stadle oznaczało dla niego ograniczenia i obowiązki, przed którymi uciekał prawie całe życie. Jego stylu życia nie pochwalał senior rodu. George, wydziedziczając syna, odtrącił go, pokazał, że nie wybaczył jedynakowi hulaszczego trybu życia. Obsesja Paula, by zbić ogromny majątek miała być sposobem, by w jakiś cudowny sposób wpłynąć na zmianę stanowiska ojca już po śmierci.
J.Paul Getty był pod pewnymi względami człowiekiem niezwykłym i kontrowersyjnym. Z jednej strony ,,niespokojny duchem, zachłanny geniusz biznesu, z drugiej strony wiecznie spragniony seksu mężczyzna, często reagujący jak nastolatek, przynajmniej w sferze emocji." Był człowiekiem dominującym, bardzo bystrym i niezależnym, ale brakowało mu dojrzałości. Ten imprezowicz, zapalony podróżnik i uwodziciel starał się przez całe życie pokazywać tylko nieruchomą twarz pokerzysty. Był zdeterminowany, kiedy walczył o coś i robił to samotnie, gdyż nikt nie mógł mu dorównać. Twierdził, że przygodny seks nie jest zbyt wymagający, a ładuje biznesmena energią. Trudno zliczyć jego przygody z kobietami, ale bardzo dużo zapisał ich w swoim czarnym notesie wraz z numerem telefonu, kolorem włosów i skóry oraz miejscem. Ekscentryczny Kalifornijczyk miał swoje dziwactwa i np. jego ulubionym sposobem odpowiadania na listy było napisanie odpowiedzi na marginesie listu i odesłanie go w tej samej kopercie na adres zwrotny. Nie marnował ani centa, jadł skromnie i za każdym razem, gdy wydał pieniądze na taksówkę, notował to w swoim dzienniczku.
Jean Paul Getty I nigdy nie był dla czterech synów prawdziwym ojcem, raczej widmem miliardera, który czasami pojawiał się na krótko w ich życiu. Każdy z nich przeżywał tę sytuację po swojemu i na każdym z nich odcisnęła piętno. Jean Paul Getty II szybko zrezygnował z pracy w rodzinnej firmie i wybrał lekkomyślne życie imprezowicza. Na przyjęciach alkohol lał się strumieniami, a do potraw dodawano narkotyki. Ojciec przypomniał sobie o synach dopiero, gdy stali się dorośli i mogli przydać się w biznesie. Taka postawa okazała się tragiczna w skutkach. Ojca z synami nie łączyły żadne cieplejsze uczucia, takie jak przywiązanie czy wzajemne zrozumienie.
Reżyser Ridley Scott nakręcił film zainspirowany wydarzeniami z lat 70-tych, gdy porwano we Włoszech szesnastoletniego Jeana Paula Getty'ego III i żądano za niego okupu w wysokości siedemnastu milionów. W filmie zagrali m. in. Michelle Williams, Christopher Plummer i Mark Wahlberg. Warto obejrzeć i porównać z książką.
Dużo można pisać o barwnej rodzinie Gettych. Warto sięgnąć po ,,Wszystkie pieniądze świata" Johna Pearsona i samemu przekonać się, jak żyli jedni z najbogatszych ludzi na świecie. Dodam, że książkę czyta się niezwykle szybko, bo napisana jest w lekkim i dowcipnym stylu.
Książkę można kupić w księgarni booktime.pl
Tytuł: Wszystkie pieniądze świata
Autor: John Pearson
Wydawnictwo: Harper Collins Polska
Kategoria: Prawdziwe historie
Oprawa miękka
ISBN: 9788327635419
Premiera: 2018-01-24
Tłumaczenie: Hanna Hessenmuller
Opracowanie graficzne okładki: Emotion Media
Cytaty: str.13,66
Kategoria: Prawdziwe historie
Oprawa miękka
ISBN: 9788327635419
Premiera: 2018-01-24
Tłumaczenie: Hanna Hessenmuller
Opracowanie graficzne okładki: Emotion Media
Cytaty: str.13,66
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz